Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród - moje marzenie, zmęczenie i spokój

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród - moje marzenie, zmęczenie i spokój

makadamia 14:34, 12 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Anda napisał(a)
Hej, witam się w Twoim wątku Widzę, ze Asia już się wzięła za Ciebie


Hehehe

Anda napisał(a)
Róże herbatnie, a raczej ich hybrydy, rzeczywiście nie za bardzo widzę w tych preriowych nasadzeniach, tak samo jak bukszpanu. Zbyt duża rozbieżność stylowa. Róże perskie (hulthemia hybryda) za to można by posadzić, ale góra trzy sztuki, żeby nie zdominowały rabaty, np. Eye of the Tiger ® (Queen of Sheba), Sunshine Babylon Eyes, Glorious Babylon Eyes, Smiling Eyes® - pierwsza perska róża z ADR, czyli bardzo zdrowa

Zamiast bukszpanów proponuję rozchodniki, np. Herbstzauber. Do rozplenic pasują znakomicie
Na tym stanowisku dałyby pewnie radę Kniphofia, jesli ziemia będzie odpowiednio przepuszczalna. A jesli nie Kniphofia, to chociażby Verbascum. Wysokie odmiany rzadko rozrzucone to tu to tam pięknie by się tu prezentowały.


Zgadzam się w kwestii róż i bukszpanu. Uwzględniłam go, bo Jola słusznie pisze, że chce coś zimozielonego i że ma już jedną kulkę.

Z zimozielonych można by zastosować cisy-wykrzykniki, ale już nie chciałabym dublować pionowych akcentów. Trzcinnik i pozostałe wysokie byliny wystarczą.
Ewentualnie myślę, że może lepiej by pasowały bukszpany w formie żywopłotów? Takie nowoczesne prostopadłościany jak tu
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 14:35, 12 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Anda napisał(a)
A jeszcze co do stipy... będzie się wysiewać pomiędzy kostką. U mnie tak wysiewała sie kostrzewa i miałam dosyć tego po trzech latach


U mnie się nie siała dramatycznie, za to się okropnie rozpłaszczała. Ale np.: u Lindsay wygląda rewelacyjnie i może Joli też się uda
Jak nie, to zamienić na seslerię
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Anda 14:50, 12 kwi 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
makadamia napisał(a)


Hehehe



Zgadzam się w kwestii róż i bukszpanu. Uwzględniłam go, bo Jola słusznie pisze, że chce coś zimozielonego i że ma już jedną kulkę.

Z zimozielonych można by zastosować cisy-wykrzykniki, ale już nie chciałabym dublować pionowych akcentów. Trzcinnik i pozostałe wysokie byliny wystarczą.
Ewentualnie myślę, że może lepiej by pasowały bukszpany w formie żywopłotów? Takie nowoczesne prostopadłościany jak tu


Prostopadłościan tak, bardzo dobrze by się wpasował. Tu na zdjęciu są buki zdaje się. A może zamiast bukszpanów Ilex crenata albo cis po prostu. Ćma się coraz bardziej panoszy...
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Jola_M 14:52, 12 kwi 2019


Dołączył: 05 kwi 2019
Posty: 971
Z protopadłościami z bukszpanu chyba nie będzie na tyle miejsca, żeby był fajny efekt. To są za małe poletka i to jeszcze takie trójkątne.
U mnie trawa i tak się już wysiała w kostce, walczę również, ale bez przesady Seslerię mam jesienną - wdzięczna jest, ale ogrodnik sąsiadów ochrzanił mnie i powiedział, że posadziłam chwast, hahaha a mi się podoba ten "chwast"

Może nie do końca rabata będzie preriowa, ale róże z trawami ładnie wyglądają przez weekend wydumam, douczę się tych roślin, o których pisałyście i zobaczymy co z tego wyjdzie
dzięki
____________________
Jola ul. Zielona :-) i zaczynam życie od nowa poprzedni wątek Ogród-moje marzenie, zmęczenie i spokój
Jola_M 15:15, 12 kwi 2019


Dołączył: 05 kwi 2019
Posty: 971
Ach te żurawki to mi się podobały, bo nawet je fotografowałam w Wojsławicach. O takich myślałaś Asiu, żeby posadzić między trawami?


Zapomniałam, że tam w arboretum baaaardzo podobała mi się też gaura, myślicie, że mogłaby się u mnie sprawdzić - jako para do, no nie wiem do czego by pasowała?

____________________
Jola ul. Zielona :-) i zaczynam życie od nowa poprzedni wątek Ogród-moje marzenie, zmęczenie i spokój
Anda 16:07, 12 kwi 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Gaura, jasne, pasuje i do stipy i do róż, do szałwii, rozchodników.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
makadamia 18:57, 12 kwi 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Żurawka - nazwy odmiany nie znam, ale wygląda podobnie. Tak, o takiej myślałam.
Wygugluj sobie kukliki mai tai, coctail cosmopolitan, tequila sunrise - to są nowe odmiany, podobno bardzo fajne. Ja swoją mam pierwszy sezon, więc się jeszcze nie wypowiadam, ale Gruszka swoje chwaliła

Gaurą zachwycała się Jankosia, ale ona w naszym klimacie jest niezbyt pewna.

Listę niezawodnych roślin polecanych przez Roya Diblika wrzucałam kiedyś w swoim wątku
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Jola_M 14:24, 13 kwi 2019


Dołączył: 05 kwi 2019
Posty: 971
Dzięki Asiu,
gaura mnie zauroczyła, a po przeczytaniu artykułu na pewno muszę ją mieć
Rośliny polecane przepatrzyłam - w sumie pokrywają się z tym co planowałam, poza różami oczywiście i nie wiem czy zawciągu nie wymienię na kocimiętkę, mam białą u siebie i rośnie jak szalona. Była zielona i ładna aż do grudnia, a w marcu wyglądała już jak na poniższym zdjęciu. Rozmnożę ją czym prędzej i będę miała oszczędność w zakupach
____________________
Jola ul. Zielona :-) i zaczynam życie od nowa poprzedni wątek Ogród-moje marzenie, zmęczenie i spokój
Jola_M 18:51, 14 kwi 2019


Dołączył: 05 kwi 2019
Posty: 971
No i u nas też w nocy spadł śnieg teraz już fajniej, bo dość ciepło, ale mimo wszystko wczoraj było baaaardzo nieprzyjemnie, brrrr

W międzyczasie porwałam się na zaprojektowanie miejsca na ognisko na tyłach domu. W sumie powieliłam trzcinnika i kłosowca (ale anyżowego Alabaster) z frontowej rabaty zaproponowanej przez Asię. I dodałam miskanta z hortensjami.
Zależy mi by docelowo była ona wyższa i miała trochę ponad metr. W zależności ile miejsca mi zostanie - pomyślę o podsadzeniu dołu czymś fajnym.
Na ogrodzeniu niestety mata bambusowa, bo nie mam miejsca, żeby tam zasłonić roślinami. Po lewej stronie mam jeszcze milina i wiciokrzew purpurea na płocie, więc tam zostaną.

Co sądzicie?



A front domu cały czas w rozmyślaniach
____________________
Jola ul. Zielona :-) i zaczynam życie od nowa poprzedni wątek Ogród-moje marzenie, zmęczenie i spokój
Jola_M 19:57, 17 kwi 2019


Dołączył: 05 kwi 2019
Posty: 971
No a u mnie sytuacja rozwija się dynamicznie. W oczekiwaniu na pojawienie się w szkółkach traw, na moje miejsce na ognisko - zaczęłam znowu myśleć o froncie i odcinku koło sąsiadów.


Dziewczyny - po przemyśleniu stwierdzam, że te akcenty żywopłotowe w trawach na obrzeżach rabat na froncie (takie formowane prostokąty), będą fajnie wyglądać. Po drugiej stronie miał być niby żywopłot z ogników, ale się ich trochę jednak boję.
Ich kolce, przemarzanie, no i długie czekanie zanim zasłonią sąsiadów. Poczytałam, zdecydowałam i kupiłam. I nie są to ogniki koncepcja się trochę wywróciła.
Zarówno w trawach jak i jako zasłonę od sąsiada wykorzystam buki. Trafiłam na nie w szkółce koło mnie i akurat likwidowano jedno pole z sadzonkami. Za niewielkie pieniądze udało mi się zdobyc całkiem okazałe, chyba 6-letnie i dość rozgałęzione okazy (1,5-2m) za 15zł/szt. Kupiłam 25szt. i chcę sadzić co 0,5m. Myślę, że to dobra cena i odpowiednim cięciem uda mi się uformować całkiem gęsty żywopłot. W piątek będę sadzić i na pewno pokażę jak wyjdzie. Oczywiście sadzonki różne, wyższe, niższe, bardziej proste, bardziej krzywe ale nie za bardzo mam kasę na takie ładne gotowce - u nas 1m takiego cuda kosztuje 800zł.
Narazie zlikwidowałam moje wrzosowisko no nie wyrzuciłam - tylko zmieniłam im miejsce (niestety za płotem, ale zostały wszystkie razem) i muszę przesadzić krzewy owocowe takie pobojowisko się ostało

Nie wiem czy dobrze, ale nie chcę całkiem likwidować trawy na tym odcinku i planuję ją zostawić a wyściółkować korą tylko pas pod samymi drzewkami. Czy to będzie dobrze? czy błądzę?


____________________
Jola ul. Zielona :-) i zaczynam życie od nowa poprzedni wątek Ogród-moje marzenie, zmęczenie i spokój
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies