Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Upiększanie otoczenia - zagospodarowanie ocienionej "studni" w pracy

Pokaż wątki Pokaż posty

Upiększanie otoczenia - zagospodarowanie ocienionej "studni" w pracy

UlaB 22:30, 20 wrz 2019

Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 2002
Agata, parzydło bardzo chętnie! Runianki nie mam, niskie piętro z niej byloby fajne.
Ogolnie mam problem z tym srodkiem - powoli forsuje (bez oporu, po prostu wrócilam do tematu po dlugiej przerwie) eksmisję irgi gdzies na zewnatrz budynku (jest gdzie). Funkie i turzyce ktore rosną na srodku albo zostaną w tym kwadracie albo pójdą na pasy pod ściany. Tam na srodek tego kwadratu prosi sie cos wysokiego i pomyslałam wlasnie o parzydle. W nogi kolejne funkie przemieszane z turzycą silverką (mam na rozmnozenie duzo). Moglaby i tutaj pojsc runianka. Do funkii po prawej chyba doloze hakone - mam 3 żółte odmiany - mam zamiar robic w weekend sadzonki hakonek i silverki. Z prawego górnego rogu wylatuje wegetująca tam kępa mozgi (chyba). W tym miejscy tez brakuje mi czegos wysokiego - moze powtórzyc parzydlo gdy sie troche rozrosnie. Na tym boku dałabym jeszcze tą Twoją hortke jesli aktualna plus zawilce blizej ściany. Bliżej chodnika pewnie sukcesywnie dochodzilyby przeszczepy hakonki. Języczke EWENTUALNIE chcialam dodac pomiedzy hosty po prawej a ściane.
I tyle.

Mialam pomysly typu klon palmowy, rodek, deren typu variegata albo trzmielina oskrzydlona na srodku tego kwadratu ale na rodka trzebaby przygotowywac dluzej podloze, klon - to juz wiekszy koszt, az tak nie bede sie poświęcać A trzmielina - hm, nie wiem czy by sie tam wybarwiła. Dereń relatywnie bezpieczny, mogę nawet zainwestować
Inna sprawa, że zimą widac tam aktualnue tylko mahonię, dojdą do tego turzyce. Moze dobrze by było gdyby na sroku widac bylo tez jakieś wyższe "patyki" równiez zimą.
____________________
rabaty "charytatywne" w pracy
Toszka 15:31, 21 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ja bym na derenia postawiła. Tani, łatwy w obsłudze. Klon wymaga starannego staniowiska, lekko kwasnego i nie lubi grzebania w korzeniach. Może być ryzykowny ze wzg. na werticiliozę.
Ewentualnie cis. Np. Robusta lub Wojtek jako pionowy akcent.

Hakone już bym nie dzieliła. Wiosną dopiero. Silver jak najbardziej teraz - sadzisz pojedyncze, oczyszczone piórka. Ziemia koniecznie przemieszana z korą.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
UlaB 15:47, 21 wrz 2019

Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 2002
Dzięki Toszko. Korę i podloze juz zamowilam kilka dni temu u administratorki budynku Kupuje calkiem fajne, wiec juz nie bede wydziwiac ze nie próchnica.
Klon i rodek jak szybko wpadly, tak szybko wygonilam z głowy. Najpredzej ten dereń. Cis? Tez moze byc, rzeczywiście. Popatrze co mi wpadnie w oko w ogrodniczych.
Dzisiaj mży, na razie za nic sie nie wzielam na dworze. Oby jutro coś dłubnąć, bo zostal mi ostatni jako taki tydzień gdzie mogę wygospodarowac chwilę żeby pomóc cos dziewczynom. W ostatecznosci bede przez okno z góry kontrolowac postęp prac
____________________
rabaty "charytatywne" w pracy
galgAsia 17:53, 21 gru 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Ula, życzę zdrowych, spokojnych, szczęśliwych Świąt
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
Ania111 20:58, 22 sty 2020


Dołączył: 03 wrz 2019
Posty: 4633
Witaj Ula ,

Ja wpadłam oczywiście z tym tematem ,
od Asi - Ogród bez reguł

Ja mialam metasekwoję. Rośnie BARDZO szybko. Od wiosny cudowne miękkie igiełki, ich układ kojarzył mi sie z palmami. Jest fajnie ażurowe. Potem igły robią się rudo- brązowe i opadają. Nigdy nie widziałam na tym drzewie żadnego szkodnika czy grzyba. Zdjęć chyba nie mam niestety.
Pozbylismy sie z kilku powodów, ale na dużą działkę i wilgotne podłoże jest niezłym wyborem (jesli akceptuje sie te zrzucanie igieł). Acha, cięłam ze 3 razy w sezonie
Przemyśl moze któregoś odmianowego cypryśnika.


Jak się cieszę ,że cię znalazłam ,
Każda informacja jest dla mnie ważna
Bardzo dziękuję i oczywiście zapraszam do mojego wątku


A co do ogródeczka , - super ,
A pomysł pani Danusi genialny

____________________
Ania Spelnione marzenie
UlaB 08:48, 23 sty 2020

Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 2002
Ogródeczek w pracy chwilowo śpi. Projekt Danusi oczywiście super, ale realia na niego nie pozwalają (m.in. kwestie ppoż i ewakuacyjne).
Jestem ciekawa jak to bedzie wyglądało w tym roku. Zapewne w sezonie dołożę trochę turzyc i spróbuje z hakone.
____________________
rabaty "charytatywne" w pracy
UlaB 21:57, 27 lut 2020

Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 2002
Zdjecia lisci carexów dla Mirki

ID



Variegata




Pokrój wlasciwie zrobil sie taki sam

ID


I Variegata


____________________
rabaty "charytatywne" w pracy
UlaB 22:00, 27 lut 2020

Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 2002
I luty 2020 w strefie 5B (przydomowo)






____________________
rabaty "charytatywne" w pracy
UlaB 22:04, 27 lut 2020

Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 2002
Zdjecia mi sie poobracaly.

I jeszcze jedna z kępek przylaszczki


Krokusy dzisiaj pozamykały płatki to nie ma zdjecia.
____________________
rabaty "charytatywne" w pracy
mirkaka 08:42, 28 lut 2020


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9510
Ula, no nie wiem jaka jest różnica między nimi?
Czy ID ma paskowane liście a variegata tylko jasne paski na brzegu?
Tylko na tych zdjęciach wydaje mi się że ID ma i takie i takie liście?
Zaraz pójdę zrobić zdjęcie mojej i wstawię u Ciebie
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies