Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Pszczelarnia

Pokaż wątki Pokaż posty

Pszczelarnia

ana_art 09:56, 05 maj 2015


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 18824
moja babcia też miała taką wanne do grzania wody
Ewa uważasz że szałwia caradona nie będzie pasowała u mnie na różance?
____________________
Any ogród mały-czyli wygrana walka z ugorem i Wizytówka
agata19762 09:58, 05 maj 2015


Dołączył: 22 mar 2012
Posty: 12004
Ewa ja do takiej starej wanny zbieram deszczówkę
daremnie nie stoi
a pokrzywy już mokną drugi tydzień, kolejny zbiór też spróbuję w worku
miłego dnia
____________________
Agata **** Moje ukochane miejsce na ziemi **** Czas na zmiany.... **** Wizytówka - Moje ukochane miejsce na ziemi
bdan 12:04, 05 maj 2015


Dołączył: 22 maj 2013
Posty: 2706
Pszczelarnia napisał(a)


Itp. to np. również z żywokostu. I gnojówka z obornika.


Ewa możesz podzielić sie przepisem na gnojówke z obornika. I do czego, i kiedy potem używasz, jakie proporcje
Ta gnojówka, to z obornika, czy z "placków"?
Malgosik 12:44, 05 maj 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Pszczelarnia napisał(a)


Mam też duży kompostownik ale ten powyżej to w ogrodzie na Kaszubach u Kasi i Andrew Bellingham.


aha, pomieszały mi się już te zdjęcia, bo od tyłu oglądałam
____________________
Ogród na glinie
katiaxx 13:06, 05 maj 2015


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
bdan napisał(a)


Ewa możesz podzielić sie przepisem na gnojówke z obornika. I do czego, i kiedy potem używasz, jakie proporcje
Ta gnojówka, to z obornika, czy z "placków"?


Danusiu, uprzedziłas mnie z tym pytaniem
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
Pszczelarnia 13:40, 05 maj 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
bdan napisał(a)


Ewa możesz podzielić sie przepisem na gnojówke z obornika. I do czego, i kiedy potem używasz, jakie proporcje
Ta gnojówka, to z obornika, czy z "placków"?


Danko, będę obrazowo dokładna. Nie mam przepisu. Daje się w pierwszej wzrostowej fazie roślin (tak jak z pokrzyw).
Jak zbierzesz świeże placki (od krów) albo świeże kulki (od koni) albo bobki (owcze) to jest to silniejsze i trzeba dać w większym rozcieńczeniu (na oko: kolor lekkiej herbatki).
Jak kupisz obornik, to przywożą Ci ze słomą i wtedy można tak nie rozcieńczać.

"Gnojówkowa herbatka" - określenie KB (było już o tymiankowej herbatce na forum) nie dotyczy nawozu z ptaków (ten wymaga leżakowania i rozcieńczania). Najlepiej dawać go przekompostowany na rabaty, tak jak to robi Alina z Ogrodu u stóp klasztoru.

Trzeba patrzeć na kolor takiej herbatki obornikowej.
Obornik - zakładamy zgodnie z etymologią, że to produkt o zastosowaniu rolniczym pochodzenia zwierzęcego, z obory. Czy ta obora będzie miała ściółkę dla zwierząt? Nowoczesne obory pozwalają zwierzętom stać na kracie z szambownikiem . Szukajmy obór ze ściółką ze słomy. Zwierząt karmionych naturalnie a nie "mieszankami". Szukajmy stajni, najlepiej (gdzie siano i owies oraz marchewki i jabłka są podstawą diety końskiej).
Wolę rozkładać na rabatach obornik bydlęcy, bo przy końskim to więcej jest zachodu (zbite trocinowe kulki" - trzeba je dobrze "przehakać" z glebą).


Za silne stężenie gnojówki (moje doświadczenie) może popalić rośliny (objaw: więdnięcie jak po przenawożeniu) - nie lejemy pod łodygę tylko w obrębie bryły korzeniowej, po okręgu.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
katiaxx 13:44, 05 maj 2015


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
Pszczelarnio - a czy dorzucisz przepis na herbatkę "pokrzywową " dla roślin ?
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
Pszczelarnia 13:44, 05 maj 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
ana_art napisał(a)
moja babcia też miała taką wanne do grzania wody
Ewa uważasz że szałwia caradona nie będzie pasowała u mnie na różance?

Odpowiedziałam u Ciebie, dodam tylko, że szałwia i różanka TAK, pasuje. Ale czy naparstnice pasują do róż? Róże kopczykujesz a rozeta naparstnicy jest półzimozielona - co utrudnia wszelka pielęgnację, zwłaszcza w bujności roślinnej. I to są jednak jakieś inne siedliska dla mnie.
Ale ja tradycjonalistka jestem.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 13:50, 05 maj 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
katiaxx napisał(a)
Pszczelarnio - a czy dorzucisz przepis na herbatkę "pokrzywową " dla roślin ?

A to proste: 1:10.
Jedno naręcze pokrzywy i 10 l wody. Po 3 dniach się burzy (fermentuje i zaczyna obłędnie "azotować", powstaje charakterystyczny zapach. Jak tylko ustanie ta burzliwa fermentacja biorę kwartę tego roztworu i 5 kwart wody - rozcieńczam, mieszam i podlewam.
Tylko rośliny we wzrostowej fazie wzrostu, drzewa w sadzie albo potem jeszcze raz te powtarzające kwitnienie -ostróżki albo róże powtarzające.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
katiaxx 15:17, 05 maj 2015


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
Pszczelarnia napisał(a)

A to proste: 1:10.
Jedno naręcze pokrzywy i 10 l wody. Po 3 dniach się burzy (fermentuje i zaczyna obłędnie "azotować", powstaje charakterystyczny zapach. Jak tylko ustanie ta burzliwa fermentacja biorę kwartę tego roztworu i 5 kwart wody - rozcieńczam, mieszam i podlewam.
Tylko rośliny we wzrostowej fazie wzrostu, drzewa w sadzie albo potem jeszcze raz te powtarzające kwitnienie -ostróżki albo róże powtarzające.


dzięki choć muszę sprawdzić ile to kwarta czyli nie czekasz 2 do 4 tygodni ? - co taka nalewka robi - nawozi czy dizłą bardziej grzybpbójczo ? czy mogą nią podlać np brzozę ? trawy, bukszpany świeżo posdzone , cisy świezoposadzone ? óżaneczniki ?
ja się tak znam że dla mnie o tej porze roku to wszystkie rośliny sa w fazie wzrostu
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies