Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ranczo Szmaragdowa Dolina II

Pokaż wątki Pokaż posty

Ranczo Szmaragdowa Dolina II

sylwia_slomc... 10:32, 03 sie 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
Basieksp napisał(a)
Tak sobie pomyślałam, mamy w planach pomalować sypialnię, bo zamieniliśmy się na pokoje ze względu na Filemona i długo się z tym ociągamy ja strasznie nie lubię remontów u siebie, tym bardziej Was podziwiam a ogrodowo, jak zawsze pięknie zaciekawiła mnie ta 3 metrowa hortensja, jak wysoką ją1 zostawiasz, na jaką wysokość przycinasz, zawsze myślałam, że zostawiać tak kilkanaście cm, maks 20 cm od ziemi, tylko moja niewielka jest i ma 2-3 lata? ciąć przy ziemi, niech jeszcze się rozrośnie, czy wyżej zostawiać?

Ja już raz przez 10 lat na nieustającej budowie mieszkałam bo wprowadziliśmy się do siebie bez ścianek działowych i wylewek, wszystko trzeba było zrobić już mieszkając i powiedziałam nigdy więcej. Stale na szmacie leciałam, a i tak syf był w każdym jednym kącie( jak na budowie ) Teraz mam ten komfort, że zamykam i wracam do siebie do czystego
Ja początkowo też cięłam przy ziemi tylko, ale zauważyłam, że po pewnym czasie było coraz więcej drobnych kwiatów i wcale już tak chętnie od korzenia nie wypuszczały. Więc zaczęłam ciąć co roku ciut wyżej w przekonaniu, że tak drastyczne cięcie rok w rok osłabiło roślinę no i przecież tych uśpionych pąków pędowych nie ma na gałązce w nieskończoność, kiedyś się skończą. Więc zostawiam tak 10-20 cm świeżego przyrostu zeszłorocznego przy cięciu. To mi się sprawdza, kwiaty ogromne dużo i to jest i tak bardzo mocne cięcie bo moje hortki puszczają w sezonie przeszło metrowe gałązki. Obcinam sporą ich długość zostawiam gdzieś jedną piątą. uśpionych paków mam zapas. No i w tym roku chyba przez to, że tej wody tyle mają kwiaty niektórych są do wysokości 3 metrów...podejrzewam, że nie cięte wcale byłyby wielkości niższego drzewa.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 10:36, 03 sie 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
Kasya napisał(a)
I rdesty jak się fajnie w łączkę wpasowały

A to nie łączka tylko rabata żyrafowa. W łące krwiściągi mam Rdesty niby też dwa wsadziłam, ale na razie tylko dwa kotki widzę więc może im za sucho tam. Za to koło chatki rdesty poczuły się wyśmienicie
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 10:46, 03 sie 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
Kasya napisał(a)
A pod klonem to co to za hortka fajna ?

Wims Red. Ona bardzo wcześnie zaczyna i przepięknie się potem przebarwia, przebarwia też liście. Minus dość wcześnie przechodzi w brązy, ale startuje z kwiatem jako pierwsza.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 10:47, 03 sie 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
Rojodziejowa napisał(a)
Widać, że wody w tym roku nie brakuje takie wszystko puchate!

Za puchate, muszę ciąć nie mam kiedy dziś znowu leje
Potrzeba mi dwóch tygodni bez deszczu i upału.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 10:49, 03 sie 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Najstarsze hortensje i u mnie takie wysokie. Wiosną przycinam je na wysokość ok. 1,5 m. Są u mnie częścią nieformowanego żywopłotu.
Gratuluję kolejnego etapu prac remontowych.

Tak sobie myślę, że te bukietówki wszyscy na rabatach sadzą jak gdyby miały nigdy do góry nie urosnąć, a przecież to krzewy nie byliny, u mnie też robią jako niższe piętro przed samymi tujami i sosnami. W sumie dzięki takiemu cięciu jak robię rabata nie traci proporcji bo wszystko śmiga w górę nie tylko hortki
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 10:51, 03 sie 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
DariaB napisał(a)
U mnie też ostatnio więcej deszczu niż słońca, ale dzięki temu ogród jest bujny i nawodniony, oby tylko zbyt dużo tej wody nie spadło. Świetna jest Twoja łąka, jej zmienność to wielki dar i pole do obserwacji. Remontowo Was nadal podziwiam!

Tak rośnie wszystko jak na dopalaczach tylko ja mam w związku z tym obawy, ze tak szybki wzrost spowoduje słabsze rośliny, które się zima pod śniegiem wyłożą mowa o krzewach o drzewach. Nie utkają mocnego drewna bo za szybko przyrastają.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Rojodziejowa 11:13, 03 sie 2023


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8672
sylwia_slomczewska napisał(a)

Za puchate, muszę ciąć nie mam kiedy dziś znowu leje
Potrzeba mi dwóch tygodni bez deszczu i upału.


No deszcz to ostatnio cały czas w naszych okolicach. Wczoraj jeden dzień bez opadów był. Raz okno wykorzystałam, żeby jeden bok tujek przyciąć, jeszcze mi zostały dwie ściany… Ale to u mnie w porównaniu do Twoich połaci to pestka.
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
sylwia_slomc... 11:45, 03 sie 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
Rojodziejowa napisał(a)


No deszcz to ostatnio cały czas w naszych okolicach. Wczoraj jeden dzień bez opadów był. Raz okno wykorzystałam, żeby jeden bok tujek przyciąć, jeszcze mi zostały dwie ściany… Ale to u mnie w porównaniu do Twoich połaci to pestka.

No nie ma w tym roku kiedy roboty zrobić
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Rumianka 12:51, 03 sie 2023


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 10286
Kwiatowy szał z roku na rok coraz bujniejszy, zachwycające połączenia na rabatach, które tworzą przecudną całość...jak to u Sylwii...inaczej być nie może... Pozdrawiam.
____________________
Elisa - Ogród z koniczynką- ökólé Trzëgarda
sylwia_slomc... 13:26, 03 sie 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
Rumianka napisał(a)
Kwiatowy szał z roku na rok coraz bujniejszy, zachwycające połączenia na rabatach, które tworzą przecudną całość...jak to u Sylwii...inaczej być nie może... Pozdrawiam.
Bardzo mi miło, choć sporo na wyrost napisałaś
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies