Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród - moje marzenie, zmęczenie i spokój

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród - moje marzenie, zmęczenie i spokój

Kim 18:27, 09 kwi 2019


Dołączył: 07 kwi 2019
Posty: 1703
Witam cię Jolu zajrzałam do Ciebie i widzę że ty też świeżynka jesteśtak jak i ja będę kibicować warzywnik odjazdowy
____________________
Bożena https://www.ogrodowisko.pl/watek/9782-akcja-reanimacja-zmiany-w-ogrodzie-czas-zaczac
wiklasia 20:59, 09 kwi 2019


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
Lubię ten kolor pergoli
Się uśmiecham pod nosem spoglądając na zdjęcia, bo jak większość osób (w tym i ja), które zakładają lub zakładały ogród, rabatki wykroiłaś szczuplutkie (z czasem Ci to przejdzie i będziesz działać z większym rozmachem).
Pewnie niedługo zjawią się na Twoim wątku dziewczyny, które dużo będą mogły Ci podpowiedzieć, doradzić.
Milin to potężne pnącze uwielbiające słońce - pewnie będziesz te pnącza rozsadzać.
A tak w ogóle to witam się pięknie.
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
wiklasia 21:02, 09 kwi 2019


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
Zapodaj plan/rzut całej działki ze stronami świata i chociażby globalnymi wymiarami, łatwiej będzie dziewczynom Ci doradzać.
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
Jola_M 22:12, 09 kwi 2019


Dołączył: 05 kwi 2019
Posty: 971
Kim napisał(a)
Witam cię Jolu zajrzałam do Ciebie i widzę że ty też świeżynka jesteśtak jak i ja będę kibicować warzywnik odjazdowy

Hejka, ja u Ciebie juz wszystko przeczytałam bardzo mi się podoba a małe stipki są urocze ale przyznaj - można się nieco przygarbić jak się dopiero zaczyna z ogrodem i ogląda te przepiękne ogrody na Ogrodowisku, gdzie za kazdej rabaty wylewa sie paleta kolorów i ksztaltow... ale co tam - my tez damy rade
____________________
Jola ul. Zielona :-) i zaczynam życie od nowa poprzedni wątek Ogród-moje marzenie, zmęczenie i spokój
Jola_M 22:20, 09 kwi 2019


Dołączył: 05 kwi 2019
Posty: 971
wiklasia napisał(a)
Lubię ten kolor pergoli
Się uśmiecham pod nosem spoglądając na zdjęcia, bo jak większość osób (w tym i ja), które zakładają lub zakładały ogród, rabatki wykroiłaś szczuplutkie (z czasem Ci to przejdzie i będziesz działać z większym rozmachem).
Pewnie niedługo zjawią się na Twoim wątku dziewczyny, które dużo będą mogły Ci podpowiedzieć, doradzić.
Milin to potężne pnącze uwielbiające słońce - pewnie będziesz te pnącza rozsadzać.
A tak w ogóle to witam się pięknie.


Witaj,

wierzę że się uśmiechasz, bo nawet ja tak robie jak patrze na moje szczuplasy pod płotem. Jak nic - ramka nie ogród wiem ze milin jest wielki -mam ich chyba 5 na długości 30m -jak będzie wywijał to mocniej zetnę. A w ostateczności przesadze Plan musze zrobić - jutro już się zawezmę i zmęcze to na papierze dzięki za rady !
____________________
Jola ul. Zielona :-) i zaczynam życie od nowa poprzedni wątek Ogród-moje marzenie, zmęczenie i spokój
Kim 23:22, 09 kwi 2019


Dołączył: 07 kwi 2019
Posty: 1703
Jola_M napisał(a)

Hejka, ja u Ciebie juz wszystko przeczytałam bardzo mi się podoba a małe stipki są urocze ale przyznaj - można się nieco przygarbić jak się dopiero zaczyna z ogrodem i ogląda te przepiękne ogrody na Ogrodowisku, gdzie za kazdej rabaty wylewa sie paleta kolorów i ksztaltow... ale co tam - my tez damy rade

Pewnie że damy radęMy dopiero zaczynamy nie od razu Rzym zbudowanonajważniejsze zrobić plan przedstawić na forum przyjąć wszystkie opinie i porady na klatę i łopata w dłoń
____________________
Bożena https://www.ogrodowisko.pl/watek/9782-akcja-reanimacja-zmiany-w-ogrodzie-czas-zaczac
makadamia 07:59, 10 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Cześć Jolu, z zainteresowaniem przeczytałam historię zmagań ogrodowych
Domek masz bardzo przyjemny, nowoczesny, myślę że i ogródek ładny się wykluje.

Z tym planem to bardzo dobry pomysł. Po zdjęciach mniej więcej się zorientowałam gdzie co jest ale nie do końca, bo działka i układ nietypowy. Nie jestem pewna, gdzie jest część wypoczynkowa, którą trzeba zasłonić od sąsiadów i drogi, a gdzie jest ten warzywnik. No i wymiary by się przydały, bo bez wymiarów nie ma sensu proponować roślin.

Ogniki mi się bardzo podobają, i ten wybrany przez Ciebie faktycznie będzie bardzo pasował do pergoli, tylko trzeba pamiętać o osłanianiu przed zimowymi wiatrami. Z tym, że docelowo ten ognik zajmie Ci całą szerokość tej rabaty, więc jako towarzystwo dałabym mu jakąś niedrogą bylinę/trawę, którą zabierzesz bez kłopotu jak ognik urośnie. Seslerię? Szałwię? Coś, co będzie atrakcyjne wiosną, bo ognik daje pokaz w drugiej połowie sezonu.

A tak na marginesie, to mnie się kolor pergoli podoba. Przez wiele lat odreagowywaliśmy wszyscy morele i brzoskwinie modne w latach 90-tych, więc królowały rabaty biało-różowo-fioletowe ale widzę pewne oznaki, że trend się znowu odwraca.

Dałabym żółty (ale taki słomkowy, a nie kanarkowy) jako kolor bazowy i połączyłabym z białym lub fioletowym. Ten trójkątny trawnik przy podjeździe zamieniłabym na jedną wielką rabatę preriową.
Inspiracje:
krwawnik i szałwia
dzielżan i rdest himalajski
stipa, krwawnik, dzielżan
trzcinnik, rudbekia i carex
rozchodnik, stipa, jeżówka
nie jestem pewna, co tu rośnie, ale piękna łączka
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Jola_M 19:17, 10 kwi 2019


Dołączył: 05 kwi 2019
Posty: 971
Makadamia - bardzo dziękuję za podpowiedzi, normalnie jakbyś czytała w moich myślach
1. na pewno nie kanarkowy, ale słomkowy żółty - może nawet w pomarańcz (ale delikatnie, bo naprzeciwko będą ogniki), do tego fiolet i biel
2. rabata preriowa jak najbardziej - w ogóle ten przód to już bym zrobiła z rozmachem wykorzystując całość trawnika po obu stronach, który i tak ledwo zipie na tej patelni

marzyło mi się coś takiego z dodatkiem właśnie słomki lub pomarańczy
werbena, stipa, miskant i bylica

tylko chciałabym, żeby ta rabata w miarę dobrze wyglądała też w zimie - bo jest to bądz co bądz moje frontowe wejście do domu

A teraz zabieram się za plan, żeby to miało już jakieś ręce i nogi, jak stworzę to odrazu wrzucę. Do dzieła
____________________
Jola ul. Zielona :-) i zaczynam życie od nowa poprzedni wątek Ogród-moje marzenie, zmęczenie i spokój
Jola_M 21:27, 10 kwi 2019


Dołączył: 05 kwi 2019
Posty: 971
Okej, mam to
wspięłam się na wyżyny moich możliwości i narysowałam plan.
To, co zaznaczone na czerwono to pola do zaplanowania - na każdym boku wpisałam orientacyjny wymiar - mam nadzieję, że w miarę czytelnie.
Kolor szary - kostka betonowa
Kolor pomarańczowy - pergola i warzywnik
Kolor zielony - rabaty, i nasadzenia które już mam
Północ standardowo u góry rysunku.
Jeśli ktoś, miałby jakiś pomysł jak rozplanować rośliny, o których pisałam w postach powyżej, to byłabym wdzięczna z góry dziękuję za każdą podpowiedz


i w zbliżeniu


dołożę też zdjęcie od frontu


i widok z salonu
____________________
Jola ul. Zielona :-) i zaczynam życie od nowa poprzedni wątek Ogród-moje marzenie, zmęczenie i spokój
Jola_M 12:01, 11 kwi 2019


Dołączył: 05 kwi 2019
Posty: 971
Cześć,

mały sukces dnia dzisiejszego byłam przelotem w szkółce i nic nie kupiłam
A dreptałam i dreptałam przy hostach, ale edukacja ogrodowiskowa nie idzie w las. Najpierw zaplanuję, potem kupię

A tak swoją drogą, czy ktoś mi może podpowiedzieć cóż to za wierzba? Niestety mam zdjęcie już po przycięciu gałęzi w marcu, ale przez całą zimę miała piękne cienkie zwisające słomkowo-żółte gałązki. Jak wypuści nowe to pokażę jak wygląda - piękna jest cały rok - no może poza aktualnym wyglądem kiedy czeka się na nowe gałązki.



____________________
Jola ul. Zielona :-) i zaczynam życie od nowa poprzedni wątek Ogród-moje marzenie, zmęczenie i spokój
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies