Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Między polem, a lasem.

Pokaż wątki Pokaż posty

Między polem, a lasem.

kawa8002 08:58, 03 paź 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
MartaKozak napisał(a)
Hej. Dzięki za wizytę u mnie
Posadzilas te drzewa? Z tego co pamiętam to koparka miała być?



Toszka koparkę odradziła, więc jest łopatowo-widłowo. Część tui posadzone, jeszcze trochę ma dojść. Drzew nie posadziłam, ale mam taki zamiar. Myślę, że jeszcze w tym sezonie się wyrobię. Dzisiaj u nas wieje i leje, więc niekoniecznie na podwórko chce się wychodzić.
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 10:32, 03 paź 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Kasiu. Jak wam idzie? Dajecie radę?

U mnie też wieje i siąpi...brrr
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kawa8002 11:11, 03 paź 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Powoli brniemy do przodu.
Pogoda faktycznie nie sprzyja, ale się nie poddaję. Kiedy mogę, to robię. Inne czynniki (choroba syna i śmierć Psinki) trochę nas spowalniają.
Póki co, na opasce w okół domu posadziłam rozplenice, cebule czosnków (ale zabrakło, więc trzeba domówić) i cebule mieczyków. ramy też się robią. 50 tui już jest, (kolejnych 40 idzie). Dojdą też jeszcze sadzonki derenia białego. Chciałabym posadzić go naprzemiennie z hortensją Phantom. Nie wiem tylko, czy co metr wystarczy. Na początku i końcu tej rabaty dąb czerwonolistny podsadzony trzema miskanatmi Memory.


Mam na myśli miejsce między czarnymi kreskami. Czerwone krzyżyki to dęby. Za nimi miskanty, a pomiędzy hortensje i dereń.

Myślę jeszcze, czy aby tych dębów z metesekwojami nie połączyć.....


____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 12:14, 03 paź 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Zerknij u Joli, popatrz jak cudownie można szpalery zrobić. Chociaż obrazki pooglądaj, a zobaczysz jak spektakularnie można zrobić ogród sadząc pasami i plamami

Proponuję nie robić mijanek 1:1. A sadzić grupami po 3-5. Uzyskasz w ten sposób naturalny efekt nasadzeń. Bardzo przepraszam, że to napiszę, ale takie mijanki 1-1 to dziecięce kompozycje. Słuchaj się cioci i sadź po trzy lub pięć, a będziesz zadowolona już za dwa, trzy lata Zaufaj starszej
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kawa8002 12:51, 03 paź 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Ależ ja nie mam zamiaru dyskutować
Mogę na inne tematy się "pomądrzyć", ale tu pokornie słucham, bo się uczę dopiero.
A co sądzisz i tych matesekwojach?
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 13:48, 03 paź 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Musisz pamiętać, że w przyszłości Metasekwoja wyrośnie na wielkie drzewo do 20-25m. Tak planuj, by za blisko domu nie sadzić, bo dzieci lub wnuki będą cię przeklinać

Tak sadź, by miała jak najwięcej słońca.

Patrząc perspektywicznie nie może rosnąć zbyt blisko płotu.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kawa8002 14:03, 03 paź 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Toszka napisał(a)
Zerknij u Joli, popatrz jak cudownie można szpalery zrobić. Chociaż obrazki pooglądaj, a zobaczysz jak spektakularnie można zrobić ogród sadząc pasami i plamami

Proponuję nie robić mijanek 1:1. A sadzić grupami po 3-5. Uzyskasz w ten sposób naturalny efekt nasadzeń. Bardzo przepraszam, że to napiszę, ale takie mijanki 1-1 to dziecięce kompozycje. Słuchaj się cioci i sadź po trzy lub pięć, a będziesz zadowolona już za dwa, trzy lata Zaufaj starszej



Radzisz więc np. 3-4 hortensje i jeden dereń, czy po 3-4 każdego?
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 14:20, 03 paź 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Po 3-5 dereni i 3-5 hortensji, ale...jesli 3 derenie to 5 hortensji, albo odwrotnie - 5 dereni i 3 hortensje lub...3 derenie i 3 hortensje. Aczkolwiek ja bym stawiała na przewagę hortensji. Sadzimy 1 albo 3 albo 5. Od pięciu już nie ma znaczenia ilość.
Ta zasada sprawdza się wizualnie najlepiej. Na sadzenie 2 lub 4 trzeba już być zaawansowanym ogrodnikiem i mieć kompleksowy plan aranżacyjny To trudna kompozycja i lepiej jesli na razie pozostaniesz przy zasadzie 1-3-5
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kawa8002 14:42, 03 paź 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Toszka napisał(a)
Po 3-5 dereni i 3-5 hortensji, ale...jesli 3 derenie to 5 hortensji, albo odwrotnie - 5 dereni i 3 hortensje lub...3 derenie i 3 hortensje. Aczkolwiek ja bym stawiała na przewagę hortensji. Sadzimy 1 albo 3 albo 5. Od pięciu już nie ma znaczenia ilość.
Ta zasada sprawdza się wizualnie najlepiej. Na sadzenie 2 lub 4 trzeba już być zaawansowanym ogrodnikiem i mieć kompleksowy plan aranżacyjny To trudna kompozycja i lepiej jesli na razie pozostaniesz przy zasadzie 1-3-5



Wszystko w ostępach metrowych? I ile od tui? i co myślisz o dębach na końcach połączonych z miskantem?
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 15:21, 03 paź 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
co najmniej metrowe odstępy! jakie te derenie, Elegantssima czy Ivory Halo?
Pierwszy ma szerokość ok.3m, drugi 1,5-2m

Hortensje jakie - limki, phantom? I ta i ta min. 1,5m. z czasem nawet do 2,5.

Wiem, że teraz masz małe sadzonki. Ale nie ma co za gęsto sadzić. Ważne byś sporo większe i szersze doły pokopała i dużo dobroci tam dała. Te doły zadecydują o bujności roslin. Dlatego też namawiam przy zakładaniu ogrodu całe rabaty przekopywać. W takie rabaty już nie musisz dołków zaprawiać, bo wszystko jest "zaprawione". Samo sadzenie to tylko chwilka.

Poczytaj u Malgol kilka ostatnich stron. Przyda ci się ta wiedza


Od tuj sadź co najmniej 1,20. Nawet do 2m. Masz teren i nie musisz wcisakać niczego

Nie rozumiem pytania o dęby i miskanty. Rozwiń myśl

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies