Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ranczo Szmaragdowa Dolina II

Pokaż wątki Pokaż posty

Ranczo Szmaragdowa Dolina II

Kordina 23:48, 23 mar 2024


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4751
No właśnie, co to jest? Liście ma bardzo podobne do pewnej odmiany storczyka, plamiste.
Sylwia nie wycinaj kwiatów cebulicy, one się z nasionek też rozmnażają a już widzę u Ciebie mają zielone kuleczki nasienne
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
sylwia_slomc... 09:53, 24 mar 2024


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82142
Joku napisał(a)


Długo masz tę ciekawostkę? Zapomniałam jak się nazywa. Nie myślałam że tak szybko kwitnie.

Jolu jeśli ja nie pomyliłam to jest psiząb. Mam drugi rok i powiem Ci, ze jestem zaskoczona iż przetrwał bo zupełnie zapominam, że go mam w tym miejscu na rabacie i w sezonie jak zanika w tym miejscu przy pielęgnacji rabaty depczę. Zaskakujące też, ze nie zjadły mi go nornice. Orlików znowu po zimie bardzo dużo straciłam, nie wspominając o tulipanach. Rośnie w ciężkiej gliniastej glebie u mnie w bardzo delikatnym półcieniu pod ketmią.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 09:55, 24 mar 2024


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82142
Kordina napisał(a)
No właśnie, co to jest? Liście ma bardzo podobne do pewnej odmiany storczyka, plamiste.
Sylwia nie wycinaj kwiatów cebulicy, one się z nasionek też rozmnażają a już widzę u Ciebie mają zielone kuleczki nasienne

Kochana podejrzewam, że to psiząb. Ja żadnych nasienników roślinom nie wycinam, też liczę na samosiew
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
ElzbietaFranka 10:12, 24 mar 2024


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13957
Tak to psiząb. Taki okaz też bym chciała aby mi ktoś przywlók.

Też mam dużo siewek których nigdy nie sądziłam w danym miejscu.
Ptaki nasiona roznoszą, wiatr też robi swoje.

Mam hiacynty, pojedyncze krokusy i inne wiosenne w żwirze. Nie upadłam na głowę, aby je tam posadzić.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ewsyg 10:45, 24 mar 2024


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
Sylwuś, ale kwiecia u Ciebie Zaskoczona jestem Twoją serduszką, u mnie dopiero wychodzi z ziemi.

teraz właśnie u mnie pada śnieg
____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
sylwia_slomc... 11:52, 24 mar 2024


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82142
ElzbietaFranka napisał(a)
Tak to psiząb. Taki okaz też bym chciała aby mi ktoś przywlók.

Też mam dużo siewek których nigdy nie sądziłam w danym miejscu.
Ptaki nasiona roznoszą, wiatr też robi swoje.

Mam hiacynty, pojedyncze krokusy i inne wiosenne w żwirze. Nie upadłam na głowę, aby je tam posadzić.

Ja widzisz mam problem z usuwaniem tych siewek nawet na ścieżkach bo mi zawsze żal, a potem idąc trzeba manewrować między roślinami bo jak kwitnie to mi jeszcze bardziej szkoda
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 12:22, 24 mar 2024


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82142
ewsyg napisał(a)
Sylwuś, ale kwiecia u Ciebie Zaskoczona jestem Twoją serduszką, u mnie dopiero wychodzi z ziemi.

teraz właśnie u mnie pada śnieg

U nas od wczoraj roller coaster pogodowy. Rano padało potem cały dzień było całkiem fajnie z przebłyskami słońca, a o 15.30 jak wracałam do domu żeby babci posiłek dać złapała mnie wichura. Nic by w tym nie było dziwnego gdyby nie to, że paręset metrów wcześniej byłam na szczycie wzgórza i było widać, że na południu delikatnie pada, na północy też, a my jakby pomiędzy w dość ładnym niebie i idzie na nas malutka chmurka w kształcie rozłożonego parasola ze strzępiatym dołem, ale z niej nie pada. Jak zeszłam z góry na dół i widnokrąg zasłoniły pagórki usłyszałam potworny hałas, który się mocno nasilał. Jeszcze nie wiało wcale. Nie było w okolicy żadnych drzew by to mógł być szum wiatru w koronach, bo szczere pola. Pierwsza myśl jakiś samolot leci bezpośrednio nad pułapem chmur, ale natężenia tak gwałtownie wzrastało, że po chwili myślałam, żę ten samolot to spada, albo, ze leci jakaś eskadra i wojna może wybuchła. Tak to brzmiało. Potem się okazało, że nie ja jedna o tym pomyślałam. Kolejna myśl chyba idzie takie gradobicie, że folie rolnikom tłucze. I ruszył się podmuch wiatru. Utwierdzona myślą o gradzie rozłożyłam parasol żeby mieć jakąkolwiek przed nim ochronę. Psu na buty mój błąd. Z parasola w sekundzie strzępy wietrzysko już było takie, że wyrywało mi go z rąk, a mnie ściągało z drogi w orne pole. Puścić nie mogłam bo by powybijało ludziom okna, złożyć się nie dało. Kolejna myśl bo huk nadal narastał idzie trąba, ja nie widzę bo pagórek i budynek gospodarczy przy nie zamieszkałej posesji widok mi zasłania. A ja nie mam gdzie się schować.... Ale budynek osłonił mnie na tyle, ze ten połamany parasol wcisnęłam pod pachę. Przede mną prosty nie zabudowany odcinek drogi ok 400 metrów i będę w domu, tylko jeśli to trąba to mnie na tym odcinku zmiecie. Oddychać się nie dało, nic nie było widać, założyłam kurtkę na głowę by osłonić oczy i nos i w Imię Boże idę. Wyjścia nie mam stać tak nie mogę. Serce w gardle bliskie zawału z przerażenia. Jak wyszłam za budynki zobaczyłam co jest przyczyną hałasu. Wichura zerwała wszystkie tunele foliowe rolnikom i łopotały jak flagi pionowo w górę unoszone wiatrem. Ale trąby nie było widać. Dotarłam do domu. Dopiero po półgodzinie udało mi się uspokoić. Potem lunął deszcz. Straty rolników ogromne, straty w uprawach też. Jak się trochę uspokoiło poszłam sąsiadom pomóc ratować, ale okazało się, ze się poddali bo porywało ich razem z foliami. Czekają do jutra by móc zacząć sprzątać. Emuś poszedł właśnie do ogrodu zobaczyć co u nas. Siła wiatru była taka, ze mojemu tacie w jednym miejscu przy oczku wyrwało płytki z betonu i rzuciło w trawę. Niezły początek sezonu
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Kordina 12:35, 24 mar 2024


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4751
O matko! U nas też czasami takie wichry bywają, ostatnie połamało 3 sosny, na szczęście żadna nie spadłą na dach.
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
LIDKA 13:03, 24 mar 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7334
Scena jak z filmu grozy, dobrze żę jesteś cała Sylwia.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
sylwia_slomc... 13:07, 24 mar 2024


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82142
Kordina napisał(a)
O matko! U nas też czasami takie wichry bywają, ostatnie połamało 3 sosny, na szczęście żadna nie spadłą na dach.

Będzie niestety coraz częściej tak z pogodą. Człowiek jest wobec tych żywiołów jak pyłek z ogniska. Nic zrobić nie może.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies