Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Między polem, a lasem.

Pokaż wątki Pokaż posty

Między polem, a lasem.

kawa8002 10:26, 20 cze 2019


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Zastanawiam się jeszcze, czy miskanty nie byłby bardziej efektowne niż rozplenica. Są większe.
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 13:03, 20 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Uwierz mi, że rozplenica LadyU jest bardzo widowiskowa i spora
U Kasi-Mrokasi zerknij na rabatę podokienno-wypoczynkową z jesieni. A to są młode sadzonki

Na żwir bym proponowała jabłonki (aspekt sprzątania biorę pod uwagę) - głóg ma mniejsze liście i drobniejsze owoce.
Jabłonki są także ogólnie zdrowsze.

Cała rabatę musisz skomponować schodkowo względem wzrostu roślin. Czyli najwyższe tuje, potem coś niższego i tak do frontu rabaty.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kawa8002 13:54, 20 cze 2019


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Zastanawiam się tylko, czy nie zrobić odwrotnie, bo hortensja phantom dorasta na ponad 2m.
Może najpierw Hortensję, potem rozplenicę, a przed nimi np. rozchodniki.
A tę rozplenice można sadzić co 1m??
Planowałam tu jeszcze umieścić dwie metasekwoje. Widzisz je tu?
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 14:17, 20 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
co metr to absolutnie za gęsto. Nawet na Hameln za gęsto.
Lady U dorasta docelowo do 2m wys. I 2 metry rozstawy będzie tą minimalną rozstawą.
Jeśli metasekwoje to z tyłu, bo będą wielkie.
A ponieważ masz dwie to trzeba koniecznie je tak ustawić by nie wyglądały dziwnie, jak żołnierze Najlepiej je by było ustawić tak, by w przyszłości jedna zza drugiej lekko wyglądała.
Czyli nie w rządku w stosunku do ustawienia rabaty.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
MartaKozak 14:18, 20 cze 2019


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
1 m to malo moim zdaniem, chyba ze chcesz aby sie zlewaly
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
MartaKozak 14:18, 20 cze 2019


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
haha, Toszka byla szybsza
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
kawa8002 16:23, 20 cze 2019


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Toszka napisał(a)
co metr to absolutnie za gęsto. Nawet na Hameln za gęsto.
Lady U dorasta docelowo do 2m wys. I 2 metry rozstawy będzie tą minimalną rozstawą.
Jeśli metasekwoje to z tyłu, bo będą wielkie.
A ponieważ masz dwie to trzeba koniecznie je tak ustawić by nie wyglądały dziwnie, jak żołnierze Najlepiej je by było ustawić tak, by w przyszłości jedna zza drugiej lekko wyglądała.
Czyli nie w rządku w stosunku do ustawienia rabaty.


A co myślisz o zmianie kolejności (hortensja potem trawy)?
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 17:25, 20 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Kondycja hortensji i traw zależeć będzie od przygotowania gleby i wilgotności podłoża.
Z tym, że hortensje mogą sporo wystrzelić w górę (cięcie, podlewania, nawożenie), a trawy pójdą w szerz.
Tak więc jesli dobrze przygotujesz ziemię z obornikiem i korą pod hortki i potem będziesz dbać, to na 100% krzaczki będa wyższe niż rozplenice. Ale! trawy szybciej rosną. Hortki pokażą na co je stać za 3-5 lat.
Oczywiście, nie rozwiązałam twojego dylematu, ale pokazuję perspektywę za kilka lat.
Przy tak dużych rabatach ja na twoim miejscu bym sadziła po min. 10, 20 sztuk. Ja bym poszła w "monumentalne", spektakularne nasadzenia. W ten sposób niewielkim kosztem i czasem szybko uzyskasz doskonały efekt bogatych rabat.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kawa8002 18:15, 20 cze 2019


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Toszka napisał(a)
Kondycja hortensji i traw zależeć będzie od przygotowania gleby i wilgotności podłoża.
Z tym, że hortensje mogą sporo wystrzelić w górę (cięcie, podlewania, nawożenie), a trawy pójdą w szerz.
Tak więc jesli dobrze przygotujesz ziemię z obornikiem i korą pod hortki i potem będziesz dbać, to na 100% krzaczki będa wyższe niż rozplenice. Ale! trawy szybciej rosną. Hortki pokażą na co je stać za 3-5 lat.
Oczywiście, nie rozwiązałam twojego dylematu, ale pokazuję perspektywę za kilka lat.
Przy tak dużych rabatach ja na twoim miejscu bym sadziła po min. 10, 20 sztuk. Ja bym poszła w "monumentalne", spektakularne nasadzenia. W ten sposób niewielkim kosztem i czasem szybko uzyskasz doskonały efekt bogatych rabat.



Ale po 10-20szt w szpalerze, powiedzmy co 1-1,5m?
Czy 10-20 sztuk do jednego dołka ?!?!
Po całości, czy tylko pod tujami?
____________________
Kasia między polem a lasem
Toszka 21:31, 20 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Nie no, Kasiu, nie do jednego dołka... no, chyba, że piłki golfowe

I nie w szpalerze, a w dwóch, na mijankę.

U ciebie te koła wymuszają sadzenie albo po łuku, albo po trójkątach, gdzie stożek będzie przy najmniejszym kole. Albo sadzenie "rogalami"
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies