Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Długi i chudy

Pokaż wątki Pokaż posty

Długi i chudy

Gardenarium 17:58, 18 gru 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/555-jak-osiagnac-prywatnosc-w-ogrodzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
deszczowymaj 18:05, 18 gru 2019


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 7729
galgAsia napisał(a)
Ale będzie dobrze i pięknie . Ty się nie bojaj, Ty się tylko trzym!


Asia Ty to wiesz jak mi humor polepszejszać
____________________
JoannaJeżówkowe-Love ***Jeżówkowe-Love wizytówka
Tulasia 18:14, 18 gru 2019


Dołączył: 21 lis 2019
Posty: 196
Gardenarium napisał(a)
https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/555-jak-osiagnac-prywatnosc-w-ogrodzie


Dziękuję za link, piękne ilustracje
____________________
Asia Asia-dlugi-i-chudy
Tulasia 21:25, 18 gru 2019


Dołączył: 21 lis 2019
Posty: 196
Pszczelarnia napisał(a)
Po dzisiejszym artykule Danusi pomyślałam sobie, że w małych ogrodach sprawdzają się (chyba?) drzewa parasole - dadzą upragniony cień nad miejscem wypoczynku a nie będą powodem konfliktów sąsiedzkich lub powodem wycinki za lat kilka.




Myślałam o parasolowatej koronie, ale musiałaby być wysoko szczepiona, ponad głowami, tak mi się wydaje swego czasu chciałam taki efekt uzyskać z tamaryszka , coś jak tutaj, taka delikatna przesłona

https://pin.it/ags4z4mayb2xcb
____________________
Asia Asia-dlugi-i-chudy
Tulasia 21:27, 18 gru 2019


Dołączył: 21 lis 2019
Posty: 196
makadamia


Ale mam tablicę z inspiracjami na małe ogrody, to zostawiam
https://pl.pinterest.com/podmiejskiogrod/ma%C5%82e-ogrody/



Świetne inspiracje, dziękuję
____________________
Asia Asia-dlugi-i-chudy
Tulasia 22:03, 18 gru 2019


Dołączył: 21 lis 2019
Posty: 196
Anda napisał(a)
Bardzo fajne plany, oba ładne, proste i przejrzyste
Przy takiej długości i szczupłości brakuje mi jednak trzeciego wymiaru, czyli drzew, paru tylko, żeby nie zrobiła się kiszka i wiatr nie hulał.
Mój ogródek jest tylko 2m szerszy, więc zapewniam, że te wcześniej proponowane się zmieszczą



Powiem Ci Ewo, że już tyle razy oglądałam twój ogród i on wygląda na o wiele większy niż ty mówisz, jakby z gumy był ile on w sumie ma metrów?
____________________
Asia Asia-dlugi-i-chudy
makadamia 07:28, 19 gru 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Tulasia napisał(a)


Myślałam o parasolowatej koronie, ale musiałaby być wysoko szczepiona, ponad głowami, tak mi się wydaje swego czasu chciałam taki efekt uzyskać z tamaryszka , coś jak tutaj, taka delikatna przesłona

https://pin.it/ags4z4mayb2xcb


Znam tą inspirację - nie wiedziałam że to tamaryszek
W takim razie wiem, skąd on się wziął w Twoim ogródku - dziwiłam się, czemu posadziłaś sobie taki wielki krzaczor

O tych drzewiastych parasolach nad tarasem też myślałam (zamiast pergoli). Ale to jest zobowiązanie na lata, dlatego waham się proponować coś takiego początkującym ogrodnikom, którzy nie mają doświadczenia w cięciu drzew.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Tulasia 08:24, 19 gru 2019


Dołączył: 21 lis 2019
Posty: 196
makadamia napisał(a)


Znam tą inspirację - nie wiedziałam że to tamaryszek
W takim razie wiem, skąd on się wziął w Twoim ogródku - dziwiłam się, czemu posadziłaś sobie taki wielki krzaczor

O tych drzewiastych parasolach nad tarasem też myślałam (zamiast pergoli). Ale to jest zobowiązanie na lata, dlatego waham się proponować coś takiego początkującym ogrodnikom, którzy nie mają doświadczenia w cięciu drzew.


za 10 lat drzewa będą duże, a ja już nie będę początkującym ogrodnikiem
____________________
Asia Asia-dlugi-i-chudy
Anda 09:53, 19 gru 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33423
Tulasia napisał(a)



Powiem Ci Ewo, że już tyle razy oglądałam twój ogród i on wygląda na o wiele większy niż ty mówisz, jakby z gumy był ile on w sumie ma metrów?


Mój ogród ma 7x30m. Od końca tarasu do części warzywnej jest ok. 20m. Część warzywna z domkiem gospodarczym ma 7x7m.

Wiesz, zauważyłam, że ogród wydaje się większy, jeśli masz jakieś „przeszkody” po drodze. Tzn. jeśli z jednego końca ogrodu do drugiego masz jakieś przesłony w postaci wyższych krzewów lub jakichś drzew. Mam posadzoną czereśnie ok. 2m od płotu. Tak samo tylko trochę dalej mam posadzoną morwę. Mam posadzoną w poprzek „ściankę” z hibiskusów, która trochę zakrywa domek ogrodnika. Przed domkiem mam posadzoną świdośliwę. W części warzywnej mam robinie kulistą - katastrofa to drzewo, nie polecam

Przy tarasie w rabacie rośnie bez czarny, ten wyprowadzany na wielopiennego, o którym Ci pisałam. Ciemne kolory powiększają jakby przestrzeń ogrodową. Nie dominują aż tak mocno, co w małych ogrodach jest ważne.

Te przeszkody wydłużają tez drogę, którą musisz przejść i to też wpływa na odbiór ogrodu Poza tym drzewa tworzą ten trzeci wymiar, który w każdym ogrodzie jest wg mnie ważny.

No i nie mam żywopłotów. Od zachodniej strony mam te cisy jako ta żaluzja, ale tylko na części płotu. Pierwsza część płotu to rabata z wyższymi roślinami z tyłu, np. jabłonką o której też Ci pisałam. Od wschodniej strony ogrodu mam nieformalny żywopłot sąsiada. Mogę sadzić aż do płotu, teoretycznie, bo muszę się liczyć z korzeniami tych krzewów.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 09:58, 19 gru 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33423
Tulasia napisał(a)


za 10 lat drzewa będą duże, a ja już nie będę początkującym ogrodnikiem


No właśnie, zauważyłam, że wirus ogrodowy już Cię ma

Na parasole wspaniale nadają się platany, lipy oraz morwa Morus alba Fruitless - to ważne, żeby nie owocowała, bo owoce brudzą. Te morwy widziałam w Holandii właśnie jako parasole. W szkółce też je mamy. Muszą być szczepione na 2,20. Parasole z lip i platanów częściej widziałam w Niemczech.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies