Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród Karoliny

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Karoliny

karo11inka 13:47, 06 mar 2020

Dołączył: 26 lut 2020
Posty: 179
AlinaP napisał(a)
Napisałam, że wybór odmiany miskant należy do Ciebie, ale tu najlepiej by "grał" Memory. Rośnie wysoki i ma piękne srebrne pióropusze. Nawiąże wtedy do jasnego wyższego piętra.
Makadamia, cieszę się, że Ci się podoba, ale czy Karolinie?


Bardzo , bardzo mi się podoba i tak właśnie zrobię jak radzisz

Wcześniej myślałam sobie że posadzę tam hosty i klony. Ale właśnie czemu nie tawuła?będzie wszystko spójne z resztą.
karo11inka 14:14, 06 mar 2020

Dołączył: 26 lut 2020
Posty: 179
makadamia napisał(a)
Nie umiem Ci poradzić w sprawie lepszej odmiany tawuły - nie znam ich na tyle.
W każdym razie, moja tawuła japońska jesienią bardzo ładnie się przebarwia

Tawuły bym zostawiła, natomiast trawy zielone bym posadziła przed i pomiędzy nimi, jako zadarniacze.

Berberysy tutaj tak średnio. One są piękne (widziałaś ogród Jagody "Moja przyziemna pasja"? ma fantastyczną ścianę z berberysami) ale nigdzie indziej ich nie masz. Skoro planujesz taki minimalistyczny ogród, to albo bym z nich zrezygnowała, albo dodała gdzieś indziej.


Makadamia, świetna ta ściana z berberysami po podwórku mam porozrzucane z 10szt berberysów kolumnowych bordowych ale nie wiem jaka odmiana i muszę je gdzieś wcisnąć i właśnie przy miejscu na altankę chce dać rząd tych moich wszystkich berberysów a przed nimi lawendę której też mam trochę porozrzucanej. Tutaj na zdjęciu miskant 'Morning Light' i on pójdzie na rabatę nr 1 lub 2. W tych rabatach stawiam na tego miskanta, pasuje do Buka 'Dawyck Gold'przed którym bedą rosły?
karo11inka 14:26, 06 mar 2020

Dołączył: 26 lut 2020
Posty: 179
Na podwórku mam jeszcze z 20szt szałwi 'New Dimension Blue' i z 20szt rozplenicy 'little bunny' - myśle je dać poprzeplatane jako obwódka w rabacie nr 3 (graby i hortensje) . Dobry pomysł?

Mam też trochę rozchodnika 'Matrona '- jego myślę upchać przed świerkami w rabacie nr 2.

AlinaP, miskant 'Memory' jest wielki, czy aż taki wysoki tam potrzebuję? myślałam bardziej o 'Gracilimus' podoba mi się za ładny zwarty pokrój.
A jeśli chodzi o ułożenie tej rabaty z miskantami to :
w środku pas miskantów, po obu stronach tawuły japońskie i obwódka z zimozielonej trawy? co myślicie?

Jeszcze pytanie o te zimozielone trawy, sesleria jesienna mogłaby tu być i na rabacie wzdłuż domu na obwódkę? czy polecacie jakąś inna konkretną odmianę? Która z carexów?
Stawiam na jedną odmianę traw na obwódki na rabatach 1,2 i tych nowych od zachodu. Szukam coś naprawdę sprawdzonego - będę potrzebowała bardzo dużo sztuk.
Z niskich traw znam tylko rozplenice 'Little Bunny' i wiem że szybko rośnie i mi się podoba, ale nie jest zimozielona.
W rabatach 1 i 2 trawa na obwódkę będzie obok berberysa 'Admiration', zatanawiam się nad carexem "Evergold', muszę chyba kupić parę sztuk i zobaczyć jak u mnie rośnie. 'Evergolda' skubię się na wiosnę czy całego wycina?
karo11inka 14:33, 06 mar 2020

Dołączył: 26 lut 2020
Posty: 179
makadamia napisał(a)


nad drugą stroną domu jeszcze pomyślę


Makadamia, czyli ten pomysł z rozplenicami 'Black Beauty' po całości trójkątów niezbyt dobry? bo teraz sama sobie o tym rozmyślałam i mam wątpliwości.....
AlinaP 14:46, 06 mar 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Tak, dokładnie o tej rabacie mówiłam. Tam masz szerokość 2 przęsel ogrodzenia. Co do rabaty od strony tarasu do bramy: Memory rośnie wysoki, ale nie tak wysoki jak giganteus. Jeszcze niedawno chciałaś tu sadzić drzewa. Miskanty będą lekkim parawanem, a wyższa przesłona w sezonie będzie za drogą. Dodatkowym atutem Memory jest jego jesienne przebarwienie. To mój 33 post pisany z telefonu, więc żegnam się. Wybaczcie literówki i błędy, które dostrzegłam po naciśnięciu " wyślij".
____________________
Ala
karo11inka 15:13, 06 mar 2020

Dołączył: 26 lut 2020
Posty: 179
AlinaP, dzięki za wszystkie rady i pomysły pozdrawiam Cię serdecznie
karo11inka 08:23, 07 mar 2020

Dołączył: 26 lut 2020
Posty: 179
Myślę dużo o rabatach zachodnich (wzdłuż domu, za drogą i przed droga) i stwierdziłam że tawuła szara da radę bo kwitnie wcześnie ale tawuła japońska chyba się tu jednak nie sprawdzi). Myślałam o zastępstwie ,tzn tylko hakonechloa 'Aureola' przychodzi mi do głowy (czytałam że ma wys. ok 40cm a szer. ok 50cm) i jako zimozielony carex 'The beatles'(dorasta do ok wys. 20cm szer. 30cm). Tylko czy to dobre zestawienie? Myślę tu o wszystkich rabatach na zachodzie. Co jeszcze pasuje do tawuł i miskantów i znosi półcień? Może jakieś iglaki albo hosty? ale z drugiej strony musi też pasować do reszty....
AlinaP 09:53, 07 mar 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Jestem niekonsekwentna. Piszę 34 posta. To w związku z tym, że co najmniej 4 nie były merytoryczne. Mogą być trawy, będą pasować. Chociaż tawuly japońskie to żelazne rośliny. Bardziej cenię je za wiosenne przyrosty, niż kwitnienie. Wymagają przycinania. U mnie jako rośliny okrywowe. Te princess rosną niższe. Wiosną trawiasta rabata jest " martwa". Może jakieś cebulowe?
Opowiem Ci o moim odkryciu 2017r.
Trawa, która dobra by była na wypełnienie trójkątów z cisa i pasowała by kolorystycznie do czosnków.
Jest to palczatka miotlasta Blue Heaven.
Istne cudo! Teraz jest nawet dekoracyjna, a czosnki już wyszły. Może wcześniej wyciąć? Może taki dziwny rok?
Pod hakone zwracam uwagę na przygotowanie gleby. Ma być "puszysta". Wtedy lepiej rosną. Zresztą na przygotowanie gleby dziewczyny zwracały już uwagę.
Pozdrawiam.
____________________
Ala
AlinaP 11:46, 07 mar 2020


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811
Miałam Ci polecić turzyce Evergold, ale o nich wspominałaś. Po ostatniej zimie są idealne. Już nie pamiętam, co się z nimi robi, bo ja nie robię nic z powodu braku czasu. Ale chyba obie możliwości są skuteczne. Mam te turzyce w półcieniu, ale też w pełnym słońcu. Wcześnie startująca jest molinia variegata. Bezproblemowa i piękna.
Jeżeli iglaki, to karłowe sosny Winter gold?
The Beatles "zginie" wizualnie na tej powierzchni. Chociaż sosna w pełnym słońcu. Niech praktyce doradzą. Miałam jeden egzemplarz w półcieniu i przesadziłam (o zgrozo) jesienią. W półcieniu było ok, sosenka nie przeżyła zmiany miejsca. Może tego słońca wystarczy?
____________________
Ala
karo11inka 12:45, 07 mar 2020

Dołączył: 26 lut 2020
Posty: 179
Czytam i czytam o tych tawułach i w różnych źródłach pisze że japońskie też bedą w półcieniu tylko mogą słabiej się wybarwiać i kwitnąc. Stawiam zatem dalej na nie bo mi się bardzo podobają. Baaa , myśle teraz żeby je dać też w trójkątach przed domem- pod wiśnią "Umbrą',zamiast rozplenicy, co myslicie? i wybieram jednak odmianę 'Goldflame' -za pomarańczowe młode przyrosty. W rabatach 1 i 2 też będą 'Golflame' więc wszystko będzie spójne.

Cały czas szukam zielonej niewymagajacej trawy na odwódki pasujace do tawuły 'Goldflame'(dałabym ją też w trójkątach jako obwódka). ' Evergold' mi się podoba ale kolor też żółty wiec nie bedzie się wyróżniał przy tawule.
W rabacie nr 1 i 2 dam trawę którą proponuje Makadamia czyli sesleria jesienna poprzeplatana berberysem 'Admiration'
Chyba że sesleria pasowałaby też do tawuły japońskiej 'Goldflame' na obwódkę? - ale raczej nie bo ona ma taki limonkowy kolor. Co sądzicie?
AniaP, tawuła "Goldflame' myślę że będzie pasować do miskanta 'Memory' które zaproponowałaś, co sadzisz Wiem, zmieniam zdanie jak w kalejdoskopie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies