Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Pachnący różami, malowany bylinami

Pokaż wątki Pokaż posty

Pachnący różami, malowany bylinami

ewsyg 19:23, 23 mar 2024


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
mirkaka napisał(a)


Piszesz że truskawki lubią kwaśną ziemię, a podsypujesz dolomitem, obornik też jest zasadowy.
Ja czytałam że truskawki lubią ziemię piaszczystą, raczej ubogą, sadzi je się na lekkiej górce, chyba żeby woda nie stała.
Ewa San Anderas mam, kupiłam dwa sezony temu, powiem tak- słabo się rozmnaża, może u mnie ma kiepskie warunki, owoce ma też niezbyt dobre, są twarde i mało słodkie, mimo to zrobiłam kilka sadzonek, zobaczymy jak będą rosnąć.
U mnie w donicach kilka truskawek uschło, lub zgniło, ale gdy je wyjmowałam, to znalazłam w nich opuchlaki Szkoda, że te szkodniki ciągle są w moim ogrodzie, zresztą w sąsiednich ogrodach też. Nikt oprócz mnie nic nierobi, ja chyba też już przestanę się nimi przejmować,


Mirusiu, odniosłam się bardziej do tego, czy można truskawki ściółkować korą.
Jeżeli chodzi o dolomit, to wapń, a on jest bardzo potrzebny, żeby roślina mogła pobierać inne składniki odżywcze. Nawet w glebie o odczynie zasadowym może być go za mało. Czytałam, że powinno się go dodawać też do kompostu. Najlepszy jest pod postacią dolomitu, zwłaszcza na gliniastych i zwięzłych glebach. Jego gruzełkowata struktura rozpulchnia glebę.
Dodatkowo wapń jest bardzo potrzebny roślinom o czerwonych owocach do dobrego owocowania.
Ja nie mam kompostu, więc dodaję obornik granulowany. Takie rośliny maja krótki okres wegetacyjny i muszą być odpowiednio dożywione.
Kiedy ściółkuje się glebę nieprzekompostowanym materiałem, typu kora, czy trawa, trzeba mieć na uwadze to, że ten materiał będzie się kompostował na glebie, a to jest związane z podkradaniem roślinom azotu. Ja zawsze pod taki materiał daję na wierz gleby obornik granulowany, który zawiera sporo azotu.

Zamówiłam trzy odmiany tych truskawek i wybiorę najsmaczniejszą. Każdą mam posadzoną w innej donicy i mam je znakowane.
____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
ewsyg 19:29, 23 mar 2024


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
LIDKA napisał(a)
Mirko w poradniku ze szkółki Niewczas , tym który dołączono do truskawek, też jest informacja że lubią kwaśną glebę. I że ziemia ma być stale wilgotna.

Obornik też dam. Raczej im nie zaszkodzi. Moje bedą w donicach. Mieszam moją ziemię z korą i kompostem plus obornik.

Lidziu, ja zawsze pilnuję wilgotności roślin owocujących. Owoce powinny być soczyste. Moje też są w donicach.

Zastanawiam się, czy bym dawała obornik jak masz kompost. Ja bym radziła dodać dolomitu. Ale to jest moje zdanie.

Ja ściółkowałam korą.

____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
ewsyg 19:40, 23 mar 2024


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
Makao napisał(a)
Ewa a to skąd zamówiłaś te sadzonki truskawek że takie paskudne przyszły? Ja od Niewczasów o teraz mnie zestresowałaś. Jeśli oni taką lipę wysyłają to szkoda kasy.


Aniu, muszę sie uderzyć w pierś i przyznać, że mocno spanikowałam. Przyjrzałam się bliżej sadzonkom, które pokazała Ania z Ogrodu za drzwiami. Moje wyglądały podobnie. Korzeniska długie i obfite, a ta góra bez liści.
Trochę mnie to przeraziło, pierwszy raz widziałam sadzonki frigo. Najbardziej przeraziły mnie te zgniłe. Reklamowałam i przysłali nowe. Tak wyglądają sadzonki ze sklepu Sadowniczy. Chyba nie są najgorsze.



A tak po wsadzeniu.







Jak widać są różnej wielkości.
____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
ewsyg 19:43, 23 mar 2024


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
Gosialuk napisał(a)
Ewa melduję, że róże wszystkie przycięte. Z rabatowymi nie było kłopotu, bo zielone części miały już wyraźnie widoczne czerwone punkciki nowych pędów. Z okrywowymmi było gorzej, bo na górze wypuszczały listki, środek przemarznięty w połowie i dołem zielone. Wycięłam do dołu.


Małgosiu, super sobie poradziłaś Brawo Ty

Mam róże już kilka lat, ale sama mam problemy kiedy ciąć, a to prze tą pogodę. Myslę, że trzeba trzymać się zasady, " ciąć jak kwitnie forsycja".

____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
ewsyg 19:52, 23 mar 2024


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
Przyszła paczka z liliami i daliami. Tak się zastrzegałam, ze nigdy nie kupię dalii i to jest prawda "nigdy nie mów nigdy"


Lilie w ilości 14 sztuk posadzone. W tym roku w dużej mierze postawiłam na drzewiaste. Sadziłam też lilie jesienią, ale nie poznaczyłam miejsc i teraz chodzę i szukam. Dobrze, ze zaczynają wychodzić z ziemi. Teraz byłam mądrzejsza i umieściłam znaczniki. Patyczek do szaszłyków z nazwą lilii.



Ale co ja mam zrobić z daliami. Dla mnie to nowość. Otworzyłam woreczki, żeby bulwy miały powietrze i co dalej ? zostawiłam je w tej ziemi, która była w worku.

co dalej ?



____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
Anda 19:55, 23 mar 2024


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33546
Posadź je do doniczek. Ja tak robiłam z moimi. Do maja były już ładne. W ciepłe dni, jak już pokazały zielone, wystawiałam je na zewnątrz. Na noc zabierałam do domu. W maju wystawiłam już w miejsca docelowe.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
ewsyg 20:19, 23 mar 2024


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
Anda napisał(a)
Posadź je do doniczek. Ja tak robiłam z moimi. Do maja były już ładne. W ciepłe dni, jak już pokazały zielone, wystawiałam je na zewnątrz. Na noc zabierałam do domu. W maju wystawiłam już w miejsca docelowe.


Nie bardzo mam doniczki dla nich. A jeżeli bez doniczek, to co dalej ?
____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
antracyt 20:25, 23 mar 2024


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11700
Ewa, a co to za "ziemia" w tych woreczkach? Jak nie masz dla karp doniczek, to możesz wsypać dobrej ziemi/kompostu do woreczków i lekko podlać. Ja na dno doniczek daję im jeszcze kawałki bananowych skórek na lepszy start.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Rojodziejowa 20:28, 23 mar 2024


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8621
Możesz też je zasypać ziemią w workach, w których są. Tylko, żeby miały dziurki od spodu. https://www.facebook.com/676742132513663/photos/a.1911193195735211/1990520121135851/?type=3
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
ewsyg 20:30, 23 mar 2024


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
Ta ziemia, to taki proszek.
boję się, że jak je zacznę podlewać, to przedobrzę i zgniją

Powinny stać z zimnie, czy cieple ? W widnym, czy ciemnym pomieszczeniu ?

____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies