Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Między polem, a lasem.

Pokaż wątki Pokaż posty

Między polem, a lasem.

makadamia 11:19, 15 cze 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Kasiu, osobiście uważam, że powinnaś teraz myśleć nad tym, gdzie zdobyć dobroci i od którego miejsca zacząć użyźnianie ziemi a nie nad roślinami.

Skoro jednak nalegasz, to możemy zacząć od pogrupowania Twoich roślin według wymagań. Generalnie, za wyjątkiem host, tawułek i derenia, masz same światłolubne rośliny. Tylko glebę lubią inną:

2 x matesekwoja - mokro!
3 x róża rabatowa - gliniasto i żyzno
2 x róża okrywowa - gliniasto i żyzno
1 x róża pnąca - gliniasto i żyzno
7 x kocimiętka - niewymagająca, raczej sucho
10 x kosaciec syberyjsk - wilgotno
10 x liliowiec stella oro - niewymagająca
3 x dereń biały - niewymagająca
4 razy krzewuszka - nie znam, zdaje się że dość żyzno lubi
2 x perukowiec podolski (jeden na kiju) - sucho, ubogo, zasadowo
2 x trzmielina oskrzydlona - zdaje się, że niezbyt wymagająca
1 x berberys (czerwony) - sucho
1 x wierzba hakuro - chorowita, szybko wywalisz
1 x kasztan
8 x jałowiec płożący - sucho
6 x cyprysik groszkowy - w zależności od odmiany niewymagający lub żyzno i wilgotno
5 x krwawnica - wilgotno
6 x tawułka niebieska - nie znam takich, na pewno wilgotno i żyzno
5 host - wilgotno
2 x magnolia - zyzno, kwaśno, zacisznie
50 x bukszpan - niewymagający
4 x świerk - niewymagający
10 x Imperata Cylindryczna Red Baron - niezbyt wymagająca, toleruje suszę
8 x Hakonechloa macra Aureola - wilgotno
16 x Turzyca 'Gold Fountains - wilgotno
8 x Proso rózgowate SQUw - zdaje się, że toleruje suszę
5 x „tuja kulkowa” - niewymagająca
3 x jałowiec skalny - sucho
1 x klon flamingo - też lubi chorować po paru latach

Przy czym niewymagające nie oznacza, że możesz wsadzić daną roślinę w goły piasek lub glinę i będzie rosnąć. Bez poprawienia ziemi w tej chwili może urosną Ci berberys, perukowiec, jałowiec. Wszystko inne, żeby cieszyło, potrzebuje próchnicy.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 11:20, 15 cze 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
kawa8002 napisał(a)


Ale bardzo się cieszę, że piszesz. Trzeba mnie hamować, stopować, korygować. Bo ja jak dziecko. Chodzić nie umiem, ale biegać bym chciała i to JUŻ


No właśnie widzimy
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
kawa8002 11:35, 15 cze 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
W sierpniu/wrześniu będą prace trawnikowe. Już teraz chcę zacząć przygotowywać/poprawiać miejsca pod żywopłot. Rabaty/ścieżki muszą zostać w tych samych miejscach. Część z tych roślin z pewnością pójdzie na kompost/do spalenia.
Za radą Toszki z pewnością jałowiec skalny.Ale póki co, niech siedzi co by pusto się nie zrobiło. Rabaty od południa są wilgotne/ mokre z zastojem wodnym. Będę je "wzbogacać" o dobroci, to może przynajmniej ten zastój wodny się zmniejszy, a zostanie tylko wilgotno. Jutro będę mierzyła PH metrem. Kocimiętka z pewnością na skarpę pójdzie. Lawenda na najmniejszą rabatę koło świrka.
____________________
Kasia między polem a lasem
kawa8002 11:36, 15 cze 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
makadamia napisał(a)


No właśnie widzimy



Ale ja tylko tak czysto hipotetycznie....
Teraz na pewno nie będę nic sadzić/kupować poza "dobrociami do gleby.
____________________
Kasia między polem a lasem
makadamia 11:41, 15 cze 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
kawa8002 napisał(a)



Ale ja tylko tak czysto hipotetycznie....
Teraz na pewno nie będę nic sadzić/kupować poza "dobrociami do gleby.


tiaaa, znamy te zapewnienia, znamy

ja sama, osobiście, wczoraj zajechałam centrum ogrodniczego z żelazną listą roślin do kupienia i wyjechałam z zupełnie innymi
Dodam, że lista wcale nie była krótka
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
kawa8002 12:05, 15 cze 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
makadamia napisał(a)


tiaaa, znamy te zapewnienia, znamy

ja sama, osobiście, wczoraj zajechałam centrum ogrodniczego z żelazną listą roślin do kupienia i wyjechałam z zupełnie innymi
Dodam, że lista wcale nie była krótka


To Ty mój człowiek jesteś.

A czy planując dane rabaty trzeba brać pod uwagę to, co kiedyś będę chciała na nich posadzić?
Np. Chcę magnolie z wrzosami (przykładowo), to dostosowywać pod kwasolubne, a potem ewentualnie kombinować z odpowiednimi roślinami. Czy robić wszystkie tak samo, a potem przy sadzeniu danej rośliny "dodawać" odpowiednią ziemię tylko do wykopanego dołka?
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 12:07, 15 cze 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
la_estrellita napisał(a)
Witam Kasiu. Przybiegłam do Ciebie za sprawą Asi/Makadami poczytać dyskusję o żywopłotach, które pozostawiają widok na okolicę. Podobnie jak Ty zaczynam dopiero tworzyć ogród. Powiem Ci w tajemnicy, że mi również pierwsze wpisy Toszki w moim wątku podcięły skrzydła. Mało się nie popłakałam a nawet obraziłam ale ciiii.... . To było jakby mi ktoś w łeb obuchem przyłożył. Chciałam nawet usunąć się z forum bo przecież nie będzię mi żadna Toszka mówiła, że głupio robię . Cieszę się, że do Ciebie dobre rady docierają znacznie szybciej niż do mnie. Zaznaczam i będę się uczyć razem z Tobą. Pozdrawiam ]


Az poszłam zobaczyć co ja tam ci popisałam. Uważam -nieskromnie mówiąc - że byłam bardzo kulturalna

A tak nawiasem mówiąc. Co jest lepsze? Czy ochy i achy i utwierdzanie kogoś w przekonaniu, że super działa pomimo świadomości, że jest w czarnej d..ie i wchodzi w nią głębiej i głębiej...czy też wskazanie błędów i najprostszej drogi do sukcesu...?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 12:16, 15 cze 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
kawa8002 napisał(a)


To Ty mój człowiek jesteś.

A czy planując dane rabaty trzeba brać pod uwagę to, co kiedyś będę chciała na nich posadzić?
Np. Chcę magnolie z wrzosami (przykładowo), to dostosowywać pod kwasolubne, a potem ewentualnie kombinować z odpowiednimi roślinami. Czy robić wszystkie tak samo, a potem przy sadzeniu danej rośliny "dodawać" odpowiednią ziemię tylko do wykopanego dołka?


Z zasadolubnymi roslinami jest prosto - dodajesz do ziemi dolomi.
Ale z kwasolubami - wrzosy, azalie, borówka amer., rododendrony, kiścienie, sosny, wrzośce etc już jest bardziej skomplikowane, bo trzeba odpowiednio wcześniej zbadać ph, adekwatnie do tegoż dodać siarki, dobroci i to wszystko powinno uleżeć się, zacząć działać min. 6 miesięcy...a najlepiej rok. Inaczej utkniesz w dziale chorobowym, a ja znów będę przechodzić frustracje


Intrygują mnie dwie rzeczy -
1 - jaki to jest kasztan, jadalny czy kasztanowiec? I ile on ma miejsca naokoło;
2 - gdzie rosną metasekwoje? Palcem na mapie proszę
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kawa8002 12:30, 15 cze 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Toszka napisał(a)


Z zasadolubnymi roslinami jest prosto - dodajesz do ziemi dolomi.
Ale z kwasolubami - wrzosy, azalie, borówka amer., rododendrony, kiścienie, sosny, wrzośce etc już jest bardziej skomplikowane, bo trzeba odpowiednio wcześniej zbadać ph, adekwatnie do tegoż dodać siarki, dobroci i to wszystko powinno uleżeć się, zacząć działać min. 6 miesięcy...a najlepiej rok. Inaczej utkniesz w dziale chorobowym, a ja znów będę przechodzić frustracje


Intrygują mnie dwie rzeczy -
1 - jaki to jest kasztan, jadalny czy kasztanowiec? I ile on ma miejsca naokoło;
2 - gdzie rosną metasekwoje? Palcem na mapie proszę


Kasztan z lasu wykopany. Zwykły. Przytaszczył go mój Tata - musi zostać (niekoniecznie w tym miejscu) - sentyment. Rośnie w rogu działki po około półtora metra od płotu.

Matesekwoje (sztuk dwie) rosną na rabacie południowej, tej zalewowej i słonecznej, przed oknem z salonu.

To te dwa cienkie kijaski.
Tu na początku rabaty



a tu z góry, a dookoła 4 bukszpany
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 12:34, 15 cze 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Kasztanowiec stanowczo za blisko płotu. Wbrew przepisom. To przecież będzie wielkie drzewo.

Metasekwoje...hm...przecież to kolosy będa...ile metrów od domu?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies