Gdzie jesteś » Forum » Cebulowe » Tulipany w donicach

Pokaż wątki Pokaż posty

Tulipany w donicach

m_gocha 21:48, 08 mar 2018


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
Waclaw napisał(a)


Jeśli chodzi o kotły to nic ciekawego. Proste, ocynkowane gary jakie kiedyś używano do prania bielizny albo do gotowania słoików. Trochę je poskracałem. Spawy nieładnie wyglądają ale nie o to mi chodziło. Od razu zakładałem, że będą czymś owinięte. Wymyśliłem surową jutę. Zobaczę jak wyjdzie. Szefowa sadziła do ładnej wanny. Poszukam takiej lub podobnej

Dodatkowo mam kilka saganów. Cebulowe posadziłem do jednego lub dwóch. Teraz już nie pamiętam. No i jeszcze do skrzynek na balkon. Wszystko zadołowałem. Teraz trochę się martwię czy będę umiał usunąć niepotrzebną ziemię nad naczyniami. Mogę uszkodzić.
Jeśli za długo zostawię to będą zbyt wyciągnięte.

Jutro usunę gałęzie jodłowe. W sobotę jadę na Targi do Rzeszowa a przy okazji zobaczę Rzeszów. Podobno piękne miasto. Byłem kilka razy ale jeszcze go nie zwiedzałem. W przyszłym tygodniu usuwam ziemię. Trzymaj kciuki
Takie kotły dzisiaj poszukiwane Sagany - to brzmi intrygująco. Lubię takie "graty"
Zdecydowanie usuń jedlinę a ziemię spróbuj jak najszybciej delikatnie rozdrapywać np. takimi małymi pazurkami do plewienia (im szybciej to zrobisz tym większa szansa, że tulipany zostaną całe.
Z Opolszczyzny do Rzeszowa to szmat drogi. Podziwiam
Rzeszów to ładne miasto - bardzo rozległe i szybko rozwijające się - byłam kilka razy ale raczej przejazdem
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
Waclaw 22:45, 08 mar 2018


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7166
m_gocha napisał(a)
Takie kotły dzisiaj poszukiwane Sagany - to brzmi intrygująco. Lubię takie "graty"
Zdecydowanie usuń jedlinę a ziemię spróbuj jak najszybciej delikatnie rozdrapywać np. takimi małymi pazurkami do plewienia (im szybciej to zrobisz tym większa szansa, że tulipany zostaną całe.
Z Opolszczyzny do Rzeszowa to szmat drogi. Podziwiam
Rzeszów to ładne miasto - bardzo rozległe i szybko rozwijające się - byłam kilka razy ale raczej przejazdem


Lubie starocie. Sagany kupowałem na "starociach" lub złomowiskach. Może wznowię zakupy?

Lubię podróżować i często to z małżonka uskuteczniamy. Tym bardziej, że dla niej to sprawia duża przyjemność. Przekonałem ją zwiedzaniem Rzeszowa a przy okazji zaciągnę ją na Targi
Do Rzeszowa jadę cały czas A4 a lubię naprawdę szybką jazdę. Te 400 km tylko migną.
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
wiktoriakuzik 15:31, 24 wrz 2018

Dołączył: 25 kwi 2017
Posty: 13
Gardenarium napisał(a)



Pisałam kilka lat temu taki artykuł do Kwietnika i pokazywałam w swoim dawnym ogrodzie jak to zrobić.

Wybieramy dużą doniczkę. Na dno dajemy drenaż. Sypiemy nieco ziemi i układamy cebule.
Cebule można sadzić gęsto, a nawet piętrowo, jedna warstwa na drugiej, przesypując nieco ziemią.
Termin sadzenia: wrzesień-październik. Po posadzeniu podlewamy. Cebule muszą się do zimy ukorzenić.

Sposób przechowywania zimą:

I wariant - zakopywanie do ziemi.

Ja to zrobiłam w taki sposób, że owinęłam donicę dużą reklamówką, aby się mocno nie zabrudziła ziemią. Jak ziemia rozmarzła wykopałam i ustawiłam na tarasie.
Nie polecam pozostawienia na dworze bez zabezpieczenia, bo zmarzną. Można jeszcze ustaiwć na styropianie i okręcić matą słomianą, ale to jednak zawodny sposób.

II wariant - przechowywanie w piwnicy

Przeniesienie do piwnicy lub innego pomieszczenia. Lecz jesienią czekamy aż zadziała na nie temp poniżej zera. Potem przenosimy do piwnicy i temperatura do + 5 stopni C. Leciutko podlewamy, dosłownie żeby tylko wilgotna ziemia była.

Wiosną wykopujemy donice z gruntu lub wynosimy z piwnicy i ustawiamy w słonecznym miejscu. Jeśli temperetury nie spadają poniżej -10 stopni C, mogą zostać na dworze. Okrywamy na noc papierem.







tulipany są bardzo ładne
magdamina 12:38, 20 mar 2019

Dołączył: 06 wrz 2017
Posty: 4
Witam,

Moje tulipany w donicach wydołowane,zaczęły już powoli piąć się ku górze. Zastanawiam się jednak co zrobić z nimi po przekwitnieniu, czy mogą być jeszcze raz sadzone w donicach, czy raczej muszą odpocząć w gruncie do kolejnego kwitnienia?
Lil_mermaid 09:45, 16 wrz 2019


Dołączył: 15 wrz 2019
Posty: 10
Hej!
Czy tulipany w donicach można posadzić w ziemi do roślin pokojowych? Mam zbędne dwie torby takiej ziemi o składzie: Torf, hydrożel, nawozy długodziałające, nawóz startowy, kora przekompostowana.

Jeśli to zły pomysł, to jaką ziemię/podłoże kupić? Będę wdzięczna za konkretne nazwy, linki, wskazówki gdzie kupić. Wyczytałam w internecie informację ogólną "posadzić w żyznej glebie próchniczej z kompostem i piaskiem", ale nie wiem gdzie taką kupić. W castoramie i innych tego typu marketach takiej ziemi nie widziałam. Nie chcę kupować 4 wielkich worków ze składnikami i potem mieszać, bo będę sadzić zaledwie 40 cebulek. Proszę o poradę
Gardenarium 07:32, 19 paź 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Możesz sadzić, na dno daj piasek.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
KasiaLangier 12:43, 18 lut 2020


Dołączył: 28 gru 2018
Posty: 1689
Zastanawiam się kiedy wykopuje się zadołowane donice z tulipanami i innymi cebulowymi ?
____________________
Kasia Casa Verde..W Leśnym Ogrodzie ; Hawaje
Wiaan 11:19, 01 paź 2020


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 4961
Czy sadząc tulipany w donicy muszę ją zadołować? chciałam to zrobić w długiej skrzynce i trochę duża do zakopania
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Joanna___ 18:30, 04 paź 2020

Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 452
Ale jaka duża ta skrzynka?Ja sadziłam w zeszłym roku różne tulipany,żonkile w skrzynkach na tarasie o wymaiarach około 100cmx40x40 (dł.szer.wys.).Wszystko przeżyło a cebulki były już podwójne.Skrzynki drewniane bez izolacji z odpływem i podlewane zimą.
____________________
Gardenarium 21:50, 04 paź 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Wiaan napisał(a)
Czy sadząc tulipany w donicy muszę ją zadołować? chciałam to zrobić w długiej skrzynce i trochę duża do zakopania


Ja zakopywałm 30 wanien, z 50 kotłów, i z 300 doniczek, co to jest jedna duża skrzynka? Nic. Ale nie musisz zakopywać, najwyżej gdy będzie wielki mróz powyżej minus 25 stopni to tulipany zmarzną, ale nie oznacza to że zginą. Obecnie klimat jest inny i raczej nic się nie stanie gdy nie zakopiesz. Kup 10 worków kory i obsyp
skrzynkę dokoła, albo obłóż workami i po sprawie

Przed





Po

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies