Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki buków - buk, Fagus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki buków - buk, Fagus

Sabina76 09:13, 31 sie 2016


Dołączył: 19 sty 2014
Posty: 887
Witam. Czy ktoś wie co może dolegać mojemu bukowi? Odmiana Purple Fountain, zadołowany w doniczce, w pełnym słońcu, podlewany w upały co dzień. Za dużo wody czy jakiś grzyb? Jak można mu pomóc i czy da się go odratować?
____________________
Sabina - Ogrodowa symfonia
Mazan 09:50, 01 wrz 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Sabina76

Wygląd liści bardziej wskazuje na szkodniki. Mogą to być szpeciele, a może zdobniczka jeżeli są białe strzępki pod spodem liści.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Sabina76 07:35, 02 wrz 2016


Dołączył: 19 sty 2014
Posty: 887
Mazan napisał(a)
Sabina76

Wygląd liści bardziej wskazuje na szkodniki. Mogą to być szpeciele, a może zdobniczka jeżeli są białe strzępki pod spodem liści.


Pozdrawiam


Dziękuję z pomoc. Chyba jednak ani jedno ani drugie. Liście nie mają żadnego nalotu ani nic wskazującego na szkodniki. Może to już na jesień taki się robi?
____________________
Sabina - Ogrodowa symfonia
Toszka 13:29, 02 wrz 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
u mnie winowajcą takiego obrazu liści okazały się nornice buszujące w obrębie systemu korzeniowego.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Sabina76 18:01, 02 wrz 2016


Dołączył: 19 sty 2014
Posty: 887
Toszka napisał(a)
u mnie winowajcą takiego obrazu liści okazały się nornice buszujące w obrębie systemu korzeniowego.


Tylko że u mnie ten buk jest jeszcze w doniczce. To może wyjmę go z tej doniczki i przyjrzę się czy od dołu wszystko ok?
Dziękuję Toszka
____________________
Sabina - Ogrodowa symfonia
Mazan 11:01, 03 wrz 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Sabina76

Odpowiedziałem tak, jak to przedstawiłaś. A jak to przedstawiłaś spójrz na liście. Od dołu nie ma widocznych deformacji, ale już wyższe partie je mają. I to bardzo wyraźne wybrzuszenia, które po uszkodzeniu przez 0,1 - 0,2 mm szkodniki /wzdymacz, pordzewiacz, przebarwiacz/ tak wyglądają usychając od wierzchołka, dlatego liść nie odpada, a szkodnik może wysysać soki do czasu aż mu natura każe wybrać sobie miejsce na zimowisko, czyli pąki. Od wiosny, gdy roślina okryje się młodymi listkami, sytuacja się powtórzy i Twój wpis także.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Sabina76 11:53, 03 wrz 2016


Dołączył: 19 sty 2014
Posty: 887
Mazan na pewno masz rację. Podpowiedz mi jeszcze proszę czym opryskać i w jakich terminach. Tak myślałam, że nie będzie prosto z tym bukiem.

Pozdrawiam
____________________
Sabina - Ogrodowa symfonia
Mazan 13:09, 03 wrz 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Sabina76

Prawdziwa walka ze szpecielami od wiosny Promanalem. Możesz zacząć jesienią, ale w okresie bezlistnym, gdy temperatury będą oscylować wokół 12* C. Buk rusza późno, więc nie powinien kolidować z innymi zabiegami ochronnymi, a je wspomagać.
Teraz możesz tylko sprawdzić mocną lupą czy szkodniki już w pąkach czy jeszcze żerują. Taki monitoring na przełomie sierpnia i września jest potrzebny dlatego, że można w ten sposób ograniczyć populację, a zimują same samice.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Sabina76 14:11, 05 wrz 2016


Dołączył: 19 sty 2014
Posty: 887
Mazan - Dziękuję bardzo. Tak zrobię. Pozdrawiam
____________________
Sabina - Ogrodowa symfonia
Kacha123 18:49, 25 kwi 2017


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 11707
Proszę o pomoc w odkryciu co żeruje na moim buku. Tuż nad ziemią widoczny jest zniekształcony pień z podminowaną korą. Po zdjęciu kory ukazało się pełno takich czerwonych robali

____________________
Kacha Mój ogród pod górkę
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies