Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Malwesowe początki

Pokaż wątki Pokaż posty

Malwesowe początki

Gardenarium 12:28, 23 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jak tam Malwes postępy w projektowaniu i realizacji?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ewalm 02:06, 24 paź 2011


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Zastanawia mnie miejce przeznaczone na rabatę ziołową - czy jest jest nasłonecznione? To strona zachodnia i zaraz obok sa wysokie tuje... I jakie zioła zamierzasz mieć?
Ja bym tu jednak popracowała i zróżnicowała linię nasadzeń, żeby to nie był równy pasek dookoła działki. Nawet jeżeli zalezy Ci na większej połaci trawnika ze względu na zabawy dzieci, to można by tu coś jeszcze wygospodarować. Może prostą wąską rabatę równoległą do południowej granicy działki, która odcinałaby taki kwadrat w prawym rogu patrząc od strony tarasu, a w tym kwadracie drzewo?
____________________
Ogródek na trzy lata
malwes 09:36, 31 paź 2011


Dołączył: 25 sie 2011
Posty: 1201
Kochani, strasznie Was przepraszam za tak długie milczenie ale październik jakiś taki do niczego był. W pracy mi się zaczął trudny okres (budżetowanie na kolejny rok), tata (ponad 80-letni) zdecydował się na operację tętniaka, dzieciaki złapały gila i jakoś tak wszystko się nie układało.

Natomiast ogrodowo-cudnie zrobiło się przez chwilkę jak nam wzeszły zimowity . Moje dzieciaki posadziły dwie cebulki - bo tylko dwie mieliśmy, w kąciku przy ogrodzeniu i jakie było nasze zdumienie, że oba wzeszły i wypuściły piękne kwiaty.

Bardzo Wam dziękuję za pamięć. Wychodzimy na prostą więc już ponownie będę mieć czas aby sobie spokojnie poprojektować.

Na razie w okolicach długiego weekendu koło 11go umówiłam się ze znajomym na potraktowanie tego perzu Round-up'em. Mam sporo oporów bo jakoś boję się chemii i nie jestem tak do końca przekonana, że on faktycznie w ciągu kilku tygodni się zneutralizuje. Na razie jednak nie widzę innej alternatywy bo tego perzu jest naprawdę sporo i przekopać to wszystko razem z nim, kiepski pomysł.

Ewa - fajny pomysł z tym wcięciem. Mnie się marzy jeszcze jakiś "zaułek/kącik" z ławeczką. Teraz dni krótkie - mam nadzieję, ze przez zimę uda mi się wszystko poplanować - na pewno będę się dzielić z Wami postępami.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
____________________
Pozdrawiam Gosia - zapraszam do nowo założonego ogródka tutaj Malwesowy ogródek a dla wytrwałych historia powstawania: Projekt i tworzenie
ewalm 23:46, 02 lis 2011


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Malwes, pomysł dla Ciebie, jesli chodzi o układ rabat i form
z prawej duże drzewo, strona chyba bardziej zacieniona - otoczone iglastymi kolumnowymi, na rabatach pod nimi hosty, zurawki i inne cienolubne (tych małych roślin nie ma na rysunku),
na wysunietej rabatce - cos kolorowego, może z żurawek
po lewej dwie ławeczki, nad nimi pnącza "delikatne",może powojniki, na rabatach m. in. trawy ozdobne, w rogu nieduże drzewo (trochę szkoda tego rogu na kompostownik)
centralnie rabata "najbardziej ozdobna", może kwitnąca latem, na ogrodzeniu winobluszcz trójklapowy lub inne pnącze - starannie prowadzone,kontrolowane i jak trzeba mocno cięte - bo lubisz pnącza - no i ten kolor liści jesienią (nie pięciolistkowy w tym miejscu, jest zbyt , hmm.. nieporządny z wyglądu)

____________________
Ogródek na trzy lata
Gardenarium 00:09, 03 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ładny pomysł z dwiema ławkami. i Cała reszta
Mam tylko obiekcje co do winobluszczu na płocie, bo nie da wysokości, a tam jest potrzebna. Malves zaproponuj alternatywę
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
abiko 11:03, 04 lis 2011


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8409
gardenarium napisał(a)
Ładny pomysł z dwiema ławkami. i Cała reszta
Mam tylko obiekcje co do winobluszczu na płocie, bo nie da wysokości, a tam jest potrzebna. Malves zaproponuj alternatywę
a może za ławeczkami jakaś hortensja pnąca?? podsadzona Limelight Różany zakątek też by chyba wyszedł, ale nie pamiętam jak tam jest ze słońcem. Taki pomysł, ale ja się nie znam
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
justi 21:12, 04 lis 2011


Dołączył: 29 maj 2011
Posty: 6263
a może bluszcz + 3 wiśnie Umbraculofery, wysoko szczepione, korony tez z tego co czytałam są dość szerokie....???
____________________
Justyna - ogród w Alei Lipowej
ewalm 22:33, 04 lis 2011


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
justi napisał(a)
a może bluszcz + 3 wiśnie Umbraculofery, wysoko szczepione, korony tez z tego co czytałam są dość szerokie....???


tak, to mogłoby być, ale wiśnie nie centalnie na środkowej rabacie, tylko bliżej prawej strony, koło tych iglastych

____________________
Ogródek na trzy lata
malwes 21:03, 05 lis 2011


Dołączył: 25 sie 2011
Posty: 1201
Ślicznie dziękuję za te inspiracje! Wersja w dwiema ławeczkami bardzo mi się podoba.
Ewa - jeśli chodzi o nasłonecznienie tej strony to jest baaaardzo słonecznie bo to jest południe. W zasadzie od rana do nocy jest tam mocno naświetlone - to drzewko musiałoby być calkiem solidne, żeby te cieniolubne roślinki czuły się tam dobrze.

Jeśli chodzi o zioła - to głównie bazylia, mięta, lawenda, melisa, tymianek, szałwia

Kurczę.....zasiałyście we mnie "niepokój" bo ta wersja ławeczkowa super tylko wtedy gdzie ten kompostownik postawić?

Danusiu - nad pnączem jeszcze się pozastanawiam

Pozdrawiam - Malwes (Gosia)
____________________
Pozdrawiam Gosia - zapraszam do nowo założonego ogródka tutaj Malwesowy ogródek a dla wytrwałych historia powstawania: Projekt i tworzenie
ewalm 00:04, 06 lis 2011


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
a, to nieco zmienia postać rzeczy,
ale co do całości nie jest najistotniejsze czy to będa akurat wymienione cieniolubne - można wybrać całkiem inne, słońcolubne i zastosowac w takim samym układzie
aczkolwiek jesli posadzisz tam osłonę z kolumnowych iglastych to pewnie pod nimi na granicy południowej nie będzie juz całkiem słonecznie - ale to w przyszłości

Skoro jest słonecznie, a Twoje planowane zioła sa słońcolubne, to możesz wkomponowć w okolicach drzewa rabaty ziołowe, na przykład na tej wysuniętej rabacie
a co do kompostownika - nie da się wykorzystac naroznika C ? - posadzić cisy wzdłuż płotu, ale nie do końca tylko zakręcić wzdłuż podjazdu, tak aby osłoniły sam naroznik i zrobić tam kąt na kompostownik?
a gdzie masz smietnik?
i jeszcze co do kompostownika - przemyśl z czym najczęsciej do niego wędrujesz (codziennie z odpadkami kuchennymi? naz na jakiś czas z zieleniną z ogrodu?) i z której stronu domu wygodniej Ci do niego wychodzić - przez taras czy przez drzwi wyjściowe
____________________
Ogródek na trzy lata
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies