Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zieleń, drewno i antracyt

Pokaż wątki Pokaż posty

Zieleń, drewno i antracyt

April 17:11, 30 paź 2021


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10213
Widzę że fajna pogoda ciebie też doładowała energią do działania. Sadzenie róż, uff, ciężka praca. Ja się z róż wyleczyłam, niestety, nie na moje warunki. Ale też jedną muszę przesadzić. Może jutro pójdę w twoje ślady
____________________
April April podbija las Mazowsze
antracyt 17:20, 30 paź 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11665
Ewa, wstawiam szybkie zdjęcia poglądowe.
Łączka krokusowa to jest element fioletowy (ona już jest). Ale jak dosadziłam 2 róże, to nie dam rady między nimi kosić trawy. Dlatego, tam gdzie nie ma paskowania chcę posadzić coś niskiego zielonego, w czym wiosną będą mogły być krokusy.

Między heptakodium a klonem jest 1,2m. Oba są posadzone w ten sposób, żeby dom sąsiadów z naszego tarasu nie był widoczny Chcę je poprowadzić tak jak na zdjęciu poniżej.

Nic do siedzenia tu nie będzie. To miejsce lubię oglądać z ławki pod drewutnią i wtedy najładniej wygląda łączka. Słońce jest tam cały dzień, wszystkie rośliny są dobrze doświetlone.
Przesłoną warzywnika ma być docelowo żywopłot z bukszpanu (ale tak bardziej symbolicznie, bo tylko do wysokości skrzyń. Róże tam trafiły, bo na przyśmietnikowej przez bliźniaka zrobiło się za ciemno.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Anda 17:44, 30 paź 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33495
Zuza, może się mylę, ale myślę, że szkoda będzie aż tak mocno ciąć hepta, żeby mógł rosnąć pod klonem. Klona możesz ciąć mocno, ale nawet jeśli pozwolisz mu na wymiary 2,5 na 2,5 m, to będzie jakiś cień jednak rzucał. Tylko gdzie? Dlatego moje pytanie

Na początek mogłabyś posadzić pod nogi różom i krzewom bodziszka Rozanne. Potem, jak będzie więcej cienia, ewentualnie dosadzić epimedium. Pomiędzy dosadziłabym jeszcze Anemone blanda, które kwitnie po krokusach
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
antracyt 18:11, 30 paź 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11665
Cień od klona będzie wędrował (zamierzam go dość mocno podkrzesać od dołu, ale zobaczymy co wyjdzie w praniu), więc zakładam, że pod spodem raczej będzie dość świetliście.
Może rzeczywiście szkoda tak ograniczać heptakodium, jeszcze to przemyślę, ale na pewno coś będę musiała dać w to miejsce, bo mi taras sąsiadów zasłania.
Bodziszek w nogi to dobry pomysł, ale poszukam jakiegoś niższego i krócej kwitnącego (najlepiej jakby wcale nie kwitł ). Niebieski Rozanne to jednak za dużo dla mnie w połączeniu z aksamitkami ze skrzyń warzywnych.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 18:22, 30 paź 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11665
nicol21 napisał(a)
Przycupnę i posłucham co dać na łączkę krokusową. Sąsiad ma też żonkile i powiem Ci że ładnie to wygląda, co roku cieszy widok okna kuchennego. Może masz ochotę je dodać? Jeśli i tak nie kosisz dość długo...

Ale masz bujności w skrzyniach! Też tak chcę!

Bujność w skrzyniach dość złudna, bo nie pielona i z chwastami Na szczęście warzywa rosły w takim sąsiedztwie bez problemu, a ja nie musiałam tak często podlewać

A wiesz, że wstępnie myślałam o żonkilach w tym miejscu ale obok na różance mam sporo białych narcyzów i chyba na tym poprzestanę. Może żonkilową łączkę zrobię sobie kiedyś w okolicach sadu?
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 18:36, 30 paź 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11665
April napisał(a)
Widzę że fajna pogoda ciebie też doładowała energią do działania. Sadzenie róż, uff, ciężka praca. Ja się z róż wyleczyłam, niestety, nie na moje warunki. Ale też jedną muszę przesadzić. Może jutro pójdę w twoje ślady

Ja już zakończyłam "zabawę" z różami na ten rok. Pogoda rzeczywiście jest super do prac ogrodowych, chociaż dzisiaj wykorzystałam ją głównie do mycia okien

Planowałam zabierać się powoli za szklarnię, ale jeszcze mi szkoda, bo nadal zbieram plony. Ciekawe jak długo pomidory będą dojrzewać

____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Basieksp 19:32, 30 paź 2021


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10257
O jacie jeszcze płony, super U nas już pomidory w kartonikach, bo zaczynały gnić na krzakach i pękać
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
Anda 19:49, 30 paź 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33495
antracyt napisał(a)
Cień od klona będzie wędrował (zamierzam go dość mocno podkrzesać od dołu, ale zobaczymy co wyjdzie w praniu), więc zakładam, że pod spodem raczej będzie dość świetliście.
Może rzeczywiście szkoda tak ograniczać heptakodium, jeszcze to przemyślę, ale na pewno coś będę musiała dać w to miejsce, bo mi taras sąsiadów zasłania.
Bodziszek w nogi to dobry pomysł, ale poszukam jakiegoś niższego i krócej kwitnącego (najlepiej jakby wcale nie kwitł ). Niebieski Rozanne to jednak za dużo dla mnie w połączeniu z aksamitkami ze skrzyń warzywnych.


Zamiast Heptacodium może Viburnum Eskimo? Czy za niskie?

Zamiast bodziszka może Cotula dioica? Bardzo niska Ładna jest też Pratia pedunculata 'Alba', ale może być jej u Ciebie ciut za zimno.
Bodziszków raz kwitnących jest całe mnóstwo. Przez większą część sezonu mają same liście, więc na pewno coś znajdziesz.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 19:49, 30 paź 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33495
Pomidorów zazdraszczam
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
nicol21 22:54, 30 paź 2021


Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 10302
Piękne plony! Też by mi było żal ich usuwać skoro dają plon.
____________________
Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21 Wątek równoległy: Okiełznać swoje setki pomysłów - ogród ze spadkiem na północ ************ Pozdrawiam i zapraszam - Ewelina ************ ***Booskop https://goo.gl/photos/jpY3wG37U7c9ALAf9 *** *** De tuinen van Appeltern https://goo.gl/photos/WrF6PWtCn53Gzswp6 *** *** *** formowanie cisów: https://photos.app.goo.gl/y72my2AfOaf4XKNq1 **** ***** Rotary Garden - Belgia - https://photos.app.goo.gl/iErs4Fi1dOEJ6Jls1 ****
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies