Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Przyjazny ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Przyjazny ogród

Mariusz 14:30, 05 lut 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
ewa_k napisał(a)
mam siewki zwykłych klonów, które i tak będę wywalać. I dlatego pytanie. mam też klona o bordowych liściach i o liściach biało-zielonych (nazwy mam na działce). Spróbuję więc z tymi. Potraktuję to jako lekcję w szczepieniu, zobaczymy z jakim wynikiem .

Okulizowałem na wysokich podkładkach ok. 2 - 2,5 metrowych, a można i wyżej. Jak już dobrze kora odchodzi od podkładki, co przypada mniej więcej na przełom lipca z sierpniem, to można zacząć okulizować uśpionym pąkiem w literkę T albo chip-budding. Dla pewności można wszczepić nawet trzy oczka/pąki. Gdy jesień jest ciepła, oczko może wypuścić i zimą przemarznąć.
Jest też sposób okulizacji żywym oczkiem, przy klonach termin przypada na czerwiec. Metoda skuteczna, nowy pęd zdąży stwardnieć do zimy. Powodzenia Ewo i czekam na wyniki
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 09:12, 07 lut 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Zima coś słabo ostrzy pazury, śniegu jak na lekarstwo, a mróz jak na luty słabiutki. U mnie sprzątanie zakamarków, dzisiaj wycinka krzaczorów, ale i niewielkich świerków - modrzewie zostają, świerki przegrały.

A fotograficznie bardziej przyjemne akcenty z sezonu 2014





Tutaj powstają nowe rabaty, na pierwszym zdjęciu maj 2013, a drugim kwiecień 2014 po przeróbkach i wstępnych nasadzeniach. Początkiem tego sezonu jeszcze sporo zmian w tym miejscu, dojdą też nowe nasadzenia pod brzozami.




____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 09:12, 07 lut 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mala_Mi 10:04, 07 lut 2015


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Muszę się wybrać i na własne oczy sprawdzić zmiany Super zmiany
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
ewa_k 17:25, 07 lut 2015


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
Podziwiam duże drzewa. Śliczne kolory irysów. Choć bardzo je lubię i mam kilka, ale na obrazach i witrażach, to w ogrodzie tylko nad oczkiem te żółte i niebieskie. Sama nie wiem dlaczego? Może dlatego że wydaje mi się, że krótko kwitną?
____________________
Ewa
Mariusz 18:38, 07 lut 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Aniu, zapraszam rzeknij tylko kiedy.

Ewo, iglaste drzewko przy liliowcach - cyprysik groszkowy - będzie wycięte, do niczego tutaj nie pasuje i psuje wszystko na samym przodzie, ponadto nie wygląda ciekawie, zasycha nadmiernie od środka. Natomiast drzewa widoczne na tyle zdjęcia za irysami rosną poza moją działką ... Pomijając brzozy, pozostałych wysokich drzew jest u mnie niewiele.
Kwitnienie irysów bródkowych rozciąga się ponad miesiąc. Najpierw zakwitają miniaturowe (początek maja), zaraz po nich karłowe, następnie odmiany pośrednie, miniaturowe wysokie, rabatowe - BB i wysokie - TB jako ostatnie (początek czerwca).

____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
ewa_k 19:05, 07 lut 2015


Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 321
A ja nawet tych u sąsiadów zazdroszczę Mnie każdego wycinanego dużego drzewa żal!, bo mam nadal pustynię. Widzę jak ludzie kupują zadrzewione, działki, potem cały drzewostan przed budową domów, idzie pod piłę, a na miejsce tego sadzone są mikro iglaki . Żal.
____________________
Ewa
Mariusz 09:16, 09 lut 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Pewnie że szkoda, ale wycinki na działkach będą, taka kolej rzeczy, wszyscy kierują się wpierw względami bezpieczeństwa, ale to wszystko zależy też od mentalności gospodarza, społeczności, ważne też aby po wycięciu sadzić nowe.
Spacerując po pogórzu widzę jeszcze duży potencjał, ale jak sięgam to starszych opracowań o zabytkowych ogrodach i parkach, oj ubyło sporo. Zazwyczaj w tych miejscach stare drzewa tracą żywot naturalnie, choć spotykałem się z podpalaniem 100 letnich jesionów w alei przy drodze polnej, zawadzały przy pracach polowych.


____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Madziarzeszow 11:42, 09 lut 2015


Dołączył: 23 sty 2013
Posty: 1912
Ależ piękne widoki pokszujesz ,nie wiem co chcesz przerabiać jak jest pięknie
Poradzi mi najlepszą folię do oczka
Pozdrawiam
____________________
Pozdrawiam..... Mój mały skrawek ziemi~~~~~~~~Wizytówka - Mój mały skrawek ziemi
Mariusz 20:38, 09 lut 2015


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Zmian jeszcze od groma, obecnie porządkuje teren pod nowe rabaty, wyciąłem krzaki, świerki, wywożę gruz. Potem zacznie się przesadzanie nieprzesadzonych jesienią. Na zdjęciach są tylko w miarę zadbane wycinki ogrodu, a reszta w trakcie.

Kup EPDM, szkoda pieniędzy na pcv, po kilkunastu latach będzie rozdzierać się jak papier, w minionym roku takie oczko zdemontowałem, a wiosną czeka drugie. Jak jeszcze folia leżała, to wydawała się dobra, po szarpnięciu rozdzierała się bez użycia jakiegoś większego wysiłku. EPDM będzie służył do emerytury, bynajmniej tak zapewniają, ale na taki tez wygląda.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies