Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Jak rozmnożyć cisy

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak rozmnożyć cisy

Gardenarium 19:19, 16 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja bym wykorzystała III sposób, Oddziel je i wysiej w skrzyneczce, zobaczysz po 2 latach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:31, 29 gru 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W materiale o stratyfikacji nasion, doczytałam o cisie.

Nasiona cisa należy przed wysiewem stratyfikować.

Wysiewa się je do skrzyneczek do wilgotnego substratu, potem trzyma przez pierwsze 6 m-cy w temperaturze raz ciepłej a raz chłodnej.

pierwsze 6 miesięcy od wysiewu: 1 dzień w cieple (15-20 stopni), jeden dzień w chłodzie (3 stopnie czyli lodówka).

Po upływie tych 6 miesięcy, przez następne 3 miesiące trzymamy w lodówce w temperaturze stałej plus 3 stopnie.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
popcorn 15:22, 29 gru 2012


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Danusiu ale one w ciągu tych 6 mcy skiełkują, czy nie? Jak tu trzymać roślinki w lodówce?
pozdrawiam!!
____________________
Mój nowy ogródek
Gardenarium 18:11, 29 gru 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie skiełkują, trzymasz nasiona, one pęcznieją. Obserwujesz, jak skiełkują to już nie trzymasz w lodówce
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mariusz 11:08, 30 gru 2012


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Gardenarium napisał(a)
W materiale o stratyfikacji nasion, doczytałam o cisie.

Nasiona cisa należy przed wysiewem stratyfikować.

Wysiewa się je do skrzyneczek do wilgotnego substratu, potem trzyma przez pierwsze 6 m-cy w temperaturze raz ciepłej a raz chłodnej.

pierwsze 6 miesięcy od wysiewu: 1 dzień w cieple (15-20 stopni), jeden dzień w chłodzie (3 stopnie czyli lodówka).

Po upływie tych 6 miesięcy, przez następne 3 miesiące trzymamy w lodówce w temperaturze stałej plus 3 stopnie.


Stratyfikacja nasion trwa długo, a to wielu zniechęca, ale dla wytrwałego ogrodnika to fajne zajęcie.
Osobiście bawię się w sadzonkowanie, choć i ten sposób rozmnażania jet kłopotliwy, ale zawsze na swoje potrzeby coś się przyjmie.
Bardzo wysoki procent przyjęć jest w szklarni z sadzonek robionych późną jesienią, początkiem zimy. Ze względu że nie dysponuję ogrzewaną szklarnią, sadzonkuję przed pierwszą wegetacją razem z bukszpanami. Oczywiście niewielką ilość, bo muszę przez jakiś czas przetrzymać sadzonki na parapecie, które nakrywam folią.
Niektórzy sadzonkują sierpień, wrzesień - tego nie praktykowałem.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
zawitka 09:12, 19 lut 2013


Dołączył: 18 lut 2012
Posty: 14043
Witajcie !!! Jeśli mogę .Ja cisy i tuje rozmnażam w ten sam sposób-----na wiosnę jak formuję je to zbieram te większe i obrywam dolne igiełki jak większe to skracam górę moczę każdą gałązkę w wodzie i ukorzeniaczu i wsadzam gęsto jedna przy drugiej prosto do ziemi ,Miejsce wybieram wilgotne zacienione i takie żebym pamiętała żeby podlać jak jest sucho.Wsadzam 100 gałązek jednego rodzaju.

Z tego zawsze mam 60- 70 procent ukorzenionych roślinek.Na zimę okrywam gałązkami ..Czasami wsadzE większą gałazkę i też rośnie .W zeszłym roku wsadziłam cisy.zobaczę ile się ukorzeni .Takie gałązki siedzą 2 3 lata i ich nie ruszam Daję im spokój.Tak robię z bukszpanami.Pozdrawiam i życzę sukcesów.
____________________
Połowa działki - czyli mam powoli dość cz. II** Część I
kitek81 12:56, 27 lut 2013


Dołączył: 22 sty 2013
Posty: 8117
dobry
Ja właśnie wróciłam ze spaceru i przy deptaku cięli cisy, oczywiście nazbierałam kilka gałązek i zastanawiam się, czy jak dam je w ziemię do doniczek z ukorzeniaczem, to czy coś z tego będzie?! Widzę, że ciężko może być, ale chyba spróbuję-nic mnie to nie kosztuje, ewentualnie trochę wstydu, bo ludzie się dziwnie gapili, ale co tam
____________________
Kasia- Działka wkoło Lubczyka :)
justi 19:30, 27 lut 2013


Dołączył: 29 maj 2011
Posty: 6263
Już w lutym cięli? wcześnie.
____________________
Justyna - ogród w Alei Lipowej
zawitka 19:44, 27 lut 2013


Dołączył: 18 lut 2012
Posty: 14043
Witaj Kitek 81 !!! możesz próbować ale nie daję gwarancji ,ponieważ w gałązkach nie ma soków to chyba ciut za wcześnie .Ale jak będziesz trzymała w cieple nie na dworze i będziesz pilnowała wilgoci ---to może ci sie uda.Nic nie tracisz .Ja sadzę gdzieś około czerwca lipca już krążą soki .Powodzenia i pozdrawiam. Ja swoje niektóre też przycięłam.
____________________
Połowa działki - czyli mam powoli dość cz. II** Część I
kitek81 20:45, 27 lut 2013


Dołączył: 22 sty 2013
Posty: 8117
Justi no właśnie cięli teraz, no to nazbierałam, szkoda mi było je tak zostawić

Halinko, no właśnie nic nie tracę, a mogę zyskać i jeszcze przy tym ile radości będzie, jeśli się uda

Pozdrawiam również i zapraszam na mój wątek
____________________
Kasia- Działka wkoło Lubczyka :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies