Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Między polem, a lasem.

Pokaż wątki Pokaż posty

Między polem, a lasem.

kawa8002 16:33, 04 paź 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Toszka napisał(a)
Jakie inne nawozy pk znalazłaś? Daj linki.

Magnolia, hortensje potrzebują dodatku siarki wyliczonej do ph twojej ziemi i domieszkę igliwia i lisci np. dębowych.




igliwia i liści dębowych - może być problem.
A dawać domieszkę ziemi "specjalnej do kwasolubnych?"
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 16:45, 04 paź 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Tak, pozostałe dobroci też się daje, aczkolwiek idealnie by było zamiast mączki bazaltowej dać mączkę granitową.

Pierwszy nawóz ma 12% azotu (N).

Drugi - 10% azotu

trzeci nie ma potasu

czwarty jest wiosenny i ma także azot 12%

piaty także wiosenny i 13% azotu

jak widzisz, kiepski wybór. Ten co podałam to efekt moich dłuższych poszukiwań

"ziemia do kwasolubnych" to torf. Można awaryjnie od biedy dać worek, dwa podłoża do borówek. Ale też ma w swoim składzie kwasny torf, który na zasadowej ziemi po 3-5 miesiącach zostanie wypłukany i stanie się zasadowy.

Po liście i igliwie trzeba wybrać się na spacer do lasu. I ew. w ogrodzie posadzić kilka eleganckich sosenek jako dawców igliwia







____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kawa8002 17:58, 04 paź 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Póki co, mąż zakupił taki:
http://www.oczarjk.pl/?act=2982

Jutro kupię ten polecany przez Ciebie, ale tylko internetowo niestety
Od razu siarkę zamówię. Są niestety tylko w dużych workach, albo w płynie.

A torf to ta ziemia sprzedawana w workach przeznaczona np. do wrzosów, czy różanczeników?

Przepraszam za pytania, ale chcę mieć już pewność, żeby znowu czegoś nie sp....yć :/
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 18:15, 04 paź 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ten co zamówiliście może być. Ale pod drzewa czy trawy dać go nie możesz. I zwróć uwagę (taka ciekawostka na przyszłość, abyś wiedziała jak troszkę inaczej patrzeć na nawozy - wszystkie podane składniki w nawozie to zaledwie 60%, pozostałe 40% to wypełniacze...jakie?, któż to wie)

Ten nawóz ma bardzo mało fosforu, zaledwie 7%

Ta "ziemia", "podłoże" do różaneczników i wrzosów to tylko torf, który w ogrodzie jest niestety koszmarem ogrodnika - pogłębia efekt suszy, bo spija wodę i blokuje ją w sobie. Roślinom nie daje. Po rozpadzie tworzy dziwny, niemal plastikowy pył, który także ciężko nasiąka.

I co ciekawe - wrzosy wcale na=w torfie nie rosną (prócz szkółek kontenerowych).

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kawa8002 18:25, 04 paź 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Toszka napisał(a)
Ten co zamówiliście może być. Ale pod drzewa czy trawy dać go nie możesz. I zwróć uwagę (taka ciekawostka na przyszłość, abyś wiedziała jak troszkę inaczej patrzeć na nawozy - wszystkie podane składniki w nawozie to zaledwie 60%, pozostałe 40% to wypełniacze...jakie?, któż to wie)

Ten nawóz ma bardzo mało fosforu, zaledwie 7%

Ta "ziemia", "podłoże" do różaneczników i wrzosów to tylko torf, który w ogrodzie jest niestety koszmarem ogrodnika - pogłębia efekt suszy, bo spija wodę i blokuje ją w sobie. Roślinom nie daje. Po rozpadzie tworzy dziwny, niemal plastikowy pył, który także ciężko nasiąka.

I co ciekawe - wrzosy wcale na=w torfie nie rosną (prócz szkółek kontenerowych).




O Boże, Boże coraz głupsza się czuję....
Czyli ww nawóz pod tuje i derenie dać?
Hortensje.... Moja ziemia, przemieszana z "dobrociami" + siarka? A PH mierzyć po przemieszaniu z tymi dobrociami i od tego uzależniać ilość siarki, tak by ph miało ok. 5,5?
Kidy można uznać, że kora jest przekompostowana?
Ja już chyba przestanę pytać i Cię zamęczać. Przynajmniej na dzisiaj.
____________________
Kasia między polem a lasem
kawa8002 18:26, 04 paź 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875

I co ciekawe - wrzosy wcale na=w torfie nie rosną (prócz szkółek kontenerowych).






Tak czysto hipotetycznie. Czyli, że ja też mogłabym u siebie wrzosowisko założyć?
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 19:27, 04 paź 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Kasiu, spokojnie...nie od razu Rzym zbudowano.

Pod jakie tuje chcesz dać nawóz? Pod te sadzone? Absolutnie nie. I a propos tuj - tuj nie nawozimy, bo bujają, tracą zwarty pokrój i robią się podatne na patogeny. Im do szczęścia wystarczy woda i ściółkowanie korą. Raz na kilka lat można im kompostu obornikowego sypnąć jako ściółkę. Nie bez kozery polska nazwa tuj to "żywotnik"

ten nawóz możesz sypnąć ewentualnie pod rosnące już iglaki. Rosnące min. 2 sezony.

Siarka.
Badasz ph swojej ziemi w miejscu gdzie będzie rabata. I do tego ph wylicza się ilość siarki jaka potrzebna jest do obniżenia na pożądany poziom.
I finalnie potrzebną ilość siarki miesza się z dobrociami na całej rabacie lub fragmencie.

Tak, u ciebie mozliwe jest wrzosowisko instrukcję dam w razie potrzeby
I tu przy okazji powiem, że najlepiej przyjmują się sadzone wiosną. Małe pitki
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kawa8002 19:38, 04 paź 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Czyli pod tuje tylko dobroci. A ten nawóz na te, które już mam od kilku sezonów wykorzystam. A ten z fosforem sypnę pod te tegoroczne, jak przyjdzie.
Na wrzosowisko przyjdzie czas.... albo i nie
Teraz tuje, derenie, dęby i może hortensje razem z trawami. Jak z tymi ostatnimi się nie wyrobię,to wiosną razem z jeżówkami posadzę.
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 19:43, 04 paź 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ależ żeście się z Sarną-Megi dziś rozruszały

Fajnie
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kawa8002 19:45, 04 paź 2018


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Toszka napisał(a)
Ależ żeście się z Sarną-Megi dziś rozruszały

Fajnie



Na zwolnieniu na syna jestem. Nie wypuszcza mnie z domu, więc przynajmniej jest czas, by się trochę dopytać/douczyć...
A jak z tą korą? Kiedy można uznać, że jest przekompostowana?
____________________
Kasia między polem a lasem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies