Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zarys ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zarys ogrodu

Zana 22:13, 14 lip 2018


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Też pomyślałam o drzewach na rozpiętych na stelażach, ale je chyba trzeba ciąć z obu stron, musi być miejsce na dojście, drabinę itp. A tu tego miejsca brak. Chyba, że nie trzeba ciąć, to super rozwiązanie.
Zaproponowałam wysokoszczepione kuliste, których nie trzeba ciąć, rosną sobie same naturalnie. Umbry docelowo (po iluś, iluś latach) osiągają średnicę trzech metrów. Można je akuratnie posadzić półtora metra od granicy, zaraz za nimi żywopłot, na dole jeszcze można wtedy coś drobnego posadzić. Wzdłuż tarasu zostawić miejsce na przejście. Dlatego drzewa musiałyby być szczepione na min. 2 metrach, wtedy swobodnie się pod koronami przejdzie kiedy się korony rozrosną.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
MagdiCZ 22:15, 14 lip 2018


Dołączył: 26 cze 2018
Posty: 132
Zana dziekuje za opinie i rady.
Uhuhu. To juz przerasta moje wyobrazenia..i to jeszcze mezowi wytlumaczyc..hmm
Co do paneli- chodzi mi o takie Cos:



Taras bedzie w przyszlosci zadaszony. Zgadzam sie ze drzewa sa mega wazne. Mysle ze cisy kolumnowe beda bezproblemowe w relacjach z sasiadem, Lub inne iglaki. masz racje- musze koniecznie uzyskac solidna podstawe, ktora bedzie stanowic baze dla reszty.
____________________
Magdalenka i zielone wariacje
Zana 22:32, 14 lip 2018


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Aaa, to całkiem fajnie wygląda. Wyobrażałam sobie takie panele drewniane ogrodowe, jak się w marketach budowlanych kupuje i to nijak mi nie pasowało do charakteru ogrodu jaki wydaje mi się chcesz osiągnąć. Bo mam wrażenie (sądząc na podstawie prostych linii planowanych rabat), że zmierzasz w kierunku ogrodu "uporządkowanego". Ale jednak nad drzewami, których korony będą ponad ogrodzeniem i przysłonią nieco budynek sąsiada bym się upierała. Cisy za niskie. Raczej graby kolumnowe, grab fastigiata.

Ja Ci tak piszę, bo sama popełniłam przeogromny błąd początkującego ogrodnika, czyli nasadziłam sobie popierdółek a nie zrobiłam porządnego przygotowania gleby i ram ogrodu. Teraz to usiłuję to nadrobić, ale jak się nie zrobi tego od początku to potem jest duuużo trudniej, ciągle ganianie z roślinami w tę i we wtę. Dlatego zacznij przede wszystkim od gleby, drzew i krzewów. Reszta czyli trawki i bylinki to uzupełnienie.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
ana_art 08:48, 15 lip 2018


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 18824
Zrozumiałam zamysł z tymi panelami i bluszczem, pomyslałam o cisach kolumnowych bo w spisie roślin pożądanych były same byliny, poza bukszoanow nic zimozielonego. Kolumnowe cisy są niczym rzeźby w nowoczesnym ogrodzie, a w ogrodach angielskich łączone z bylinami. Można tez dać wiście umbry zamiast tych cisów na tle paneli.
Cisy wcale nie są niziutkie

____________________
Any ogród mały-czyli wygrana walka z ugorem i Wizytówka
MagdiCZ 09:34, 15 lip 2018


Dołączył: 26 cze 2018
Posty: 132
Zana napisał(a)
Aaa, to całkiem fajnie wygląda. Wyobrażałam sobie takie panele drewniane ogrodowe, jak się w marketach budowlanych kupuje i to nijak mi nie pasowało do charakteru ogrodu jaki wydaje mi się chcesz osiągnąć. Bo mam wrażenie (sądząc na podstawie prostych linii planowanych rabat), że zmierzasz w kierunku ogrodu "uporządkowanego". Ale jednak nad drzewami, których korony będą ponad ogrodzeniem i przysłonią nieco budynek sąsiada bym się upierała. Cisy za niskie. Raczej graby kolumnowe, grab fastigiata.

Ja Ci tak piszę, bo sama popełniłam przeogromny błąd początkującego ogrodnika, czyli nasadziłam sobie popierdółek a nie zrobiłam porządnego przygotowania gleby i ram ogrodu. Teraz to usiłuję to nadrobić, ale jak się nie zrobi tego od początku to potem jest duuużo trudniej, ciągle ganianie z roślinami w tę i we wtę. Dlatego zacznij przede wszystkim od gleby, drzew i krzewów. Reszta czyli trawki i bylinki to uzupełnienie.


Hej Zana, dzieki za zobrazowanie twoich doswiadczen. Naogladalam sie tylu pieknych ogrodow tutaj i u siebie juz metalnie kwiatki chce sadzic Co oznacza przygotowac glebe?
____________________
Magdalenka i zielone wariacje
MagdiCZ 09:37, 15 lip 2018


Dołączył: 26 cze 2018
Posty: 132
ana_art napisał(a)
Zrozumiałam zamysł z tymi panelami i bluszczem, pomyslałam o cisach kolumnowych bo w spisie roślin pożądanych były same byliny, poza bukszoanow nic zimozielonego. Kolumnowe cisy są niczym rzeźby w nowoczesnym ogrodzie, a w ogrodach angielskich łączone z bylinami. Można tez dać wiście umbry zamiast tych cisów na tle paneli.
Cisy wcale nie są niziutkie


Ja uwielbiam cisy, i ten pomysl mi sie bardzo podoba. Czy musialabym jakos glebe do. nich przygotowac? Mamy nawiezione kolo 15cm ziemi czarnej, ktora miala byc pod trawnik. To wszystko.
____________________
Magdalenka i zielone wariacje
MagdiCZ 09:39, 15 lip 2018


Dołączył: 26 cze 2018
Posty: 132
Aha- Prosze o rady milosnikow thuj. Mamy szmaragdy posadzone dookola. Sadzilismy je na poczatku maja. Wszystkie sie przyjely i pieknie rosna. Maja dopiero 1,5m. Chcemy wyzsze. Czy podcinac juz czubki zeby sie zagescily?
____________________
Magdalenka i zielone wariacje
MagdiCZ 09:40, 15 lip 2018


Dołączył: 26 cze 2018
Posty: 132
Aha- Prosze o rady milosnikow thuj. Mamy szmaragdy posadzone dookola. Sadzilismy je na poczatku maja. Wszystkie sie przyjely i pieknie rosna. Maja dopiero 1,5m. Chcemy wyzsze. Czy podcinac juz czubki zeby sie zagescily?
____________________
Magdalenka i zielone wariacje
Iwk4 09:56, 15 lip 2018


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Ja swoim tylko czubek uszczyknęłam. Jak nic nie zrobisz, tez nabiorą masy. Tylko nawożenie, podlewanie i pielenie, by chwasty nie zabierały im wody. Mozesz wysciolkowac korą, jesli tego jeszcze nie zrobiłaś.
____________________
Ogródek Iwony II
Zana 10:00, 15 lip 2018


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
A co masz pod tymi 15 cm czarnej ziemi?
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies