Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Między polem, a lasem.

Pokaż wątki Pokaż posty

Między polem, a lasem.

sylwik69 19:45, 25 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Przeczytałam i bardzo współczuję projektu z którego nie jesteś zadowolona...hm na pocieszenie powiem nie jesteś tu sama! wielu z nas boryka się z problemami i podejmuje pracę siłacza aby stworzyć swój ogród. Jeszcze dużo możesz zmienić,jeszcze nie jest za póżno… słuchaj Toszkowych rad !

Mocno Ci kibicuję i będę zaglądać.Mi też długo zajęło,aż zrozumiałam,że kupić i posadzić można zawsze,ale przygotowanie podłoża to długi i żmudny etap cierpliwości i wytrwałości Kasiu

____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
zolka 22:27, 25 cze 2018


Dołączył: 31 sty 2012
Posty: 36
Witaj Kasiu, Krajanko!
Masz piękną, dużą działkę, wspaniały potencjał.
Jak najbardziej polecam Ci hortensje w naszym klimacie. Rosną bujne, przebarwiają się pięknie.
Kasiu jeśli chcesz namiar na korę (nie przekompostowaną...u mnie zdaje egazmin), lub też namiar na koński odchód,odezwij się na priv.
Zakładając swój ogród też korzystałam ze wskazówek, porad i doświadczenia naszych ogrodowiskowych koleżanek
Miałam też u siebie regionalną projektantkę z usług której nie skorzystałam wiedząc i widząc co mam na Ogrodowisku!

Masz cudowne wsparcie u naszych ogrodowiskowych dziewczyn!
kawa8002 10:08, 16 lip 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875


Robisz ten żywopłocik tak mniej więcej na 3/4 obwodu koła. Od tuj prowadzisz po trawniku zaokrągloną linię (powtarzającą linię ścieżki) do tego żywopłotku. Miejsce ich spotkania podkreślasz drzewem (dominanta). Na powstałej rabatce sadzisz hortensje, trawy czy co Ci się podoba. Tak samo na żwirze od strony wjazdu.
____________________
Kasia między polem a lasem
kawa8002 10:46, 16 lip 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Niestety obecnie nie mam możliwości wstawienia własnych zdjęć/plików, więc muszę posiłkować się dodanymi wcześniej.


Wymyśliłam, że w rogu posadzę taki jakby "lasek brzozowy", po obwodzie (od podjazdu do płotu) hortensje.





W środku mniejszego kółka też kilka brzóz, chcę tutaj też ławkę, więc one miały by być taką "otoczką". Tylko co dać na obwódkę? Tu jest mokro.



Wzdłuż płotu/żywopłotu także trzy brzozy. I tu mam problem z tą rabatą. Ona jest wybitnie mokra. Sa tam dwie matesekwwoje, ale nie upieram się. Może grupami wierzby/ derenie/ byliny lubiące mokro (kosaćce, liliowce)?



____________________
Kasia między polem a lasem
MartaKozak 11:19, 16 lip 2018


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
U mnie na 22 stranie znajdziesz liste roslin na tereny mokre i podmokle, moze cos znajdziesz dla siebie.
Ja wlasnie posadzilam ambrowca.
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Toszka 13:38, 16 lip 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Marto, ale w okolicach Ełku Ambrowiec ma marne szanse na zimowanie bez szwanku. Nie ta strefa i za cienka kora
Tu trzeba starannie dobrać odpowiednie drzewa i hamować pokusy Kasiu do posadzenia sobie lasu

kawa8002 napisał(a)




Kasiu,
pierwsze pytanie jakie brzozy?
Jeśli zwykłe to nie szalej, bo one będa szaleć - rosnąć błyskawicznie, panoszyć swoje korzenie i spijać całą wodę.

A jeśli lasek brzozowy to sugeruję tylko z Brzozy pożytecznej 'Doorenbos', która wolniej rośnie i jej cudownie białe pnie są ozdobą samą w sobie. Fakt, one są droższe, ale cenę rekompensuje walor estetyczny.

I nie przez przypadek ponownie dałam mapkę dla zobrazowania
Gdyby posadzić lasek od lewego dolnego rogu , wzdłuż wjazdu do pierścienia koła.

Pod żywopłotem ze szmaragdów puścić pomiędzy brzozami( i tu mamy dwie opcje)
wariant 1 - pas hortensji jednej odmiany albo cały czas białe Hortensja bukietowa 'Magical Moonlight, albo przebarwiające się na różowo Hortensja bukietowa 'Limelight', bo te są stosunkowo sztywne i dość wysokie. potem pomiędzy brzozy wpleść kilka dereni albo Dereń świdwa 'Winter Beauty" (Ok. 2m) albo dereń świdwa 'Midwinter Fire (do 2m) dosłownie posadzić 3 albo 5.
Przed nimi dać molinię Molinia caerulea 'Heidebrau' lub Molinia caerulea 'Moorhexe'.
Przed nimi mozna uzupełnić np. pasem hakonechloa.

Wariant 2
Szmaragdy, potem Dereń świdwa Anny's Winter Orange |(do 2-3m) 3 do 5 szt.
potem pas hortensji bukietowej 'Vanille Fraise', a przed nimi mozna dać trawy niewysokie.
Jest tylko jeden myk - żwir by trzeba było zabrać i wzbogacić ziemię w próchnicę.

Po obwodzie całego pierścienia/koła z trawy dać pas rozplenicy lub hakonechloa.
A w małym kółku mozna dać cos kwitnacego. Bez żadnej obwódki. Moga to być jezówki lub inne kwiaty.

Metasekwoje bym dała po prawej stronie od wjazdu - to będa wielkie drzewa i ładnie w przyszłości wypełnia narożną przestrzeń.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
MartaKozak 13:48, 16 lip 2018


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Arhhh, zupelnie nie pomyslalam o lokalizacji...
Toszka czuwa na szczescie
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
kawa8002 14:30, 16 lip 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Witaj Toszko,
Dzięki za sugestie. Nie mam teraz niestety możliwości rozrysowania sobie tego, bo komputer domowy padł, a w pracy nie mam programu.

Kiedy piszesz o zasadzeniach przed żywpołowem, to masz na myśli całą lewą stronę, czy tylko na odcinku, gdzie jest trawa/źwir? A może stronę od drogi?

Czy pisząc o kwitnących w małym kółku, masz na myśli środek, czy obwód? Tam mokrawo, więc trzeba by pod tym kierunkiem coś wybrać. Nie wiem, czy jeżówki dadzą radę.
____________________
Kasia między polem a lasem
kawa8002 14:35, 16 lip 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875


To jest lewa strona. Może matesekwoje w miejscy tych sosen (których już nie ma)? W środku byłby świerk.
____________________
Kasia między polem a lasem
kawa8002 14:50, 16 lip 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Takie aranżacje mi się podobają (mam nadzieję, że nikt mnie za naruszenie praw autorskich nie posadzi)


____________________
Kasia między polem a lasem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies