Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Jak rozmnożyć cisy

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak rozmnożyć cisy

AgaCzek 21:45, 15 cze 2017


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
Zgodnie z zaleceniami pod sam koniec marca zrobiłam cisowe szczepki - i teraz nie wiem co dalej

Szczepki mają piękne przyrosty - nie wiem jak wygląda sytuacja pod ziemią. Czy mogę je rozsadzić czy lepiej zostawić tak jak są?



____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
Radziu2013 21:47, 15 cze 2017


Dołączył: 29 sty 2017
Posty: 5112
Podobno rok czasu nie powinno się ruszać ukorzenionych sadzonek ale poczekaj jeszcze aż ktoś się wypowie
____________________
Radziu Z ogródka na wsi
07_Rene 22:13, 15 cze 2017


Dołączył: 03 sty 2014
Posty: 5269
Conajmniej do jesieni zostaw. Choć ja bym radziła zadolowac doniczkę na zimę w zacisznym miejscu i dopiero wiosną rozsadzic.
____________________
Renata Buszując w zbożu i kukurydzy
hanka_andrus 22:21, 15 cze 2017


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Też w marcu swoje sadziłam do ziemi w szklarni. Osłoniłam jeszcze szybą i tak tam za szkłem siedzą. Nawet nie wiem w jakim stanie są. W sobotę zajrzę z ciekawości.
Ja swoich też nie będę ruszać do wiosny. Jeszcze je okryję włókniną.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
MariuszG 23:56, 15 cze 2017

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Ja swoje cisy co miesiąc wyciągałem z ziemi, żeby zobaczyć czy są korzenie . Oczywiście najlepiej by było ich nie ruszać. W lipcu lub w sierpniu korzenie i tak powinny zacząć wyrastać z dołu doniczki. Wtedy można wyciągnąć szczepki, te które mają korzenie rozsadzić do oddzielnych doniczek, a pozostałe znów do ziemi. We wrześniu albo październiku wszystkie powinny mieć już korzenie. Sadzonki ukorzeniane jesienią pozostawiłem bez okrycia, nie wkopane i ku mojemu zdziwieniu w czerwcu następnego roku zaczęły pojawiać się im już korzenie. Niestety ukorzeniony cis pozostawiony w podobny sposób zimy nie przeżył.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
AgaCzek 08:59, 16 cze 2017


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
Ok to będę czekać - mam nadzieję, że się uda, zwłaszcza, że szczepki są z jedynego cisa, który przez 30 lat na działce babci wyrósł jako złoty - matczyna roślina jest normalna ciemno-zielona
____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
MariuszG 16:48, 16 cze 2017

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Agato, uda się na pewno Twoje sadzonki mają przyrosty, więc to dobry znak. Mi też trafiła się pod starym cisem siewka o jasnych igłach i zachodzę w głowę jak to możliwe, bo nie mam takich egzemplarzy. Postaram się jeszcze wrzucić zdjęcia moich zeszłorocznych sadzonek
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
Toszka 16:43, 17 cze 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Siewki cisowe żółto paskowane są normą (nie często, ale są). Rzadko siewki powtarzają cechy.

Cis korzeni się minimum 9 miesięcy. Bywa, że dwa lata. Przyrosty jeszcze o niczym nie świadczą. Spokojnie trzeba czekać. Jeśli są przyrosty to znaczy, ze jest prawidłowa wilgotność. Na zimę trzeba zadołować w cienistym, zacisznym miejscu.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
MariuszG 23:19, 17 cze 2017

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Toszko, cisowe sadzonki z marca w lipcu już miały korzenie te jesienne rzeczywiście potrzebowały nawet roku . Zauważyłem, że siewki o żółtych paskach są wrażliwe na słońce, łatwo przysychają. Ciekawe czy mają szansę być dużymi roślinami
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
AgaCzek 07:43, 18 cze 2017


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
Myślę, że mogą dorosnąć do pięknych rozmiarów - Cis matczyny moich "złotych" maluchów jest dorodną idealną w kształcie ok 4 m choinką tyko, że on nie ma raczej żółtych pasków - jest jasnozielony w przeciwieństwie do wszystkich innych cisów na działce i jego cisu matczynego i ma złote przyrosty albinos jeden
____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies