Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki grabów, grab - Carpinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki grabów, grab - Carpinus

Don 14:13, 20 cze 2020

Dołączył: 20 cze 2020
Posty: 1
Witajcie,
przejrzałem cały wątek od początku, wstępnie myślałem, że zdiagnozowałem problem, ale im dłużej nad tym myślę, tym mam większe wątpliwości. Malo tego, obawiam sie, że w moim przypadku problem nie jest jeden...
Na pewno jest mszyca, to dzis ustaliłem i będę jutro stosował Mospilan 20 SP, znalazlem też dwie drewnopodobne gąsiennice mocno przytwierdzone do gałazki i liscia z zieloną wydzieliną w środku. Więcej nie szukałem.

Mam 600 grabów, sadzone w V na żywopłot, system nawadniania, wczesniej wykopany rów koparką i nawieziona nowa ziemia, całość obsypana korą. Wilgoć jest caly czas, mało podlewam, bo boję sie nadmiaru wody, cały czas pod korą głęboko jest mokro.

Wiele grabów bardzo slabo rośnie, niby wszystkie puszczają nowe listki, ale wiele zatrzymało sie w trakcie otwierania pąków, lub listki urosły bardzo małe i do tego wyglądają na słabe. Dzieje sie tak na jednej ścianie ogrodzenia, dwie boczne ściany są gęste i mają dużo liści jak na foto, ale niestety tam widać wiecej szkód, bo i więcej jest liści.

Do tego wszystkiego wiele młodych listków otwiera się czerwonych lub brunatnych, wygląda to malowniczo jak na czerwiec, ale czy to po prostu odmiana Purpurea czy kolejny problem?
TomaszTomasz 15:37, 25 cze 2020

Dołączył: 25 cze 2020
Posty: 6
Dzień dobry,
przejrzałem wątek i poproszę o pomoc w zdiagnozowaniu problemu z grabami.

Zostały posadzone (140 szt.) na początku kwietnia. Sadzonki w doniczkach miały wysokość ok. 1,6 m. Graby były sadzone jedne obok drugich i był wykopany na całej długości rów, dostały dobrą ziemię. Na całym ogrodzie podłoże jest gliniaste, a ok. 30-40 cm pod powierzchnią jest margiel.

Początkowo wszystkie pięknie się rozrastały, może z wyjątkiem paru egzemplarzy. Zostały trochę przycięte na początku maja.

Od jakiegoś czasu kilka sztuk marnieje (ok 6-7 szt.), brązowieją im liście na całym drzewku, jak na zdjęciach.

Drzewka podlewane są ok. 1 raz na tydzień, bo gleba trzyma wilgoć (na glebie jest agrowłóknina przysypana kamieniem), ale przy opadach w ogóle nie podlewam.

Pytałem kilku osób i ktoś powiedział mi, że za dużo wody i zaczynają gnić korzenie, ktoś inny, że za mało wody, a jeszcze ktoś, że to pordzewiacz grabowy.

Czy na podstawie opisu i zdjęć można jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną?
Zdjęcia pokazują graby obok siebie. Jeśli drzewka mają brązowiejące liście, to na całym drzewku, sąsiednie są "zdrowe".

mikina34 12:59, 09 lip 2020


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Co brakuje moim grabom?
Franse Fontaine


czy to mrozowe zmiany (w maju było -9)
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
Flesz 18:07, 02 sie 2020

Dołączył: 03 cze 2020
Posty: 35
Hej.
Żywopłot z grabów sadzony w 2014. Dotychczas rósł pięknie, jeszcze w czerwcu wyglądał świetnie, ale w ostatnim czasie coś mu jest. Poniżej zdjęcia.



a może to tylko przysychanie liści z powodu suszy i upałów?

Wiolka5_7 21:55, 02 sie 2020


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20470
Zajrzyj na str. 19 wątku 'Grab '
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Gardenarium 09:47, 03 sie 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
z 2015 Mazan napisał

Mazan napisał(a)
Nawigatorka

Podejrzewam - choć nie jestem pewien - że grabami zainteresował się pordzewiacz grabowy, zwykle niewidoczny gołym okiem, ale widoczne są efekty. Zahamowanie wzrostu, plamy, szary nalot i inne, które później dają brązowo rdzawy kolor. Zwalczanie latem jest uciążliwe i nieefektywne, ale jesienno - wiosenne daje pożądany skutek.


Pozdrawiam


Mazan napisał(a)
Nawigatorka

Teraz może pomóc Talstar, Marshal, Lambda CE, wiosną promanal lub inny olejowy i jeden z podanych wyżej. Opryskiwać co najmniej dwukrotnie /7 - 10 dni/. W obecnych warunkach tylko wieczorem, gdy obniża się temperatura.



Pozdrawiam
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 09:49, 03 sie 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mazan napisał(a)
Gosiak

Już parokrotnie pisałem o nawilżaniu powietrza. Te szkodniki nie tolerują wilgoci, mnożą się w suchszych warunkach dlatego taki "wysyp" nastąpił. Ogranicza występowanie również dithane - nie zwalcza lecz ogranicza chroniąc jednocześnie przed wieloma chorobami roślinę.
Teraz może już nie być efektów zwalczania, gdyż szpeciele na przełomie lipca i sierpnia udają się na spoczynek zimowy zasiedlając pąki. Dlatego Calipso nie zadziała, ma rejestrację na "grubszą" zwierzynę.


Pozdrawiam


Tuja74 napisał(a)
Dostalem taka odpowiedz od Mazana. Najpierw mozna Karate Zeon a potem po 7-10 dniach Ortus dla poprawy smaku
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zmudziaczek 15:04, 20 wrz 2020

Dołączył: 07 cze 2020
Posty: 4
Pod koniec sierpnia mój ogród został bardzo zniszczony przez gradobicie. Wiele roślin zostało bardzo uszkodzonych, między innymi żywopłot z grabu. Tydzień później zrobiłam oprysk z Asahi. Proszę o podpowiedź, co jeszcze mogę zrobić. Czy jest sens teraz przyciąć zniszczone gałązki? Czy przyciąć je na wiosne?
uciu 06:43, 25 lut 2021

Dołączył: 22 cze 2019
Posty: 25
W tamtym roku robiłe oprysk Promanalem na początku lutego. Teraz, przez zimę pąki jeszcze ledwo widoczne wiec przyjdzie poczekać jeszce trochę. Co mnie dziwi - że na 95% grabów mam pełno liści - jak w takim przypadku zrobić dobrze oprysk - wszystko pojdzie na liście, bo jest ich mega dużo.
Gardenarium 10:41, 25 lut 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Otrzep liście.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies