Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Sałatka pokrzywowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Sałatka pokrzywowa

Mgduska 19:37, 21 sty 2019


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Lecę dalej z różami.
Przed chwilą zerkałam sobie do Ogródka Emerytki i wyczytałam, że róża Stadt Rom była kandydatką do ogródka, a ja mam tę różę, więc dzisiaj zacznę od niej.



Posadzona tak, by przez widać ją było przez okno - to jest taka żarówka, że spełnia swoje zadanie. Obok mam floksa w podobnym odcieniu - jest dość trudna do zestawień, bo jej kolor to coś pomiędzy różem a czerwienią, ja w tym miejscy stawiam na żarówy, więc będzie jeszcze bardziej kolorowo.

Początkowo trochę łapała plamy, ale rośnie w miejscu, które naprawdę wydzierałam naturze kilofem, tam w ziemi siedzą jakieś łupki, miałam tylko nadzieję, że żaden gaz łupkowy mi nie wystrzeli, bo wtedy mogłabym zapomnieć o różach.
Teraz rośnie zdrowo, powiedziałabym, że ona ma jedno baaardzo długie kwitnienie - nie lubi cięcia, więc tylko usuwam przekwitłe kwiatostany, bardzo delikatnie - i ciągle coś tam się na niej czerwieni.

W tym roku w ogóle się nie zorientowała, że to już koniec sezonu i przymrozki zmroziły zarówno owoce, jak i pączki. W wazonie nie próbowałam, ale kwiaty są na krzewie bardzo trwałe, zapachu nie wyczuwam. Ogólnie - bardzo dobra róża.



____________________
Sałatka pokrzywowa
Mgduska 19:59, 21 sty 2019


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Następna ukochana róża - Crocus Rose- jedna z nielicznych jak dotąd róż Austina, której nie zamordowałam. Napatrzyłam się na nią kiedyś u Agnieszki z ogrodu z mgłami i różami - może ktoś pamięta?

Początki miała cudne - dopóki była sama na prawie pustym placku ziemi, rozwijała się znakomicie. Ale realia są takie, że takich warunków u mnie nie ma nikt - za mało miejsca! Ma wredną konkurentkę, która próbuje jej złamać morale, tj. różę Novalis w dwóch egzemplarzach, ale o niej za chwilę.



Takim była dorodnym maluchem.


Teraz, ze względu na wspomniane sąsiedztwo ma nieco trudniej, bo ciężko siebie przeskoczyć, ale osiąga dobrze ponad metr, czasem łapie plamistość, ale do opanowania bez chemii (brrr, w ogrodzie nie truję ), mączniaka szczątkowo - tylko na samiuśkich końcach młodych pędów przy drugim kwitnieniu, kwitnie bez fochów i jest najbardziej fotogeniczną różą w moim ogrodzie. W bukiecie dość trwała i znakomicie się komponuje ze wszystkim.




Cudowna, prawda? I to w każdej fazie rozwoju pąka. Pachnie ładnie, lekko.




Pierwsze kwiaty, które rozwijają się w dość jeszcze chłodnych warunkach, mają sporo przebarwień - pąk bywa wręcz czerwonawy, potem widać tego ślady na płatkach. Późniejsze kwiaty czysto - nie wiadomo jakie - waniliowe?





____________________
Sałatka pokrzywowa
gogo 20:20, 21 sty 2019


Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 9719
Magdo, róża Stadt Rom będzie u mnie obowiązkowo
Fajnie, że jest następna różana maniaczka.
Ja dopiero zaczynam przygodę z różami, pisz o swoich, skorzystam z informacji, bo moja lista ciągle się zmienia.
Fajnie, że pokazałaś jak powstawał zielony dach, kusi mnie, żeby wrócić do planu.
____________________
W ogródku emerytki Wierzchosławice koło Bolkowa wizytowka w ogrodku emerytki
sylwia_slomc... 20:30, 21 sty 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81128
Piękny przegląd róż robisz
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Mgduska 20:43, 21 sty 2019


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Pora na Novalis, skądinąd cudowną różę, która jednak zachowuje się u mnie nieprzyzwoicie. Posadzona w pierwszym rzędzie - no przecież osiąga 80 cm wzrostu - prawie zasłania Crocusa, rosnącego zgodnie z instrukcją, ponieważ potrafi dwukrotnie przekroczyć miarę. Wiem, że to nie jest z jej strony żaden nadzwyczajny wybryk, ona tak ma, tylko producent jeszcze nie wie. Ja, gdybym wiedziała, dałabym ją w głębi rabaty, teraz krzaczki są tak dorosłe, że przesadzeniem pewnie bym je ukatrupiła. Ale dość marudzenia, to jest naprawdę świetna róża, kwitnie chętnie do końca sezonu i kwitłaby jeszcze, gdyby nie mrozy, liści nawet nie ma czasu zgubić, ona wciąż, bezustannie rośnie! Kwiaty nie lubią deszczu, bo mokre są zbyt ciężkie, żeby się utrzymać w pionie, u mnie rośnie w najlepszym, nasłonecznionym miejscu. Lubię ją w bukietach, ma lekki, cytrynowy zapach, zdrowa jak koń

poniżej jeszcze w przepisowym rozmiarze:

A tu już wyrasta ponad towarzystwo:



I tak ją uwielbiam

____________________
Sałatka pokrzywowa
Mgduska 20:56, 21 sty 2019


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
gogo napisał(a)
Magdo, róża Stadt Rom będzie u mnie obowiązkowo
Fajnie, że jest następna różana maniaczka.
Ja dopiero zaczynam przygodę z różami, pisz o swoich, skorzystam z informacji, bo moja lista ciągle się zmienia.
Fajnie, że pokazałaś jak powstawał zielony dach, kusi mnie, żeby wrócić do planu.


Ciekawa jestem, z czym ją będziesz łączyć kolorystycznie, ja niedawno dosadziłam jej dla towarzystwa Wenedę, a jeszcze bliżej ma Burgundy Iceberg, która kwitnie zawsze tylko jednym kwiatem naraz, więc nawet nie wiem, czy pasują.
____________________
Sałatka pokrzywowa
marba 20:59, 21 sty 2019


Dołączył: 09 wrz 2015
Posty: 3230
Już mi się u Ciebie podoba, Magdusko. Witaj na Ogrodowisku.
____________________
Basia Wśród brzóz i dębów
Mgduska 21:01, 21 sty 2019


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
sylwia_slomczewska napisał(a)
Piękny przegląd róż robisz


Dziękuję
Przeglądam aktualne (tzn. z 2018) zdjęcia i widzę, że powinnam zrobić też przegląd rabat z pomidorem - miałam lekką nadprodukcję sadzonek i upychałam je wszędzie; czasem było im tak dobrze, że pozostałe rośliny nie miały szans
____________________
Sałatka pokrzywowa
Mgduska 21:45, 21 sty 2019


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
marba napisał(a)
Już mi się u Ciebie podoba, Magdusko. Witaj na Ogrodowisku.

Dziękuję - u mnie znacznie ciaśniej, niż u Ciebie, ale wszyscy chętni do oglądania się pomieszczą - zapraszam
____________________
Sałatka pokrzywowa
Anda 22:05, 21 sty 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33132
Śliczne masz róże. Stanwell już od dawna mi się podoba. Crocus też. Uwielbiam austinki Novalisa kupiłam jesnienią i czeka zadolowany. Fajnie, że jesteś z niej zadowolona
Twój ogród jest taki niewymuszony. Bardzo mi się to podoba
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies