Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród leśny na polu

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród leśny na polu

Violka 23:10, 21 cze 2019


Dołączył: 17 maj 2019
Posty: 115

Oczywiście będę podglądać i przesyłam uzupełnienie kierunków
____________________
Viola Ogród leśny na polu
Violka 23:10, 21 cze 2019


Dołączył: 17 maj 2019
Posty: 115
Aaa, no i nie mam pomysłu na ścieżki, ale podobają mi sie kręte
Marzył mi sie zakątek leśny ze strumykiem, dlatego tych iglakow tyle posadziłam, bez wstępnego planu, ale do późniejszego przesadzenia na miejsce docelowe
Dzieci mamy dorosłe, więc pewnie o placu zabaw bedzie trzeba pomyśleć pod kątem wnuków
A tuje posadziłam przy płocie warzywniaka, żeby osłoniły go od wiatrów. Reszta drzewek czeka w donicach na dalsze wskazówki
____________________
Viola Ogród leśny na polu
Violka 23:10, 21 cze 2019


Dołączył: 17 maj 2019
Posty: 115
Witajcie kochane, jestem spowrotem
Pojechałam wreszcie na działeczkę uszczykiwać sosnom świeczki , nie było za wiele pracy (10szt), wejmutki (też 10szt) są małe i liche jakieś, to ich nie ruszałam.
Na naszej działce o tej porze roku jest patelnia - palące słońce od rana do wieczora, więc drzew zacieniających nam trzeba. Troche cienia mamy jedynie za drewnianą altanką (chcemy jej przedłużyć dach żeby zrobić zacieniony tarasik.

Tak, wiem duża jest działka, ale domu jeszcze nie ma, planujemy budowę za 2-3 lata, a na razie mamy tą drewnianą altankę i czas aby zająć się ogrodem
A co bym chciała na działce? Marzy mi się cienisty zakątek i oczko z kaskadą z kamienia ze strumyczkiem i małym drewnianym mosteczkiem i huśtawką drewnianą... ach, aż mi się słodko zrobiło i palenisko z kamienia, albo gril i mnóstwo zieleni i trochę słonecznego miejsca na basenik i zabawę dla wnuków.
Nnie mam też pomysłu jak oddzielić warzywniak od od części wypoczynkowej - teraz kończy się trawnik i zaczyna ścieżka prowadząca do warzywniaka.
To chyba tyle, nic mi wiecej do głowy nie przychodzi. Ale, że się nie znam na planowniu, będę bardzo wdzięczna za każdą pomoc w temacie


No i teraz nasze pole






Ostanie zdjecie zrobione pod wieczór,troche słabe, ale to jest widok od strony wejścia na działkę i to ta część, na ktorej nic nie robimy, ze względu na późniejszą budowę (ale świerki przy płocie rosną

i jeszcze jedno z ubiegłego roku z jesieni znalazłam, trawka dopiero wschodziła
____________________
Viola Ogród leśny na polu
Toszka 23:10, 21 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Violu, musisz wejśc w interakcje na innych wątkach, bo inaczej będziesz sama do siebie pisać
ja tylko tak nieśmiało...
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Violka 23:10, 21 cze 2019


Dołączył: 17 maj 2019
Posty: 115
Tak, postaram sie poprawić cały czas się uczę
____________________
Viola Ogród leśny na polu
Toszka 23:10, 21 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Tym bardziej zawsze namawiam początkujących aby wchodzili na sąsiednie wątki. Przecież nie musisz rad udzielać, ale choćby możesz pozachwycać się i dać temu widoczny wyraz

Poszukaj na forum wątków sąsiedzkich dla twojej okolicy. Takie znajomości forumowe nierzadko przeradzają się w realne przyjaźnie i realną pomoc.

Na razie wschodzą ci masowo chwasty, bo wczesniej latami bezkarnie wysiewały się. No i teraz te nasiona (żywotność niektórych to nawet kilkadziesiąt lat) kiełkują.
No i niech kiełkują, a ty wyrywaj, przegrabiaj, pazurkuj i zbieraj je na kompost Plusy w minusach znajdujmy
Najważniejsze, aby nie dopuścić do kwitnięcia chwastów. Po to by znów nie naprodukowały nasion. Można ewentualnie wrzucać je do beczki i robić gnojówki. Woda, nagrzanie słońcem i będzie raj. Nakryj tylko beczkę jakimś gęstym materiałem, ale takim, by powietrze przepuszczał. Komary i muchy nie będą miały dostępu.

Twarda jak beton glina stopniowo, po wzbogaceniu próchnicą i korą nabierze pulchności. Stopniowo, w kilka lat przy systematycznym ściółkowaniu kompostem i korą przyniosą efekty.

Tam gdzie w przyszłości planujesz rabaty teraz wysiej zielone na poplon. Zagłuszą chwasty, a po skoszeniu i przekopaniu wzbogacą ziemię.

W warzywniaku chwasty ograniczysz słomą rozłożoną jako ściółka.
Mata nic nie da, bo chwasty przeczekają pod nią i potem wybiją ze zdwojoną siłą. A przy tym mata odcina dopływ powietrza do gleby i w takie temperatury wszystkie organizmy żywe aż się gotują.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Violka 23:11, 21 cze 2019


Dołączył: 17 maj 2019
Posty: 115
Kochana, ogromnie jestem ci wdzięczna za każdą podpowiedź dot. zarówno poruszania się na forum, jak i cenne wskazówki, jakimi sie ze mną dzielisz odn. ogrodu. Szkoda, że tak daleko mieszkasz, bo mogłabyś wpadać do nas na kawę ale i tak dla chcącego nie ma nic trudnego więc może kiedyś
Cieszę się, że są tu tacy ludzie, pełni pasji ogrodowych. Ja odkąd pamiętam zakochana byłam w ogrodach (cudzych, bo własnego nie miałam), roślinach i przyrodzie w ogóle i zawsze chciałam zajmować się tym tematem, ale poukładało się wszystko tak, że dopiero teraz mam możliwość zająć się własnym kawałkiem ziemi i to daje mi wiele radości
Dziś pojechał na działkę tylko mój M., mnie się nie udało, ale odbiję sobie jutro i ... zacznę robić gnojówkę
Pozdrowionka serdeczne Toszka
____________________
Viola Ogród leśny na polu
Gardenarium 23:13, 21 cze 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Połączyłam wątki stąd posty nie są chronologicznie. inaczej się nie da. Tamten wątek usunęłam, bo jest obecnie pusty Pozdrawiam
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Violka 08:44, 22 cze 2019


Dołączył: 17 maj 2019
Posty: 115
Dziękuję Danusiu
____________________
Viola Ogród leśny na polu
Violka 20:28, 07 lip 2019


Dołączył: 17 maj 2019
Posty: 115

Gdzie masz ten młodniak? I jakie drzewka w nim rosną? Pewnie ich nie zadołowałaś w donicach tylko normalnie wsadziłaś? Jeśli w tym roku nie będą posadzone na miejsca docelowe, to trzeba by te drzewka szkółkować, czyli przycinać im korzenie, żeby później przesadzania nie odchorowały. Toszka tu lepiej poradzi.

Ale rozsadnik najlepszy jest na byliny, bo je się łatwiej mnoży. Przy dobrych wiatrach z jednej sadzonki w następnym roku możesz mieć kilkanaście. Polecam podpytać się Margerytki, jak ona to robiła, bo to specjalistka

Tak czy inaczej, jeśli byś poszła za moją radą, to ta rabatka, którą już obsadziłaś za domkiem, byłaby w całości do przeniesienia
____________________
Viola Ogród leśny na polu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies