Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki grabów, grab - Carpinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki grabów, grab - Carpinus

Mazan 13:45, 04 lis 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Majmaj

Pozostaje jeszcze Nissorun i Envidor. Dawka 0,1%


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
majmaj 11:38, 05 lis 2018

Dołączył: 03 wrz 2018
Posty: 15
I tym kiedy? I w jakiś odstępach czasowych?
Mazan 12:21, 05 lis 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Majmaj

Najlepiej obserwować przez lupę czas wylęgu szkodnika i rozchodzenia się na żerowiska w kwietniu /droga połowa/ i następnie co ok.5 - 6 tygodni. Zaniedbanie grozi brzydkim wyglądem liści oraz dodatkowymi opryskami, np Mospilanem czy Apaczem.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
majmaj 12:52, 05 lis 2018

Dołączył: 03 wrz 2018
Posty: 15
Szpeciele miałem w tym roku. Powiem że zobaczyć te dziadostwo to chyba tylko mikroskop.
Chyba najlepiej będzie wczesna wiosna Promanal potem ortus i jak już będą liście to nissorun.
MST 18:43, 20 mar 2019

Dołączył: 17 lut 2017
Posty: 14
czy już czas na promanal ?
Mazan 07:27, 21 mar 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
MST

U liściastych do czasu pękania pąków


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Ksula 16:00, 21 mar 2019


Dołączył: 18 kwi 2018
Posty: 7
U mnie już widziałam może ze dwa zielone ale jeszcze się nie rozwijają to co już za późno? temp. wydaje mi się być teraz ok. Przepraszam za głupie ptania ale ale jestem naprawdę początkująca
Mazan 17:58, 21 mar 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Ksula

Jeśli chodzi o 'terminy'. Stosowanie preparatów olejowych uzależnione jest od temperatury dlatego, że zimujące samice niektórych szkodników /roztoczy - szpecieli/ wychodzą z zimowych kryjówek aby złożyć jaja właśnie w pąkach pod pierwszą okrywą. Oprysk temu ma zapobiec. Gdy jaja są składane jesienią wówczas należy taki zabieg przeprowadzić na przełomie luty/marzec lub w początkowych dniach marca, żeby zarodki podusiły się, jak np u przędziorka czy mszyc. Możliwe, że samice jeszcze wędrują, ale teraz należy podejmować własną decyzję, gdyż preparat olejowy może być fitotoksyczny dla rozwijających się pąków.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
MST 21:10, 21 mar 2019

Dołączył: 17 lut 2017
Posty: 14
Mazan napisał(a)
Ksula

Jeśli chodzi o 'terminy'. Stosowanie preparatów olejowych uzależnione jest od temperatury dlatego, że zimujące samice niektórych szkodników /roztoczy - szpecieli/ wychodzą z zimowych kryjówek aby złożyć jaja właśnie w pąkach pod pierwszą okrywą. Oprysk temu ma zapobiec. Gdy jaja są składane jesienią wówczas należy taki zabieg przeprowadzić na przełomie luty/marzec lub w początkowych dniach marca, żeby zarodki podusiły się, jak np u przędziorka czy mszyc. Możliwe, że samice jeszcze wędrują, ale teraz należy podejmować własną decyzję, gdyż preparat olejowy może być fitotoksyczny dla rozwijających się pąków.



Pozdrawiam


już nic nie rozumiem z tymi terminami oprysku Promanalem

"Pod koniec kwietnia jesteśmy już po pierwszym oprysku olejowym miejsca w którym rosną graby. Oczywiście nasz zabieg na przedwiośniu nie miał nic wspólnego ze zwalczaniem szpecieli. Następuje okres kiedy to na grabach pierwsze nabrzmiałe pąki liściowe zaczynają pękać. Pod łuską okrywającą młode zwarte listki pobudzają się do życia formy zimujące szpecieli do których na ,,dzień dobry" mamy już dostęp. W tym właśnie czasie robimy pierwszy ze zdwojonego oprysk.

a) powtórnie Promanalem gdy posiadamy jeden środek chemiczny.
b) dowolnym z dwóch ŚOR gdy każdy z nich posiada związek substancji czynnej zaliczany do innej grupy chemicznej."
majmaj 13:05, 24 mar 2019

Dołączył: 03 wrz 2018
Posty: 15
Hej hej.
Jutro pryska owocowe drzewa Miedzianem - można spryskac też graby? Czy nie ma sensu?
Pozdrawiam.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies