Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Między polem, a lasem.

Pokaż wątki Pokaż posty

Między polem, a lasem.

kawa8002 12:17, 22 cze 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Witaj Asiu, dzięki, że wpadłaś.
Wczoraj miałam wichurę. Zniosło mi hamak z tarasem, razem z częścią właśnie tegoż to tarasu Dzisiaj latam i naprawiam.

Czy te duże koła z małym punktem w środku to drzewa? Jakie np? Myślałam o czymś przebarwiającym się (klon)? W samym rogu działki, tam, gdzie również zaznaczyłaś punkt mam kasztanowca zwykłego. A ten żywopłocik na 3/4? Trzmielina, bukszpan, tawuła, lawenda? Ten jasnozielony kolor między żywopłotem a hortensjami to co? Trawy właśnie?

Czytałam trochę o hortensjach. Szczerze mówiąc nigdy wcześniej mnie jakoś nie zachwycały, ale teraz, kiedy o nich mówicie, to faktycznie wydają się ciekawe. Chyba bałam się ich, bo myślałam, że są mocno wymagające. Polecacie coś konkretnego? Raczej w kolorze.

____________________
Kasia między polem a lasem
Roocika 12:45, 22 cze 2018


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Kasiu zajrzyj tu link
Admete ma takie chyba koła- półkola, może coś Ci się spodoba.
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
kawa8002 14:08, 22 cze 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
makadamia napisał(a)
Oho, ktoś tutaj mocno przeglądał ogrodowisko

Kasiu, masz ogród zrobiony według planu, to teraz dostosuj nasadzenia do niego, a nie wbrew.
Te szpalery pod żywopłotem zupełnie nie pasują do wytyczonych kółek.

Pytałaś się wcześniej o ten żywopłot na obwodzie.
Ja bym proponowała tak:


Robisz ten żywopłocik tak mniej więcej na 3/4 obwodu koła. Od tuj prowadzisz po trawniku zaokrągloną linię (powtarzającą linię ścieżki) do tego żywopłotku. Miejsce ich spotkania podkreślasz drzewem (dominanta). Na powstałej rabatce sadzisz hortensje, trawy czy co Ci się podoba. Tak samo na żwirze od strony wjazdu.




A może zamiast hortensji dać krzewuszki? Lubię je i dobrze u mnie rosną.
____________________
Kasia między polem a lasem
la_estrellita 15:15, 22 cze 2018


Dołączył: 30 mar 2018
Posty: 876
Z hortensji vanilki są świetne. Przebarwiają się z białego na truskawkowo.
____________________
Agnieszka Gutlandia
Toszka 21:54, 22 cze 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
kawa8002 napisał(a)


A może zamiast hortensji dać krzewuszki? Lubię je i dobrze u mnie rosną.


Kasiu, Każde rośliny będą dobrze rosły pod warunkiem świetnie przygotowanego stanowiska...celowo nie piszę "dołka", bo wiele osób rozumie to dosłownie i szykuje ów dołek 5-10cm większy niż doniczka. A to podstawowy błąd.

Jesli lubisz krzewuszki to mozna zaplanować sekwencję, np. 3 krzaków (kwitną koniec maja, początek czerwca), a przed nimi posadzić coś kwitnącego później, bo same krzewuszki po kwitnieniu są tylko zielonymi krzakami...nie małymi. Ważne by posadzić tej samej odmiany, tak by kolorowej pstrokacizny nie zrobić w jednym miejscu.
Masz tyle terenu, że zmieszczą się i krzewuszki i hortensje w kilku odmianach
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kawa8002 18:03, 23 cze 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Chcę kupić trochę roślin i je później rozsadzić (przygotować na przyszły sezon).
Wymyśliłam, że "przydadzą się"
Czyściec wielokwiatowy
Perowska blue spire
Szałwia (tylko która najbardziej wybarwiona)?
Trawy (jakie)?
Trzmielina
Rozchodnik BIRTHDAY PARTY Sedum (on chyba najbardziej różowy jest)
Tawuła Spiraea japonica 'Golden Princess

Może coś jeszcze?
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 18:35, 23 cze 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Rozchodnik BIRTHDAY PARTY to jest kurdupelek... ledwo go będzie widać z daleka.
Proponuję Rozchodnik okazały BRILLANT Sedum spectabile. Ten ma ponad 50cm wysokości i jest ładnie rózowy. Lubi sucho i wtedy stoi na baczność. Jeślima zbyt wilgotno to wykłada się.

Perovskia 'Blue Spire' jest wielkim krzakiem, min. 1,20m i szeroko się rozłazi rozłogami. Wykłada się pod ciężarem kwiatów. Mnie osobiście zawiodła i skasowałam, bo wymagała podwiązywania do ukrytego palika. Do tej pory wyrasta mi tu i ówdzie. Proponuję niższą, ale bardzo zgrabna, lekko wychyloną ku słońcu 'Little Spire' dorastającą do ok. 60-70cm.

Czyściec to na koniec...jak juz rabaty będziesz miała. Jesli teraz posadzisz rosliny tylko po to, by za rok je przesadzić to odchorują to bardzo i uwstecznią się o rok. Chyba, że po zakupie przesadzisz w sporo większe doniczki i zadołujesz.

Od serca radzę, abyś na razie bylin nie kupowała. Teraz czas na zakupy ram ogrodu - żywopłotów, drzew i ew. krzewów. Jednak trzeba już sadzić je w docelowe miejsce.
Kasiu, braknie ci cierpliwości Prrrrr, szalona
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Ewa4 12:42, 24 cze 2018


Dołączył: 10 sty 2013
Posty: 2876
Witaj.
Przeczytałam Twoje zmagania i doskonale Cię rozumiem sama to przeszłam zmienialam ogród chyba 5 razy a robie go od 8 lat .tez mam gline i kamień na rabacie. Zobaczysz z czasem zrobisz piękny ogród tylko powoli .Pozdrawiam
____________________
Ewa - Mazury i mój kawałek ziemi
Mary 17:13, 24 cze 2018


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Wątki o krzewuszkach i hortensjach

https://www.ogrodowisko.pl/watek/1934-weigela-krzewuszka
https://www.ogrodowisko.pl/watek/87-nasze-hortensje-urzekajace-kwiatami-przez-dlugi-okres

Krzewuszki kwitną wcześnie. Potem zamieniają się w krzaki (czy raczej krzaczory).
Hortensje kwitną później, ale ich kwiaty są atrakcyjne aż do późnej jesieni ... i jeszcze dłużej.

Jesienne przebarwienia hortensji bukietowych na zdjęciach z ogrodu Zielonej Marty:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/7257-po-mojemu-ogrod-subiektywnie-swiadomy?page=93
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
sylwik69 19:45, 25 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Przeczytałam i bardzo współczuję projektu z którego nie jesteś zadowolona...hm na pocieszenie powiem nie jesteś tu sama! wielu z nas boryka się z problemami i podejmuje pracę siłacza aby stworzyć swój ogród. Jeszcze dużo możesz zmienić,jeszcze nie jest za póżno… słuchaj Toszkowych rad !

Mocno Ci kibicuję i będę zaglądać.Mi też długo zajęło,aż zrozumiałam,że kupić i posadzić można zawsze,ale przygotowanie podłoża to długi i żmudny etap cierpliwości i wytrwałości Kasiu

____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies