Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik łąka kwietna - opinie i doświadczenia.

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik łąka kwietna - opinie i doświadczenia.

Pafka 22:43, 18 maj 2013

Dołączył: 18 maj 2013
Posty: 2
Dzięki wielkie!
Tak chcemy mieć łąkę w rogu ogrodu na takiej 'wysepce' z brzózkami. Baliśmy się czy to nie nie rozpleni jak chwasty ale już się doedukowałem, że koszenie trawnika źle robi chwastom.

a przy okazji - ksywka myląca
Pozdrawiam,
Paweł.
____________________
Paweł - Ogród nie wart pokazania jeszcze. [babeczka.zuzka.pl - Słodkie przepisy mojej słodkiej babeczki.] .
Sebek 23:39, 18 maj 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Sorki Ale najlepiej daj sobie w podpisie Paweł, bo na to imię bym nie wpadł
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
kKasiA 11:25, 28 cze 2013


Dołączył: 04 kwi 2011
Posty: 204
U nas zaplanowałam łąkę kwietną w części ogrodu gdzie będzie sad, początkowo planowałam zasiać ja na przyszłą wiosnę. Z uwagi na dość szybki i sprawny postęp prac z ogrodzeniem zastanawiam się czy można posiać łąkę kwietną w lipcu? Obawiam się że w innym razie działkę porosną chwasty....
Myślicie że lepiej użyć gotowej mieszanki czy raczej pomieszać samemu nasiona?
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/3939-ogrod-z-laka-kwietna-i-nie-tylko
Gardenarium 09:13, 29 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Gotowa mieszanka a do niej można dodać jakieś nasiona ulubionych kwiatów, żeby było więcej.

Trzeba tylko pamiętać o łące "suchej" lub na wilgotne stanowiska.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 13:24, 10 lip 2013


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
I koniecznie podlewać, skoro siejesz w lipcu. I jednak lepsza ziemia przynajmniej miejscami. Żeby kwiaty wystartowały.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
asica 11:04, 17 sty 2016


Dołączył: 19 cze 2011
Posty: 3814
Przymierzam się do założenia niewielkiej łąki kwietnej pod domem. Tak na próbę dla atrakcji. Zamówiłam mieszankę traw :
http://www.marax.eu/trawa-kwietna-laka-najlepsze-trawy-ilawy-graminex-n-37.html
(w załączonym linku są zdjęcia kwiatów użytych w mieszance, dlatego go załączam).
do tego zamówiłam nasiona kąkola, chabra bławatka, maku polnego, lnu trwałego, rumianku pospolitego.
Chciałabym jeszcze znaleźć nasiona złocienia zwyczajnego, firletki poszarpanej, chabra łąkowego, świerzbnicy polnej.

Z moich doświadczeń z poszukiwaniach- gotowe mieszanki zawierają kwiaty owszem, podobne do polnych, ale niekoniecznie typowe kwiaty łąkowe . Dokupując nasiona najłatwiej kupić nasiona kwiatów polnych, ale jednorocznych. I tu pojawia się problem o którym wyczytałam i wysłuchałam na najpopularniejszym portalu o zakładaniu łąk kwietnych www.luczaj.com. Nasiona kwiatów jednorocznych : maków polnych, chabra bławatka wymagają corocznego oczyszczenia i przekopania gleby. Dlatego w kolejnym roku kwiaty te już nie pojawią się lub pojawią w niewielkiej ilości. Dlatego rośliny te rosną jako chwasty w uprawach roślin jednorocznych.

I muszę przyznać, że teoria ta sprawdziła mi się. Lata całe chodziłam z córką zrywać chabry. Córka podrosła, zbierać przestałyśmy. Ostatniego lata pojechałam rowerem w tamto miejsce, a tam chwastowisko, żadnych chabrów. Pole przestało być uprawiane, chabry przestały rosnąć.Nie udało mi się zebrać więc żadnych nasion.

Natomiast nasion kwiatów, które będę tworzyć łąki wieloletnie w sprzedaży brak (prócz niewielkich ilości w mieszankach). Chyba pozostają spacery po łąkach. W tym roku mam nadzieję cieszyć się łąką jednoroczną. Mam nadzieję, że jakieś efekty będą i będą mogła się nimi pochwalić.

____________________
Asia Wizytówka ; Pokażę nasz ogród ; Wydzielenie warzywniaka; Wizytówka- warzywniak
Gardenarium 18:15, 17 sty 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Te polskie łąki są nic nie warte. W tym roku wysiewam niemieckie i angielskie próbki łąk. Będę mogła coś powiedzieć z praktyki. Na łace powinny rosnąć także rośliny wieloletnie w tym trawy oraz można wsiać cebulowe, ładnie wyglądają szachownice kostkowate, dzikie tulipany i przebiśniegi.

Projektuję tez ogród z łąką kwietną. Będę miała więcej doświadczenia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sylwia_slomc... 21:28, 17 sty 2016


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Bardzo się przyda każda rada z własnego doświadczenia
to moja z tego roku.....już pracuję nad wzbogaceniem w inne kwiaty ta fotka z początku października
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
asica 17:11, 18 sty 2016


Dołączył: 19 cze 2011
Posty: 3814
Ech, poczytałam o problemach z uprawą maku i mi się łączki odechciało . Chyba lepiej makowiec z nasion zrobię .
http://wyborcza.pl/duzyformat/1,128605,12512225,Siala_baba_mak.html

I zacznę szukać nasion złocienia zwyczajnego. Piękna łączka była wczoraj w Akademii Ogrodnika u Mai.

A łąka z szachownicami pokazana była też w sobotnim odcinku Gardeners World-5.

Temat bardzo na czasie.
____________________
Asia Wizytówka ; Pokażę nasz ogród ; Wydzielenie warzywniaka; Wizytówka- warzywniak
Pszczelarnia 17:00, 19 sty 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ale szachownice szybko zanikają. Miałam. To efekt chwilowy. Poszukajcie w necie wypowiedzi o meadow at Highgrove, tam łąkę zakładała wielka znawczyni tematu (w bardzo podeszłym wieku).

Sprawdzają się złocienie, żmijowiec, krwawniki.

Sztucznie dosadzić można cebulicę, kamasję.


____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies