Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki grabów, grab - Carpinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki grabów, grab - Carpinus

dehoop 13:19, 01 cze 2019

Dołączył: 01 cze 2019
Posty: 2
Witam wszystkich bardzo serdecznie,

dwa lata temu posadziłem 20 grabów. Rok temu pojawiły się objawy sugerujące atak pordzewiacza grabowego i na niektórych grabach także mączniaka. Po zapoznaniu się z wpisami na tym forum, w tym roku, zgodnie ze strategią zaproponowaną przez użytkownika Mazan (dziękuję za wszystkie jego wpisy), od wczesnej wiosny walczyłem z pordzewiaczem: opryskiwałem Promanalem (etap pękających pąków), później Ortusem a ostatnio Nissorunem i znów Ortusem.

Drzewka rozwijają się ogólnie całkiem dobrze - duże przyrosty co rok i dużo liści ale znów zaczyna z nimi coś się dziać. Proszę spojrzeć na pierwsze zdjęcie: coraz więcej liści na wszystkich drzewkach robi się intensywnie czerwonych. Nie widziałem nigdzie w internecie takich zdjęć więc proszę o radę co jest tego przyczyną: czy pordzewiacz grabowy? Jeśli tak, to jaką kurację mam dalej stosować? Dalej Ortus/Envidor/Magnus?

Na jednym z drzewek (drugie zdjęcie) zupełnie inna (ale chyba bardziej typowa) sytuacja, z którą miałem do czynienia rok temu. To pordzewiacz, prawda?

Bardzo proszę o radę. Najważniejsza jest dla mnie prawidłowa diagnoza.

Pozdrawiam,
Krzysztof
dehoop 13:21, 01 cze 2019

Dołączył: 01 cze 2019
Posty: 2
I jeszcze zdjęcia. Poprzednim razem mi nie wyszło
Krzysztof

Mazan 10:02, 05 cze 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Tak wyglądają niedobory mikroskładników powodowane niewłaściwym odczynem, a nawet składem gleby. Dostosuj pH do wymagań rośliny i uzupełnij niedobory.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
uciu 11:03, 25 cze 2019

Dołączył: 22 cze 2019
Posty: 25
Witam, i moje graby coś dopadło....
Na razie podobne zniszczenia są na kilku drzewkach.
Czy to wina suszy? Staram się je podlewać bo gleba piaszczysta...
Żywopłot ma już 4 lata i nigdy nie był niczym opryskiwany.

Mazan 09:49, 26 cze 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Uciu

O tym szkodniku masz na str 6 i 7 tego wątku.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
uciu 11:55, 26 cze 2019

Dołączył: 22 cze 2019
Posty: 25
Mazan napisał(a)
Uciu

O tym szkodniku masz na str 6 i 7 tego wątku.


Pozdrawiam


Dzieki, zakładam, że miałeś na myśli pordzewiacza grabowego.
Kupiłem Apacza -jutro oprysk.
Trzeba go powtórzyć?
Jaką proporcje zachować przy rozrobieniu?
Mazan 14:40, 26 cze 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Uciu

To zdobniczka grabowa, jest na fotce.
Apacz może być. Stężenie 0,04% /4g w 10 litrach wody/. Obserwuj i jeżeli będzie taka konieczność - powtórz po 14 dniach.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Karla_os 10:03, 09 lip 2019

Dołączył: 06 cze 2019
Posty: 4
Witajcie, bardzo proszę o potwierdzenie czy to pordzewiacz? Graby sadzone ok 2 miesiące temu, najpierw zaczęły żółknąć im liście, następnie te zżółknięte opadły, teraz sytuacja się powtarza - znowu żółkną. Są tez nieliczne brązowe plamki. Na ostatnim zdjęciu dzika jabłoń, która rośnie za ogrodzeniem, jej liście wyglądają podobnie, czy mogła zarazić moje graby?
Karla_os 10:04, 09 lip 2019

Dołączył: 06 cze 2019
Posty: 4
Tu zdjęcia
Aneta_M 15:04, 29 wrz 2019

Dołączył: 06 sie 2018
Posty: 13
Witam serdecznie.
Jak trwoga to do... ogrodowiska
Moje graby na pozór wyglądają dobrze, ale dziś coś mnie tknęło by z bliska się nim przyjrzeć... No i katastrofa. Na spodniej stronie liście pokryte są jakby mini kropeczkami, kuleczkami o dwóch kolorach - jedne jakby zółto-pomarańczowe, drugie czarne. Nie są to plamki. To jakby siedziało na liściach. Cóż to może być?! Pomocy!
Pozdrawiam
Aneta
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies