Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Między polem, a lasem.

Pokaż wątki Pokaż posty

Między polem, a lasem.

Toszka 06:46, 04 paź 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Fosfor do dołka powinno się pod wszystko świeżo sadzone dawać. Działa jak ukorzeniacz.
nawóz pk. Jest to jak na razie jedyny nawóz jaki udało mi się znaleźć bez dodatku azotu. Czyli, że ten nawóz śmiało można dać na jesieni. Pod wszystko mozna dać. Na trawnik też.
W dziale "ogród" masz watki o ekologicznym nawożeniu. Pierwszy rok od posadzenia roslin w bogatych, zaprawionych dołkach absolutnie nie wolno niczym nawozić, bo rośliny odtwarzają system korzeniowy i nie powinny tworzyć bogatej części zielonej. Inaczej po porostu zaczną chorować, albo mieć złą kondycję. Jedynie wskazane jest przy sadzeniu dodatek fosforu i ew. potasu. Reszta jest w kompoście i oborniku dodanym do dołka. Dlatego tak namawiałam cię na zdobycie wszelkich dobroci i przekopanie ich na rabatach.
Nawożenie sztucznymi nawozami jest może i wygodne, ale wcale nie bezpieczne dla roslin. Przenawożone mają zachwiany bilans i często chorują i są atrakcyjne dla patogenów i szkodników. Najlepszym nawozem jest kompost z dodatkiem obornika i mączki bazaltowej. I ściółkowanie tym roslin.

Jedynie żarłoczne jeżówki lubią dostać co roku na wiosnę granulowany obornik (rewelacyjnie reagują na owczy obornik).

Resztę o nawożeniu przyswoisz za rok, dwa. Teraz o tym nie myśl, a tylko szykuj rabaty z dobrociami

Miskanty możesz posadzić. Proponuję co najmniej 1,5 -2m od drzew. Nawet ciut dalej.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kawa8002 10:38, 04 paź 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
A jak daję mączkę, to fosfor także? Cz może juz po posadzeniu w ziemi przemieszanej z obornikiem, korą i mączką tylko po wierzchu posypać?
I jeszcze, Czy każdy dołek zaprawiać korą? Ona nie działa jakoś kwasowo?
____________________
Kasia między polem a lasem
MartaKozak 10:59, 04 paź 2018


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Ja pod cisy bede dawac:
- dolomit
- nawoz ten fosforowo potasowy co Toszka poleca,
- maczke bazaltowa,
- kompost
- jesli ziemia bedzie bardzo gliniasta to przekopie z przekompostowana kora, ale tylko dla rozluznienia
- wysciolkuje kora


____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Toszka 11:09, 04 paź 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Kasiu, przekompostowana kora nie zakwasza. Nie sypiemy jej do dołka, a przekopujemy z nią dośc głęboko i szeroko ziemię.

Dołek w moim pojęciu to nie dziurka w ziemi ciut większa niż doniczka. Za dołek uważam przekopanie ziemi z dobrociami przynajmniej o 5 razy większej średnicy niż doniczka. Tylko wtedy korzenie mają zapewniony dobry start.

Fosfor jest stymulatorem korzeni i działa natychmiast. Mączka działa pomału kilka lat, ale daje mikro i makroelementy.
Najlepiej jest podać fosfor w dołku (lekko przemieszać z ziemią), tak by bezpośrednio do korzeni dotarł.
Ale jesli nie był podany to w/w nawóz można rozpuścić i podlać tak by fosfor trafił w korzenie.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kawa8002 11:35, 04 paź 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Póki co, tak własnie robię. Kopię DOŁY wzdłuż, wszerz i w głąb, wykopaną ziemię mieszam z korą, mączką i obornikiem. Dlatego tak wolno to idzie, bo ziemia ciężka i dużo kamieni. Jak się na jakiś trafi, to i pół godziny na jednym schodzi. To podleję tym fosforem trawy i tuje.
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 11:45, 04 paź 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Wiem Kasiu, że w pocie czoła pracujesz. Podziwiam, bo kawał terenu masz.

Jak teraz kopiesz rabatami, to potem te same rabaty będą łatwe do ewentualnych zmian. Bo, że zmiany i tetrixy będą to wątpliwości nie mam - na tym frajda polega
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kawa8002 13:53, 04 paź 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Jeszcze raz, żeby się upewnić. Taka mieszanka (kora, mączka, obornik, kompost, fosfor) to dołek startowy dla KAŻDEJ rośliny?
A co jeśli to np. magnolia, czy hortensja, które są kwasolubne. Czy od razu daje się im coś wg ich upodobań?

I jeszcze, jeśli chodzi o ten fosfor. Znalazłam różne, ale chyba chodzi o doglebowy, nie dolistny (tym to chyba można później, na wiosnę)?
Jakieś polecacie, poza tym Magic PK?
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 14:20, 04 paź 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jakie inne nawozy pk znalazłaś? Daj linki.

Magnolia, hortensje potrzebują dodatku siarki wyliczonej do ph twojej ziemi i domieszkę igliwia i lisci np. dębowych.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kawa8002 16:21, 04 paź 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Kurczę, nie widziałam, że te PK ma aż takie znaczenie.
Znalazłam takie, ale teraz nie wiem już czy dobrze zrobiłam.

https://allegro.pl/microstar-pz-max-10kg-nawoz-fosforowy-ukorzeniacz-i7276755161.html

https://allegro.pl/plonochron-fosforowy-5l-npk-10-30-5-plus-humus-i7198803975.html

https://allegro.pl/uniwersalny-nawoz-fosforowy-pod-rosliny-glebe-5kg-i6396694699.html

https://allegro.pl/agroleaf-power-high-p-fosforowy-12-52-05-mik-15-kg-i7569338649.html

https://allegro.pl/kristalon-zolty-25kg-fosforowy-ukorzenianie-nawoz-i7581632984.html



____________________
Kasia między polem a lasem
kawa8002 16:25, 04 paź 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Toszka napisał(a)
Jakie inne nawozy pk znalazłaś? Daj linki.

Magnolia, hortensje potrzebują dodatku siarki wyliczonej do ph twojej ziemi i domieszkę igliwia i lisci np. dębowych.



ale pozostałe "dobroci" też się daje?
____________________
Kasia między polem a lasem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies