Artykuły Forum Ogrody pokazowe Instagram
Logowanie
Gdzie jesteś » Forum

Znalezione posty dla frazy "tawuły"

Iglakowa część wypoczynkowa do ogarnięcia :) 19:59, 23 maj 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Do góry
Tak chciałabym, żeby to była zimozielona rabatka (ta z cisami) ale nie mam na to (nomen-omen) ciski Może tawuły to nie jest zły pomysł? Tylko czy to nie będzie nudne i zbyt monotematyczne: szpaler cisów-szpaler tawuł? A z drugiej strony, co tu można na metrze szerokości cudować?

To może tak:
Cisy - przed nimi tawuły - po środku rabaty 3x coś na pniu ?
Mój wymarzony ogród...kiedyś będę go mieć:) 22:02, 22 maj 2012


Dołączył: 11 maj 2011
Posty: 3808
Do góry
O widzisz Bogdzia, to kiedy będzie postarzanie? Koniecznie pokaż efekty, będzie pięknie i klimatycznie

nika tawułę sadziłam...na oko, ale będzie gdzieś co 50 cm, bo okno ma 1,5 m a "brzegowe" tawuły wystają poza nie...no i one rosną mniej więcej do 50 cm kulek i tym się sugerowałam

Ja się od fotela odklejam z łatwością - nie mam skóry są tego wyraźne plusy, hihihi....

Jeej, podlałam wszystko i zajęło mi to prawie godzinę...jeszcze wsadziłam do tarasowej donicy wierzbę hakuro podsadzoną biała bakopą, oj podoba mi się jej wygląd...bardziej niż dotychczasowych iglastych kulek, ktore nie wytrzymywały slonca na tarasie...

Ach, i musialam pozbyć się niestety niezapominajek, bo złapały chyba mączniaka - całe listki były z białym nalotem i marniały, więc wyrzuciłam szybko z obawy, że przeniesie się na inne doniczkowe...chyba jutro zrobię profilaktyczny oprysk, tylko muszę poczytać czym?

I rewelacja dzisiejszego dnia:
hortensje (annabelle, limeliht i ogrodowa) mają pąki, róże też i powojniki też, i lawenda!!!!!! Jupiiiii!!!!!
Owocowo-warzywno-ozdobny bałagan - czyli o tym jak wcisnąć kolejną roślinkę do mojego ogródka 21:42, 21 maj 2012


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Do góry
hej Agatko!
Dzisiaj wsadziłam tylko bukszpany. Jako prawie-obwódkę, po obu stronach brzozy. Na więcej nasadzeń dobrej ziemi mi zabrakło, a nie miałam już siły/czasu żeby rozgrzebać kompostownik
Nieregularnie odpada, bo to rabata z trawami, czasem wysokimi. Jak zacieniłyby te bukszpany to by łysiały i byłoby im źle. Jak u Danusi mi się oczywiście podoba, ale nie będę miała tak - nigdy

Tawuły przenoszę częściowo na drugą stronę - jak przekwitną, będę im zostawiała miejsce. W ten sposób chciałabym połączyć obie rabaty. W miejsce tawuł zabranych z górnego rzędu po lewej bliżej schodów będą wysokie trawy

Dzisiaj nawoziłam się ziemi i darni stamtąd za płot... cała się okurzyłam, więc po wszystkim prysznic - dawno tak brudna nie byłam, garść piachu została w brodziku

Napisz mi proszę jak się mają świerki inversa Twoje do tych z Łodszi które obfocił Przemek -= na poprzedniej stropnie są. 69 zł, więc niedrogo - sporo mniejsze od Twoich?
pozdrówka!
Owocowo-warzywno-ozdobny bałagan - czyli o tym jak wcisnąć kolejną roślinkę do mojego ogródka 13:55, 21 maj 2012


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5625
Do góry
wyszłam z biura i jada metrem myślałam o Twoim ogródku.
Doszłam do wniosku że tam i tak to co proponuję jest zbyt róznorodne do niewielkiego w końcu miejsca.
Myślę że można połączyć obie rabaty wyjmując krawężnik, wprowadzając proso przy scianie, na sam początek rabaty z tawułami. A tu gdzie narysowałaś jednak trzcinnik pasem- nie będziesz żałować, zobaczysz.
Tu gdzie podpisałaś piórkówka można dosadzić tawuły, żeby nawiązywały do pierwszej rabaty.
Dalej rozchodniki. Jeszcze nie wiem ile tam jest miejsca, ile będzie przestzreni na pas mozgi i pas rozchodników z piórkówką. jesli nie wiele, pasy będą wąskie, to nie uzyskasz efektu- nie będzie widać o co chodzi. Dlatego wtedy zrezygnuj tam z piórkówki, zostaw sporo mozgi, a rozchodnik niech będzie na jej brzegu grupkami i niech ona też i jego obrasta.
tak, tak będzie lepiej, wyraziście.
Na piórkówke znajdziesz jeszcze miejsca. Może być piórkówka tam gdzie proponowałam proso.

Owocowo-warzywno-ozdobny bałagan - czyli o tym jak wcisnąć kolejną roślinkę do mojego ogródka 11:02, 21 maj 2012


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Do góry
Ewentualnie moge sprobowac polaczyc jakos te rabate z rabata po lewej - tam rosna 3 kulki bukszpanowe i sporo kęp żółtej tawuły. Ale przesadzac moge jak przekwitna, bo teraz byloby mi ich szkoda.
Tam wyglada tak:

Fotka jeszcze sprzed przekopania części z prawej.
Mój wymarzony ogród...kiedyś będę go mieć:) 19:54, 20 maj 2012


Dołączył: 11 maj 2011
Posty: 3808
Do góry
Linka - czyli jednak rozbierasz różankę? A ja czekam na debiut swojej, ciekawa jestem jak to będzie gdy róże zakwitną?
Ta rabata miskantowo-hortensjowa zaczyna się tuż za klonem i curkadłem, w sumie wszystkie rośliny już są, tylko nie wiem jak ją wykończyć od strony frontowej
Posadziłam wg wstępnego projektu - tego:



Tylko roślinki się pozmieniały, jest: klon Sangokau - stożek cisowy - annabelle x 2 - miskant Variegatus - Limelight x 2 - 4 tawuły golden proncess i za nimi 3 miskanty Gracilimus -tawuła van Houtte'a

no i dalej zonk

Konstancja - czyli mój synek ma podobny tok rozumowania On chciał posprzątac kamyczki na rabacie
Ogródkowy chaos u monitki 22:36, 19 maj 2012


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 3918
Do góry
Ta rabata taka problematyczna trochę bo okazało się, że spada na nią śnieg z dachu więc praktycznie tylko byliny mogą tam być. No ale dobrze że jest (wywalczyłam ) bo by była betonowa pustynia.
Tawuły tnę dwa razy do roku, wiosną jak puszczają listki, żeby nadać im kulkowy kształt i po kwitnięciu jeszcze raz, one to lubią Hosty też lubię, mam je od mamy i nawet nie wiem co to za odmiana
U Sebka - czyli ogrodowych rewolucji ciąg dalszy :) 22:01, 19 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Do góry
Lecę - moje tawuły jak widzisz też musnęło mrozem.... Ale żurawki, że łapie to dziwne, one przecież mrozoodporne...
U Sebka - czyli ogrodowych rewolucji ciąg dalszy :) 22:00, 19 maj 2012


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 1812
Do góry
no to musze zobaczyć jak to robisz bo też chce kule

Sebek zapraszam do porad połączyłam Gosiowy i swój projekt
moje zurawki, tawuły i tawułki "schną" po mrozie
Problemy już na wstępie czyli brak konkretnego pomysłu 17:05, 19 maj 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Do góry
Fajnie wygląda już ogród na tyłach

Na froncie coś niskiego ? Może tawuły japońskie cięte z poduszkę?
Po prostu ogród... 20:00, 18 maj 2012


Dołączył: 12 kwi 2012
Posty: 7563
Do góry
Płakać się chce, u mnie to samo. Oprócz host i azali, zmarzły listki buka, krzewuszki, tawuły,
irysy, piwonie... prawie wszystko ucierpiało. Na szczęście donice z pelargoniami i niecierpkami pochowałam...
Nasz przydomowy ogródek 08:04, 18 maj 2012


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11254
Do góry
danuta_ napisał(a)
Zbysiu, miałam na myśli, jakiegoś małego miskanta (może miskant chiński Gold Bar) albo jakąś inna trawę do 60 cm - raczej jako dodanie czegoś w innej formie niż kulista - no chyba, że Twoim zamierzeniem jest rabatka z takimi właśnie roślinami - tez będzie ładnie - posadź tawuły i berberysy a potem zobaczysz, czy cokolwiek trzeba dodawać.


Danusiu - i to jest to . Zobaczę jak to będzie wyglądało i wtedy zdecyduję. Pięknie pozdrawiam.
Nasz przydomowy ogródek 08:00, 18 maj 2012


Dołączył: 20 paź 2010
Posty: 1300
Do góry
Zbysiu, miałam na myśli, jakiegoś małego miskanta (może miskant chiński Gold Bar) albo jakąś inna trawę do 60 cm - raczej jako dodanie czegoś w innej formie niż kulista - no chyba, że Twoim zamierzeniem jest rabatka z takimi właśnie roślinami - tez będzie ładnie - posadź tawuły i berberysy a potem zobaczysz, czy cokolwiek trzeba dodawać.
Nasz przydomowy ogródek 07:41, 18 maj 2012


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11254
Do góry
danuta_ napisał(a)
No widze Zbysiu, że plany masz konkretne - tawuły i berberysy to dobry pomysł, ale dodanie czegoś troszkę wyższego tez by miało sens - może proponowany miskant albo rozchodnik okazały lub szałwia omszona - wszystko zależy od tego ile jest miejsca do wykorzystania Będę śledzić Twoje poczynania


Danusiu dziękuję za porady. A czy uważasz że miskant mógłby być blisko wierzby Hakuro tak aby był tłem dla tawuł ?
Nasz przydomowy ogródek 07:34, 18 maj 2012


Dołączył: 20 paź 2010
Posty: 1300
Do góry
No widze Zbysiu, że plany masz konkretne - tawuły i berberysy to dobry pomysł, ale dodanie czegoś troszkę wyższego tez by miało sens - może proponowany miskant albo rozchodnik okazały lub szałwia omszona - wszystko zależy od tego ile jest miejsca do wykorzystania Będę śledzić Twoje poczynania
To właśnie tu 22:27, 17 maj 2012


Dołączył: 27 lip 2010
Posty: 2975
Do góry
motylla napisał(a)
Obłędne te kaliny...


Witaj Małgosiu
Bardzo ładnie kalinom wtórują tawuły.

Nasz przydomowy ogródek 17:07, 16 maj 2012


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
Do góry
zbigniew_gazda napisał(a)

Ja na tej rabacie do zmiany widzę piękne hosty i piwonie, więc czekam co tam wymodzisz


Irenko - wszystko jest możliwe . Zaraz przedstawię swoje wypociny i proszę oczywiście wszystkich o propozycje . Ale jedna uwaga : jest to wystawa południowo - zachodnia i hosty będą narażone na słońce .

I tak - kości zostały rzucone.Posadzone są od drogi : wokół Hakuro berberys Kobold , wokół modrzewia żurawki w kolorze miodowym i uzupełnienie żurawki Midnight Bayou.





W dalszej części marzą mi się tawuły Golden Princess w półokręgu posadzone co 80 cm tak mniej więcej do tych goździków a przed nimi np. lawenda i koniecznie berberysy kulki czerwone . Dalej myślę zrobić żwirek z iglakiem a następnie na początku kula na pieńku lub stożek oraz bukszpany ( bo tutaj już nie będą narażone na zimne wiatry . I to by było na tyle.


powiem tak sezon się dopiero zaczyna, więc można wszystko na spokojnie przemyśleć ( i kto to radzi, bo ja na łapu capu) może nawet porysować, aby potem nie przesadzać; ale jak słyszę, ty juz właściwie masz plan i wiesz co chcesz
Nasz przydomowy ogródek 16:55, 16 maj 2012


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11254
Do góry
irena_milek napisał(a)
Ja na tej rabacie do zmiany widzę piękne hosty i piwonie, więc czekam co tam wymodzisz


Irenko - wszystko jest możliwe . Zaraz przedstawię swoje wypociny i proszę oczywiście wszystkich o propozycje . Ale jedna uwaga : jest to wystawa południowo - zachodnia i hosty będą narażone na słońce .

I tak - kości zostały rzucone.Posadzone są od drogi : wokół Hakuro berberys Kobold , wokół modrzewia żurawki w kolorze miodowym i uzupełnienie żurawki Midnight Bayou.





W dalszej części marzą mi się tawuły Golden Princess w półokręgu posadzone co 80 cm tak mniej więcej do tych goździków a przed nimi np. lawenda i koniecznie berberysy kulki czerwone . Dalej myślę zrobić żwirek z iglakiem a następnie na początku kula na pieńku lub stożek oraz bukszpany ( bo tutaj już nie będą narażone na zimne wiatry . I to by było na tyle.
Spróbuję...bo dla chącego- nic trudnego ;-) 22:26, 15 maj 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Do góry

Julio, ja się do uwag Ewy generalnie przychylam, nie jestem przekonana do żółtych tuj, jako tła dla innych roślin
ciężko się ogląda plan taki po kawałku, a nie mam teraz jak wydrukować żeby go poskładać, ale miałam się odezwać, więc napiszę co mi się rzuca w oczy:
nie dziel rabatek tak pół rządka tawuły, pół liliowce, lepiej albo całośc jednym gatunkiem, albo w środku tawuła, a po bokach liliowce
może floksy szydlaste w pierwszej linii nasadzeń? ładnie wyglądaja z wystającymi kępami liliowców, chociaz jeśli mają dobre stanowisko, to rozrastają się bardzo szybko i czasem trzeba je postrzymać
tez bym zrezygnowała z tuj kulistych przy piwoniach
Po prostu ogród... 22:18, 15 maj 2012


Dołączył: 08 sie 2011
Posty: 2341
Do góry
Elu nie wiem co to za odmiana świerka, po prostu srebrny (tak powiedział gość jak go kupowałam), a tawuły też kupione bez etykiety, myślę że to 'Goldfllame', ale pewności nie mam
Azalie wielkokwiatowe rzeczywiście przezimowały dobrze - wszystkie kwitną, japońskie już gorzej, została mi jedna po zimie, a z różanecznikami też kiepsko, kwitnie o wiele mniej niż w ubiegłym roku.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies