Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zieleń, drewno i antracyt

Pokaż wątki Pokaż posty

Zieleń, drewno i antracyt

antracyt 17:24, 20 wrz 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11754
lilarose napisał(a)

och, marzę o takim szpalerze przy głównym wejściu do Ogrodu przy domu Działkowca
Jak duże je kupiłaś i ile rosną u Ciebie?

Przed chwilą napisałam to w odpowiedzi do Helen. Sadzone były chyba w 2017, nie pamiętam dokładnie.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 17:32, 20 wrz 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11754
DariaB napisał(a)
Zuza w jak szerokiej rabacie rosną Twoje graby? Nie obawiasz się o kostkę? Pytam ponieważ swoje posadziłam w pobliżu tarasu i zastanawiam się czy w przyszłości korzenie nie podniosą płyt.
Cały czas kibicuję jeżowej rodzince

Myślę, że istnieje ryzyko podniesienia płyt/bruku. Przy grabach w założeniu miała być tylko trawa, ale mężaty w trakcie prac zmienił zdanie(uparł się ) i mamy wygodny bruk. Liczę się z tym, że za jakiś czas może być z tym problem.
Jeżowa rodzinka to już coraz bardziej samodzielne towarzystwo. Jeden z maluchów, najciemniejszy i największy (nazywam go pieszczotliwie grubasem ) wlazł mi wczoraj wieczorem pod nogi, kiedy wychodziłam z psem na spacer. O mały włos zębów nie straciłam próbując go ominąć przy pomocy dziwnych akrobacjach Dzisiaj widziałam jak się przeciskał pod płotem do sąsiadów.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
antracyt 17:35, 20 wrz 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11754
Martka napisał(a)
Piękne graby! Bardzo ładnie się rozrosły. Z perspektywy fińskiej zaczynam myśleć o zimnie lekko przyjaźniej…. ale o zimnej kawie już nie

Ja tam jednak chciałabym jeszcze trochę ciepełka zażyć A zimna kawa (taka z lodami) pasowałaby idealnie
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Mgduska 19:09, 20 wrz 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
antracyt napisał(a)

Ja myślałam, że Ty szpaler chcesz zrobić(taki trochę dziki, lekko ujarzmiony), ale już doczytałam, że pojedynczego drzewa szukasz. Pojedynczy kolumnowy grab rzeczywiście może się w konwencję nie wpisać. Zwykły, bez cięcia urośnie wielki, ciekawe co ostatecznie wybierzesz.


Na więcej już nie ma miejsca, bo jest już grujecznik, a jeszcze chciałabym posadzić derenia lub dwa i może jakąś kalinę, z nadzieją, że dorosną przynajmniej do 3 metrów.
Ale rozumiem, że te odmianowe plus cięcie = wzrost ograniczony?
____________________
Sałatka pokrzywowa
antracyt 20:55, 20 wrz 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11754
Myślę, że gatunek też utrzymasz w ryzach, tylko więcej cięcia wymaga(przecież żywopłoty tak się robi). Pytanie, jak długo będzie Ci się chciało regularnie to robić Ja w okolice orzecha wybrałam na jednolitą przesłonę fastigiaty, bo nie rozchodzą się tak szybko na boki jak zwykłe i na początku będę mogła je głównie od góry równać, kwestia wygody. Z czasem, jak widać na tych moich starszych, wszerz też idą, ale na pewno wolniej niż gatunek.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
ajka 21:35, 20 wrz 2022


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4068
antracyt napisał(a)
Helen, Magda, żebyście mi potem nie wypominały
Wyskoczyłam do ogrodu bez kawy, bo za zimno i za mokro, a przypominam, że przez jeżowe towarzystwo mokrą trawę mam powyżej kostek
Graby, te bardziej dorodne (za nimi są jeszcze 2 sztuki w wersji na razie mini ) i trzy, z których będę jednolitą przesłonę tworzyć, o ile zniosą sąsiedztwo orzecha. Te drugie to taki eksperyment bardziej, chociaż na razie radzą sobie nie najgorzej.


Szkoda, że takiego szpaleru nie zrobiłam u siebie na wjazdowej. Mam u siebie trzy graby i rosną doskonale, a klony globosum mi pousychały Te szybko rosną i szybko się zagęszczają.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
antracyt 08:06, 21 wrz 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11754
Aniu, to może przesadź gdzieś tego klona i zrób sobie szpaler grabowy.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Mgduska 08:50, 21 wrz 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
antracyt napisał(a)
Myślę, że gatunek też utrzymasz w ryzach, tylko więcej cięcia wymaga(przecież żywopłoty tak się robi). Pytanie, jak długo będzie Ci się chciało regularnie to robić Ja w okolice orzecha wybrałam na jednolitą przesłonę fastigiaty, bo nie rozchodzą się tak szybko na boki jak zwykłe i na początku będę mogła je głównie od góry równać, kwestia wygody. Z czasem, jak widać na tych moich starszych, wszerz też idą, ale na pewno wolniej niż gatunek.


Ja w zasadzie, mając takie drzewo, nie musiałabym go ograniczać od góry. Jedynie gdyby sąsiad zgłosił zastrzeżenia. Miejsce, gdzie chcę posadzić drzewo to moja północna granica, a sąsiedzi mają tam potężny tujowy żywopłot.
____________________
Sałatka pokrzywowa
antracyt 09:01, 21 wrz 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11754
To może buk fastigiata?
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Mgduska 09:40, 21 wrz 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Wydaje mi się, że widziałam w szkółce Dawyck, zdaje się, troszkę szerszy, nawet lepiej I graby Lucas. I metrowy żywopłot grabowy - 3 sztuki w takiej podłużnej torbie z uchami.
Ta moja szkółka ma sensowne ceny, dlatego trzymam się jej kurczowo. I mają spore egzemplarze, przynajmniej 2 metrowe, nie patyki. Klony polne mają dobrze ponad 3 metrowe.
____________________
Sałatka pokrzywowa
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies