Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zarys ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zarys ogrodu

MagdiCZ 12:09, 15 lip 2018


Dołączył: 26 cze 2018
Posty: 132
Iwk4 napisał(a)
Ja swoim tylko czubek uszczyknęłam. Jak nic nie zrobisz, tez nabiorą masy. Tylko nawożenie, podlewanie i pielenie, by chwasty nie zabierały im wody. Mozesz wysciolkowac korą, jesli tego jeszcze nie zrobiłaś.


Dziekuje Iwonko- nie mam. Tak zrobie. Mysle ze to bedzie dobry poczatek na pierwsze sensowne roboty.
____________________
Magdalenka i zielone wariacje
MagdiCZ 12:15, 15 lip 2018


Dołączył: 26 cze 2018
Posty: 132
Zana napisał(a)
A co masz pod tymi 15 cm czarnej ziemi?


Ziemie gliniasta mam. Na Kolo 30 cm glebokosci jest mieszanka bardzo twarda- glina i jakies pozostalosci Po poprzednich budowlach, Takie drobne kamienie ze starymi odlamkami betonowymi poniekad. Ta brzydka warstwa ma kolo 20-30 cm, potem jest znowu podloze gliniaste ale bardziej luzne, jakby z piaskami. Jak cos sadzilismy, to to przekopyealam w pocie czola ta warstwe twarda i dawalam ziemie czarna.

Co do tych rozmiarow - wiem mniej wiecej w cm, poniewaz jak kopalismy wielka dziure 2-metrowa na studnie to bylo dokladnie te warstwy widac.
____________________
Magdalenka i zielone wariacje
mirela 07:15, 17 lip 2018


Dołączył: 30 sie 2012
Posty: 523
hejka
Wczoraj popostrykałam dla Ciebie fotki hortek i gracków - zobacz u mnie na wątku .
____________________
Walczę z ogrodem...
MagdiCZ 17:16, 17 lip 2018


Dołączył: 26 cze 2018
Posty: 132
Juz przejzalam. Dziekuje.
____________________
Magdalenka i zielone wariacje
Zana 07:11, 18 lip 2018


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
No to musisz przede wszystkim oczyścić podłoże z tych resztek betonowych. A potem to standard: kompost, obornik (nie granulowany, prawdziwy), kora przekompostowana, mączka bazaltowa, wszystko dokładnie kilka razy przekopać, najlepiej widłami amerykańskimi. Co jeszcze do tej gliny to nie wiem, bo ja z kolei walczę z nadmiarem piachu.
Uwierz, że naprawdę warto to zrobić, nawet kosztem tego, że rośliny będziesz sadzić może dopiero w przyszłym roku. Albo rób stopniowo, kawałkami. Zaczęłabym chyba od tego miejsca przy tarasie, żeby stworzyć przysłonę od sąsiadów.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
ana_art 09:15, 18 lip 2018


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 18824
Zana napisał(a)
No to musisz przede wszystkim oczyścić podłoże z tych resztek betonowych. A potem to standard: kompost, obornik (nie granulowany, prawdziwy), kora przekompostowana, mączka bazaltowa, wszystko dokładnie kilka razy przekopać, najlepiej widłami amerykańskimi. Co jeszcze do tej gliny to nie wiem, bo ja z kolei walczę z nadmiarem piachu.
Uwierz, że naprawdę warto to zrobić, nawet kosztem tego, że rośliny będziesz sadzić może dopiero w przyszłym roku. Albo rób stopniowo, kawałkami. Zaczęłabym chyba od tego miejsca przy tarasie, żeby stworzyć przysłonę od sąsiadów.
Dokładnie! Też bym wytyczyła rabaty i zabrała się za ich przygotowanie powolutku bez pośpiechu. Uwierz ogrodnictwo uczy cierpliwości.
Nie daleko mnie ludzie mają działkę taką "w dole" i meli szyld przyjmę gruz...ileż tam tego weszło... wierzch przysypali ziemią. Nie wiem czy to na sprzedaż będzie, ale jak na to patrzyłam to zadawałam sobie pytanie, czy jak ktoś coś tutaj wybuduje to jak on cokolwiek tam posadzi...
____________________
Any ogród mały-czyli wygrana walka z ugorem i Wizytówka
MagdiCZ 12:55, 18 lip 2018


Dołączył: 26 cze 2018
Posty: 132
Dziekuje wam za instrukcje. Co do tych pojec , maczka balzatowa, kompost etc. musze sie wczytac, bo mam luki naukowe i nie bardzo wiem co to i ile stosowac.

No coz, czekaja mnie wiec dwa zadania:
1) Odchwascic i wysciolkowac tuje kora
2) przekopac pas kolo sasiada, oczyscic i uzyznic.

Tylko jedno mnie zastanawia: ile przekopac tej ziemi w glab, zeby byliny i np. Cisy na tym pasie rosly?

____________________
Magdalenka i zielone wariacje
eVka 15:39, 18 lip 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
MagdiCZ napisał(a)
Dziekuje wam za instrukcje. Co do tych pojec , maczka balzatowa, kompost etc. musze sie wczytac, bo mam luki naukowe i nie bardzo wiem co to i ile stosowac.

No coz, czekaja mnie wiec dwa zadania:
1) Odchwascic i wysciolkowac tuje kora
2) przekopac pas kolo sasiada, oczyscic i uzyznic.

Tylko jedno mnie zastanawia: ile przekopac tej ziemi w glab, zeby byliny i np. Cisy na tym pasie rosly?


Kopałam na głębokość wideł amerykańskich, może ciut głębiej. Tylko w jedny miejscu musiałam dużo głębiej ale tam była rtwica glebowa z gruzem, więc wyjścia nie miałam.
____________________
eVka 15:40, 18 lip 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
ana_art napisał(a)
Dokładnie! Też bym wytyczyła rabaty i zabrała się za ich przygotowanie powolutku bez pośpiechu. Uwierz ogrodnictwo uczy cierpliwości.
Nie daleko mnie ludzie mają działkę taką "w dole" i meli szyld przyjmę gruz...ileż tam tego weszło... wierzch przysypali ziemią. Nie wiem czy to na sprzedaż będzie, ale jak na to patrzyłam to zadawałam sobie pytanie, czy jak ktoś coś tutaj wybuduje to jak on cokolwiek tam posadzi...

Masakra, niestety tak często w budowlance się robi (szczególnie w dużych firmach), że gruz lub piach i na to cienka warstwa humusu, niestety nikt nie myśli o ogrodzie a potem są problemy...
____________________
Zana 16:05, 18 lip 2018


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Ja bym się chyba pokusiła o całkowite usunięcie tych masakrycznych 20-30 cm i zaczęła przekopywanie spodniej warstwy ze wszystkimi dobrami. Wtedy stworzy Ci się dosyć głęboka fajna warstwa.
Ja wywożę żółty piach, można to już chyba w dziesiątkach ton liczyć, ile go usunęłam. Tam, gdzie chciałam iść na łatwiznę, rośliny słabo rosną, albo wręcz cofają się w rozwoju.
Na cisy musisz mieć min. 50 cm dobrze przygotowanego podłoża o odczynie zasadowym. Cis nie będzie rósł na kwaśnym podłożu i nie kupujemy dla niego ziemi do iglaków.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies