Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Jak rozmnożyć cisy

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak rozmnożyć cisy

Toszka 17:17, 18 cze 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
To własnie z siewek uzyskuje się nowe odmiany.
Te o żółtych/paskowanych igłach doskonale dają sobie radę na słońcu, ale muszą mieć też doskonale rozwinięty system korzeniowy.
Z mojego doświadczenia wynika, że dopiero 3-letnie siewki bez problemu można wykopać i przesadzić. Ich system korzeniowy zazwyczaj jest 3-4 razy większy niż część zielona. Młodsze siewki mogą zamierać. Od 4 roku siewki mają bujny przyrost.
U mnie sieją się hicksii. Z nich mam sporo siewek, w tym kolorowych. Spora część siewek ma pokrój baccata i takież ułożenie igieł i gałązek.

Natomiast sadzonki ze szczepek szybciej rosną, ale te z bocznych gałązek czasami potrzebują 1-2 lata na to by "domyślić się", że mają być przewodnikami.
Niezaprzeczalnie cisy z sadzonek w początkowej fazie szybciej rosną, ale nie ma tego dreszczyku emocji "co z nich wyrośnie", bo w 100% powtarzają cechy matki.
Dlatego wielu szkółkarzy hoduje cisy z sadzonek, a nie z siewek. Z siewek hodują hodowcy w specjalistycznych szkółkach oczekując na nowe odmiany.
No i hodujemy my w zaciszu ogrodów
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
anuska2507 17:17, 20 sie 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Odświeżę wątek, bo postanowiłam spróbować ukorzenić cis pośredni Hilli. W lipcu mocno przycięłam sadzonki i pozbierałam większe gałązki. Włożyłam je do pojemnika z wodą z zamiarem późniejszego posadzenia w doniczkach. Po ponad miesiącu wciąż są zielone, mają przyrosty, niektóre zaczęły wypuszczać korzonki takie jak na zdjęciach.
Proszę o radę, co najlepiej z nimi teraz zrobić. Posadzić do doniczek i zadołować? Czy lepiej bezpośrednio do ziemi w cieniu? Jakie podłoże im dać?
Czytam, że szanse na przyjęcie się tych cisów są małe, ale mimo wszystko spróbowałabym. Czy w przypadku sukcesu mogę posadzić je wiosną w docelowym słonecznym miejscu czy to będzie za wcześnie?
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Mirka 17:24, 20 sie 2022


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
anuska2507 napisał(a)
Odświeżę wątek, bo postanowiłam spróbować ukorzenić cis pośredni Hilli. W lipcu mocno przycięłam sadzonki i pozbierałam większe gałązki. Włożyłam je do pojemnika z wodą z zamiarem późniejszego posadzenia w doniczkach. Po ponad miesiącu wciąż są zielone, mają przyrosty, niektóre zaczęły wypuszczać korzonki takie jak na zdjęciach.
Proszę o radę, co najlepiej z nimi teraz zrobić. Posadzić do doniczek i zadołować? Czy lepiej bezpośrednio do ziemi w cieniu? Jakie podłoże im dać?
Czytam, że szanse na przyjęcie się tych cisów są małe, ale mimo wszystko spróbowałabym. Czy w przypadku sukcesu mogę posadzić je wiosną w docelowym słonecznym miejscu czy to będzie za wcześnie?

Nie prawda szanse na ukorzenienie są .
Obserwuj jeszcze ze trzy cm.igieł zamocz w ukorzeniaczu do zdrewniałych patyczkiem zrób głęboko dziurkę i posadź ostrożnie aby ukorzeniacz się nie obsypał.Podlej a potem z umiarem podlewaj . Mnie najwiecej cisów ukorzeniło się w samym piasku.
Powodzenia
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
anuska2507 19:50, 20 sie 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Dzięki za szybką odpowiedź zatem kupię ukorzeniacz i spróbuję posadzić.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 14:41, 03 mar 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Moje cisy po zimie. Z niecierpliwością czekam na dalszy ich rozwój wiosną. Pewnie wtedy będzie można stwierdzić, czy się ukorzeniły. Jeśli tak, to pytanie, kiedy będzie można wysadzić je na docelowe, niestety nasłonecznione, miejsce?
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 19:16, 08 wrz 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Jeszcze raz zdjęcie mojej cisowej szkółki. 2 szt. padły.


Na dole zdjęcia widać 2 doniczki, gdzie jest po kilka sadzonek. Przesadziłam je dzisiaj do pojedynczych doniczek. Tak wyglądały korzenie:


____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Mary 22:43, 08 wrz 2023


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Super.
Czy dobrze zrozumiałam, że te sadzonki robiłaś rok temu?
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
anuska2507 14:18, 09 wrz 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Marysiu, tak, to są te gałązki, o które pytałam rok temu kilka postów wyżej. Za radą Mirki użyłam ukorzeniacza i posadziłam w mieszance ziemi z piaskiem (ok. 1:1). Doniczki postawiłam w cieniu domki narzędziowego i tak sobie rosły. Z 15 posadzonych pojedynczo wypadły 2 szt. W dwóch zbiorczych doniczkach posadziłam mniejsze, słabiej rokujące gałązki, ale udało mi się pozyskać jeszcze 9 szt.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies