Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Długi i chudy

Pokaż wątki Pokaż posty

Długi i chudy

Tulasia 22:12, 17 gru 2019


Dołączył: 21 lis 2019
Posty: 196
Co myślicie ? Likwidować brzozę , czy zostawić?
____________________
Asia Asia-dlugi-i-chudy
Anda 06:36, 18 gru 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33591
Asiu, jeśli masz takie duże wątpliwości co do niej, to z niej zrezygnuj. A co chcesz w zamian? Jablonki i jarząby są kolumnowe. Przydałaby się inna forma. Może coś bordowego? Może Sambucus nigra Eva Black Lace? Koliber fajnie go prowadzi na drzewko wielopniowe. Katel również. Ja też zaczęłam mojego tak prowadzić.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Tulasia 07:18, 18 gru 2019


Dołączył: 21 lis 2019
Posty: 196
Anda napisał(a)
Asiu, jeśli masz takie duże wątpliwości co do niej, to z niej zrezygnuj. A co chcesz w zamian? Jablonki i jarząby są kolumnowe. Przydałaby się inna forma. Może coś bordowego? Może Sambucus nigra Eva Black Lace? Koliber fajnie go prowadzi na drzewko wielopniowe. Katel również. Ja też zaczęłam mojego tak prowadzić.


Zaraz poczytam, dziękuję Ci. Yoko zasiała we mnie ziarno niepewności
____________________
Asia Asia-dlugi-i-chudy
Anda 07:29, 18 gru 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33591
Tak pomyślałam Ziarno zakiełkowało. Tylko zwróć uwagę, że jej/jego wiedza wydaje się być jedynie książkowa lub internetowa, a jeśli przejrzysz wpisy na forum, to zauważysz, że nie wnoszą nic pozytywnego i nie są częścią forum, jedynie zgrzytem.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
makadamia 08:08, 18 gru 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Być może, ale ma rację. Na drugiej stronie wątku widzę na planie następujące rośliny: sosna aurea, brzoza doorenbos, jabłoń kolumnowa, dwie kaliny bodnanteńskie i tamaryszek. To wszystko są duże (jak na możliwości tej działki) drzewa/krzewy, a posadzone są w rabatkach szerokości odpowiedniej na strzyżony żywopłot. Za parę lat przerosną nad trawnikiem i zrobi się chaotyczny busz.

Cześć Asiu, immienniczko.
Zaglądałam wcześniej na Twój wątek, ale nic nie pisałam, bo jak zaczynam się udzielać, to zawsze zamieszania narobię, rewolucje proponuję, ludzi głowa zaczyna boleć.. Po co to komu.

Ale mam tablicę z inspiracjami na małe ogrody, to zostawiam
https://pl.pinterest.com/podmiejskiogrod/ma%C5%82e-ogrody/
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Tulasia 08:38, 18 gru 2019


Dołączył: 21 lis 2019
Posty: 196
makadamia napisał(a)
Być może, ale ma rację. Na drugiej stronie wątku widzę na planie następujące rośliny: sosna aurea, brzoza doorenbos, jabłoń kolumnowa, dwie kaliny bodnanteńskie i tamaryszek. To wszystko są duże (jak na możliwości tej działki) drzewa/krzewy, a posadzone są w rabatkach szerokości odpowiedniej na strzyżony żywopłot. Za parę lat przerosną nad trawnikiem i zrobi się chaotyczny busz.

Cześć Asiu, immienniczko.
Zaglądałam wcześniej na Twój wątek, ale nic nie pisałam, bo jak zaczynam się udzielać, to zawsze zamieszania narobię, rewolucje proponuję, ludzi głowa zaczyna boleć.. Po co to komu.

Ale mam tablicę z inspiracjami na małe ogrody, to zostawiam
https://pl.pinterest.com/podmiejskiogrod/ma%C5%82e-ogrody/


czasem rewolucje są potrzebne, także mimo wszystko zachęcam do wypowiadania się i dziękuję za twoje uwagi.
____________________
Asia Asia-dlugi-i-chudy
Anda 08:47, 18 gru 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33591
Asiu Makadamio, o tych krzewach, które wymieniłaś, jeszcze nie było dyskusji, przynajmniej z mojej strony. Najpierw skupiamy się na kształcie rabat. Jak zaczniemy na tych rabatach sadzić, to wtedy rośliny zaczną zmieniać miejsce.
Osobiście nie lubię tak od razu na hurra proponować wszystkich zmian, bo właściciel może sie bardzo zniechęcić. Przecież starał się jak najlepiej. Robiąc to po trochu można właściciela trochę oswoić. To proces.
Na temat Yoko - jeśli chce się angażować i komuś pomagać w początkach zmian ogrodowych, to nie wystarczy jednorazowe narzekanie na wszystkie dotychczasowe rady i zrzucenie winy na właścicielkę za to, że brak konkretnej pomocy wynika z brakujących danych.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Tulasia 08:47, 18 gru 2019


Dołączył: 21 lis 2019
Posty: 196
Jeszcze Asiu odnosząc się do tego co napisałaś
"sosna aurea, brzoza doorenbos, jabłoń kolumnowa, dwie kaliny bodnanteńskie i tamaryszek."
- Tamaryszka chcę mocno strzyc, ale też zrobić z niego taki parasol,
- jabłoń kolumnowa z tego co wiem na szerokość wiele nie urośnie,na wys. ok 3 m
- kaliny chcę prowadzić na małe drzewka.

Największe wątpliwości, mam w stosunku do brzozy i sosny (podobno aurea rośnie mniejsza).

A propos rewolucji i bólu głowy, to jest to czas kiedy jeszcze można wyeliminować błędy , także za wszelkie rady dziękuję
____________________
Asia Asia-dlugi-i-chudy
makadamia 09:07, 18 gru 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Nie jestem przekonana, czy wiesz, co Cię czeka

Asiu, rzecz pierwsza i podstawowa: rabaty są za wąskie. Dużo za wąskie.
Ani nie wyglądają ładnie, ani obsadzić się ich nie da (uwierz mi, sama walczę ze swoimi - też zbyt małymi).
Ale masz zrobiony ładny trawnik, na rabatach żwir, więc zapewne nie jesteś skłonna do zmian w tym zakresie.

Druga rzecz: nie wiem, czy w ogóle zamierzacie korzystać z tarasu, ale jeśli tak, to wydaje mi się, że warto byłoby go powiększyć i skutecznie osłonić go od sąsiadów z naprzeciwka. Nie wiem, czy bym się nie pokusiła o zrobienie jakiejś ścianki z pergolą.

I trzecia rzecz: na tej powierzchni dzieci w piłkę nie pograją, ale jeśli by przewidzieć jakieś miejsce na bujaczek czy leżaki, to na pewno chętniej będą korzystać z ogrodu.

Bardzo Cię zestresowałam, czy jesteś gotowa do dalszych rozmów?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Tulasia 09:36, 18 gru 2019


Dołączył: 21 lis 2019
Posty: 196
Mam trójkę dzieci , nie tak łatwo mnie zestresować
Rabaty za wąskie wiem to jest wynik nacisków moich dzieci (zabierasz nam miejsce do zabawy) oraz męża (zapłaciliśmy za trawnik z rolki a ty go wyrzucasz), ale jestem skłonna się im przeciwstawić, tym bardziej, że zgadzam się z tobą, że na grę w piłkę to za mało miejsca, więc trzeba się skupić na tym, żeby zrobić kąciki relaksacyjne.
Rabaty są częściowo żwirowe, a częściowo z kory, w obsłudze wolę te z kory, nie jestem związana z tym żwirkiem, tym bardziej że ostatnio kret przekopał mi całą żwirową i kamienie są wymieszane z ziemią, na wiosnę miałam to poprawiać.

Z tarasu korzystamy, wymiar dla nas jest ok. 4 m na 2,80 m,
przesłonę mają stanowić bambusy, kiedyś
____________________
Asia Asia-dlugi-i-chudy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies