Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Jak rozmnożyć cisy

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak rozmnożyć cisy

16:11, 09 lip 2015
no to super ..każdy sukces motywuje


no to już wiemy że metoda hindsight opisana wyżej jest skuteczna! ...ja zrobiłam tak samo ale użyłam tylko zielonych pędów.

jeszcze przydatną rzeczą do tej metody jest cierpliwość (3 sezony majmiej)

rumiankowapanna 22:08, 16 sie 2016

Dołączył: 27 kwi 2016
Posty: 4
Hej

Właśnie w doniczkach ukorzeniam małe cisiątka Może wkrótce wkleję zdjęcie.
Poobcinałam (następnym razem poobrywam, tak jak w pierwszym poście było napisane), namoczyłam w ukorzeniaczu i powsadzałam w ziemię kompostową. Pierwsza, próbna "tura" czerwcowa - na 10 ostały się do dzisiaj 3. Ze trzy tygodnie temu powsadzałam drugą turę i póki co, jeszcze nie widać u sadzonek śladów zniechęcenia do życia. Potrzebuję około 40 sztuk na żywopłot, ale nie na teraz bo działka goła, nawet nie ogrodzona, więc mogę sobie poeksperymentować

Czy ktoś może się orientuje, gdzie w Łodzi rośnie jakiś cis, a pod nim siewki się zdarzają?

Ostatnio widziałam boskie cisy w centrum Giżycka, ech... Marzenie Ale siewek nie było
____________________
Rozwój daje radość :)
paula23 09:53, 20 sie 2016


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
A to moje cisy Wiosną poczyniłam graślawe próby ciecia cisa w kule większe patyczki wsadziłam do szklarni i "zapomniałam" o nich. Tak wyglądały na początku sierpnia te bez korzeni mają kallus więc też poszły do doniczek dalej trzymają się dzielnie.Patyczki cięte bez piętki,bez ukorzeniacza, trzymane w szklarni z zamgławianiem. Wydaje mi się ze największą role odgrywa tu czas kiedy sadzonki są cięte.

____________________
Paula Moje trudne początki
Gardenarium 13:39, 21 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Super, nie do wiary
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MariuszG 23:56, 11 wrz 2016

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Witam się w tym wątku, pisząc pierwszy post na Ogrodowisku .

Zakładając swój żywopłot cisowy szukałem informacji na temat tych roślin u wielu źródeł. Trafiłem dzięki temu na ten wątek. Piszecie tutaj, że cisy ukorzeniają się bardzo trudno, długo i niechętnie. Postanowiłem sam się o tym przekonać ukorzeniając cisy w różnych terminach, pobierając różne sadzonki (małe, duże, z piętką, bez). Teraz postaram się podzielić się z Wami swoimi doświadczeniami.

Otóż cisy ukorzeniają się bez większych problemów jeśli pobierzemy materiał na sadzonki odpowiedniej wielkości i we właściwych terminach. Pierwszy raz spróbowałem ukorzenić cisy w sierpniu zeszłego roku, potem we wrześniu i październiku.

Według mnie, koniec lata i jesień to najgorszy czas na takie prace. Co prawda po roku spora część sadzonek miała już korzenie, ale rośliny były małe i nie wyglądały najlepiej.

Kolejny raz spróbowałem pod koniec marca tego roku. Pobrałem dosyć duże sadzonki (dł. ok 15 cm, bez piętki) i umieściłem je w zwykłej ziemi z worka. Doniczki z sadzonkami trzymałem w tunelu foliowym razem z pomidorami. Niczym ich nie nakrywałem, starałem się tylko dbać o to, by nie przesychały. Na początku lipca ponad połowa roślin miała na tyle duże korzenie, że należało je rozsadzić. Sadzonki, które nie wytworzyły korzeni posiadały kalus. Te na powrót umieściłem w doniczkach ze świeżą ziemią. We wrześniu także i te rośliny miały już ładne korzenie.

Próbowałem ukorzeniać również mniejsze gałązki. Wypuszczały one korzenie dużo słabiej i nie rozbudowywały tak dobrze bryły korzeniowej jak większe sadzonki.

Podsumowując, polecam rozmnażać cisy wiosną, przed ruszeniem wegetacji. Najładniejsze korzenie puściły rośliny trzymane w doniczkach po chryzantemach ze Wszystkich Świętych . Według mnie używanie ukorzeniacza nie ma znaczenia. Nie było żadnej różnicy pomiędzy sadzonkami traktowanymi ukorzeniaczem, a tymi wsadzonymi po prostu do doniczek.

W opisany przez mnie sposób cisy ukorzeniały się równie skutecznie jak bukszpany. Sadząc np 40 "szczepek" do jednej doniczki, korzeni nie wypuszczało ok 5 sztuk. Mam nadzieję, że moje obserwacje przydadzą się komuś z Was

Na koniec jeszcze kilka zdjęć:

Tak sadzonki wyglądały w maju



Tak w lipcu


A tak we wrześniu




Pozdrawiam
Mariusz
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
Gardenarium 08:24, 27 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Takie cenny wpis a ja jeszcze nie podziękowałam. Dziękuję bardzo za podzielenie się swoimi doświadzczeniami i obaleniem mitu, że cis trudno ukorzenić. Ja na pewno spróbuję po wiosennym cięciu cisów.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AgaCzek 09:59, 30 mar 2017


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
Ale super wątek. U babci na działce z jednego pojedynczego cisa (a raczej pani cisowej) powstał gigantyczny żywopłot. Żeby nie być gołosłowną- po prawej żywopłot
Cis ten ma niesamowicie dużo sadzonek ale przez 40 lat tylko jedna sadzonka była albinosem - obecnie to 2,5 m idealnie stożkowa choinka której nikt nigdy nie dotknął sekatorem (sama z siebie ma idealny kształt)- i tak sobie cały czas myślałam, że marzy mi się jej potomek w ogrodzie, a teraz wiem jak to zrobić - wielkie dzięki!
____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
rozark 13:27, 30 mar 2017


Dołączył: 27 paź 2014
Posty: 6325
MariuszG napisał(a)
Witam się w tym wątku, pisząc pierwszy post na Ogrodowisku .

Kolejny raz spróbowałem pod koniec marca tego roku. Pobrałem dosyć duże sadzonki (dł. ok 15 cm, bez piętki) i umieściłem je w zwykłej ziemi z worka. Doniczki z sadzonkami trzymałem w tunelu foliowym razem z pomidorami. Niczym ich nie nakrywałem, starałem się tylko dbać o to, by nie przesychały. Na początku lipca ponad połowa roślin miała na tyle duże korzenie, że należało je rozsadzić. Sadzonki, które nie wytworzyły korzeni posiadały kalus. Te na powrót umieściłem w doniczkach ze świeżą ziemią. We wrześniu także i te rośliny miały już ładne korzenie.


W opisany przez mnie sposób cisy ukorzeniały się równie skutecznie jak bukszpany. Sadząc np 40 "szczepek" do jednej doniczki, korzeni nie wypuszczało ok 5 sztuk. Mam nadzieję, że moje obserwacje przydadzą się komuś z Was

Tak sadzonki wyglądały w maju



A tak we wrześniu



Pozdrawiam
Mariusz


dzięki wielkie, idę sadzonkować
____________________
pozdrowionka
MariuszG 19:56, 30 mar 2017

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Powodzenia teraz idealna pora na takie prace.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
hanka_andrus 21:12, 30 mar 2017


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Właśnie tydzienń temu zasadziłam kilkanaście szczepek, a w tygodniu jeszcze zwiększę ilość,
Własnie taką metodą jak pokazujesz ukorzeniłam w ubiegłym roku 3 sztuki na próbę. Próba udana. Wszystkie sztuki już siedzą na rabacie. Dzięki za instrukcję!
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies