Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród na Batuty

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród na Batuty

mstrzes 11:54, 24 lip 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 314

Dziewczyny, chcemy kupic 3 brzózki Doorenbos. Pierwotny plan był taki jak na moim nieudolnym planie, ale juz sama nie wiem gdzie je wcisnąć. Po lewej są szmaragdy potem planowo brzózki a pomiędzy brzózkami a hustawką borówki (4 szt).
To bordowe drzewko to ma byc buk rohan obelisk lub dawyck purple, bo jakoś mi tam za zielono i jak tak patrzę to te brzózki przestają mi tam pasować. Może dać je w rzędzie na prawą stronę na rabatę pomiedzy domkiem a basenem. Tam nic oprócz nigdy nie ma???? A może buka wywalić????
Kurcze same dylematy
____________________
Pozdrawiam Magda
mstrzes 15:10, 24 lip 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 314
taras będziemy w przyszłym roku troszkę zmieniać. Po tym sezonie wiem, że ta nasz skarpa to masakra. Musimy ją zlikwidować. Główkujemy, ale mamy mało miejsca i chyba musimy wstrętne gazony ułożyć po całości - mniej wiecej jak u Any
http://www.ogrodowisko.pl/watek/674-any-ogrod-maly-czyli-wygrana-walka-z-ugorem?page=28
Nic na tej skarpie nie chce rosnąć. Jest bardzo stroma, bo przez brak miejsca nie mogła być inna Bukszpany też słabo tam sobie radzą. Nie dość, że wystawa południowo- zachodnia to jeszcze wszystko spływa. Masakra.
Niestety palisady, które mi się podobają kosztują ok 250zł za sztukę. Nie mamy innego wyjścia, za całość gazonów wyjdzie ok 600 zł. Do ich zamaskowania, bo bez tego się nie obędzie, użyję irgę, która teraz rośnie na skrpie.
U Any gazony zamaskowane cisami i też jest super.
____________________
Pozdrawiam Magda
Tess 15:32, 24 lip 2015


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12097
Jak to macie mało miejsca? Przecież miejsca macie z każdej strony mnóstwo?
a jakie palisady Ci się podobają?
Zamiast wstrętnych gazonów jak u Any można użyć ładnych
Widziałaś w metamrfozach, jak pięknie donice wokół tarasu są zrobione?
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1251-metamorfozy-ogrodowe?page=108

Albo takie jak tu
http://www.ogrodowisko.pl/watek/2317-gazony-jak-obsadzic
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
mstrzes 15:50, 24 lip 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 314
Tess napisał(a)
Jak to macie mało miejsca? Przecież miejsca macie z każdej strony mnóstwo?
a jakie palisady Ci się podobają?
Zamiast wstrętnych gazonów jak u Any można użyć ładnych
Widziałaś w metamrfozach, jak pięknie donice wokół tarasu są zrobione?
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1251-metamorfozy-ogrodowe?page=108

Albo takie jak tu
http://www.ogrodowisko.pl/watek/2317-gazony-jak-obsadzic

Hej Tess,
tak widziałam tą metamorfozę. Właśnie dlatego szukam czegoś w rozsądnej cenie.
Podoba mi się taka palisada (szara), ale cena powala
http://www.bruk-bet.pl/produkt/Palisada-Abakus/2016
Gazonów bardzo bym nie chciała i dlatego proszę o pomoc
W zimozielonym ogrodzie wiem, że donice są murowane a potem obłożone kamieniem ozdobnym. Do wiosny mam jeszcze trochę czasu i na pewno znajdę optymalne rozwiązanie. Dziękuję za podpowiedź, będe się jeszcze rozglądać.
Mi specjalnie na donicach nie zależy i dlatego szukałam palisady, ale ceny za coś ładnego są makabryczne.
____________________
Pozdrawiam Magda
Tess 16:04, 24 lip 2015


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12097
mstrzes napisał(a)

Mi specjalnie na donicach nie zależy i dlatego szukałam palisady, ale ceny za coś ładnego są makabryczne.

Przyznam szczerze, że tego zupełnie nie rozumiem Gdybym miała tak piękny duży taras, w dodatku od strony południowej, to chciałabym posiedzieć na nim w otoczeniu pięknych , wysokich traw, które dawałyby cień i odgradzały od ciekawskich oczu sąsiadów. Jak nie lubisz traw, to wyobraż sobie cos innego
Murek dookoła z jak najtańszych materiałów, tylko z dobrą izolację od podłoża, a potem tynk i przestanie Was ta skarpa prześladować.
Ale to Twój tron
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
IzaK 19:44, 24 lip 2015


Dołączył: 16 lip 2013
Posty: 417
ja sobie będę podglądać Magduś Twoje zmagania z nasadzeniami wokół tarasu
skarpy nie mam ale może i ja się czymś zainspiruję
Masz ładne linie rabat... to coś nad czym ja się teraz głowię... jak to "ugryźć", czy pójść w proste linie czy falować
____________________
Iza - U "Zielonej" Ogrodniczki
mstrzes 22:33, 24 lip 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 314
Tess napisał(a)
Przeczekaj te upały i posadź te ogrodowe. Im wcześniej, tym lepiej, żeby zdążyły się do zimy solidnie zakorzenić w gruncie. A i łatwiej roślinom w gruncie, niż w doniczkach.

Dzięki Tess tak zrobię!
____________________
Pozdrawiam Magda
mstrzes 22:44, 24 lip 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 314
Tess napisał(a)

Przyznam szczerze, że tego zupełnie nie rozumiem Gdybym miała tak piękny duży taras, w dodatku od strony południowej, to chciałabym posiedzieć na nim w otoczeniu pięknych , wysokich traw, które dawałyby cień i odgradzały od ciekawskich oczu sąsiadów. Jak nie lubisz traw, to wyobraż sobie cos innego
Murek dookoła z jak najtańszych materiałów, tylko z dobrą izolację od podłoża, a potem tynk i przestanie Was ta skarpa prześladować.
Ale to Twój tron

Hejka, źle się zrozumiałyśmy☺. Nie zależy mi na donicach (w sensie gazonach) dlatego pytam o pomysły na inne rozwiązanie. Tak jak pisałam, idealne dla mnie byłyby palisady, ale za drogie są. Chodzi o to, że za obwódką z bukszpanu do murka (z czego by nie był) będzie jeszcze ok 60 cm ziemi i dopiero koniec murka. Nie wiem czy dobrze tłumaczę, bo mąż mi mówi, że ja to nieźle potrafię nagmatwać w głowie . Właśnie dla tego kawałka ziemi będzie ta rewolucja na wiosnę.
Tess, czytasz w moich zagmatwanych myślach ... od razu też o trawach pomyślałam.
____________________
Pozdrawiam Magda
mstrzes 23:08, 24 lip 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 314
IzaK napisał(a)
ja sobie będę podglądać Magduś Twoje zmagania z nasadzeniami wokół tarasu
skarpy nie mam ale może i ja się czymś zainspiruję
Masz ładne linie rabat... to coś nad czym ja się teraz głowię... jak to "ugryźć", czy pójść w proste linie czy falować

Iza, u Ciebie tak pięknie już jest. U mnie są linie rabat, ale na rabatach chwasty głównie. Z decyzją o liniach chyba było dość łatwo u mnie. Miało być w miarę nowocześnie, więc linie proste. Chociaż jak ogladam projekty Danusi i Wasze ogrody, to fale wydają mi się " łatwiejsze ". Ja mam problem z decyzjami co na tych rabatach i gdzie. Fale mogą się ładnie przenikać i jest tak spokojniej. U mnie w życiu niespokojnie to i kanty w ogrodzie
____________________
Pozdrawiam Magda
ewalm 01:38, 25 lip 2015


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
mstrzes napisał(a)

Dziewczyny, chcemy kupic 3 brzózki Doorenbos. Pierwotny plan był taki jak na moim nieudolnym planie, ale juz sama nie wiem gdzie je wcisnąć. Po lewej są szmaragdy potem planowo brzózki a pomiędzy brzózkami a hustawką borówki (4 szt).
To bordowe drzewko to ma byc buk rohan obelisk lub dawyck purple, bo jakoś mi tam za zielono i jak tak patrzę to te brzózki przestają mi tam pasować. Może dać je w rzędzie na prawą stronę na rabatę pomiedzy domkiem a basenem. Tam nic oprócz nigdy nie ma???? A może buka wywalić????
Kurcze same dylematy


Możesz posadzić trzy brzozy za hustawką, dadza fajny azurowy cień. W rogu, gdzie teraz są namalowane brzózki dałabym wtedy 'Nigrę',która jest chyba gdzies koło basenu. A przy basenie 'Umbraculifera'. Czerwonolistne, ale szerokie drzewko w narożniku podkreśli pnie brzóz widziane od strony domu. A na tym blizszym domu narożniku przy huśtawce zamiast buka mozna dac jakiś czerwonolistny krzew, np. krzewuszkę i parę małych kulek z bukszpanu z jakąś jasną trawą albo turzycą. Krzew w tym miejscu korespondowałby też z borówkami, które sa po drugiej stronie huśtawki.
Czy udało sie sprawdzić jaki to jest buk? To piękne drzewa, również zimą - mają ładną korę i układ gałęzi. Posadziłabym takie drzewo na tej rabacie na wprost. Tam powinno być coś takiego, co o każdej porze roku przyciągnie wzrok, hortesje i miskanty są ładne ale trochę monotonne. Mozna na przykład po prawej stronie rabaty posadzić buk, pod nim dać znowu kilka kul zimozielonych, róznej wielkości, ale docelowo dużych. I podsadzić powiedzmy bodziszkami. Drzewo mniej więcej w 1/3 szerokości rabaty licząc od prawej strony - tak żeby po prawej stronie drzewa przechodziło się po płytach w żwirku do domku gospodarczego, chociaż ja bym ten domek przesuneła nieco bliżej domu a kompostownik schowała w kącie za domkiem, po sąsiedzku z kompostownikiem sąsiada. I wtedy dojście byłoby też do kompostownika, a drzwi domku może wypadłyby juz przy trawniku. A hortensje i miskanty można zgrupować po lewej stronie rabaty.

Czerwonego buka można wtedy posadzić na tle ściany domku gospodarczego (patrząc z tarasu) np. w towarzystwie miskanta ML, wtedy zyskujesz układ trzech czerwonych akcentów: na lewo bliżej krzewuszka, dalej i wyżej Nigra, a po prawej smukły buk.

Nie mogę rysowac na zdjęciach, nie chca mi się otworzyć w paint

Operacje przy skarpie sa ryzykowne, może Wam się posypać kostka na tarasie. Ale że pasowałoby otoczenie go murkiem to już chyba kiedys pisałam. Ładnie byłoby z otynkowanym murkiem. Może zamiast tej obwódki z bukszpanów posadzisz sobie wtedy pas coś innego, bardziej kopulastego? Może trawy,takie jak rozplenice? trochę bodziszków między nimi? Bukszpan można by fajnie wykorzystać przy placyku z basen, zrobić z niego takie obramowania ławek, jak oparcie i boki kanapy z bukszpanowego zywopłotu, a w środku siedziskiem jest prosta ławeczka.To maskowałaby tez trochę stojący tam latem basen.
____________________
Ogródek na trzy lata
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies