Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Pszczelarnia

Pokaż wątki Pokaż posty

Pszczelarnia

Pszczelarnia 21:13, 20 sie 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Radziu2013 napisał(a)
Ewo zawsze jestem pod wrażeniem wyglądu twoich rabat...tzn... nie chodzi mi o dopieszczenie, wykancikowanie, itd. A wręcz przeciwnie. Wyglądają niezwykle swobodnie...zawsze się zastanawiam, jak je komponujesz...po ile sztuk jednej rośliny i czy tak totalnie mieszasz ( tak jakby rzucić doniczkami w powietrze i sadzić w tych miejscach, w których spadną), czy jednak niedużym grupami, a po jakimś czasie mimo to wszystko sprawia wrażenie takiej mieszaniny?


Sadzę minimum 3 te same odmiany danej rośliny (kwiatki) w grupach. Idealnie byłoby 7 szt. i tak też kiedyś robiłam (teraz już nie trzeba, bo ogród sam produkuje sadzonki). Ale przeplatam, jedna grupa roślin zachodzi na drugą. Po sezonie zawsze dzielę i powiększam plamę. Długie rabaty i duże rabaty dzielę na sekwencje.

Kolorystyka sama mi się nasuwa - nad tym się nie zastanawiam, to odruchowo. Wystrzegam się połączenia żółtego z różowym. Marzę o rabacie żółto - fioletowo-niebieskiej.

Trudniej mi dobierać pokroje, tutaj walczę ze sobą, bo sadzę na ścisk a roślina pokrojowa potrzebuje miejsca. Ale uczę się, obserwuję, zwiedzam ogrody, dywaguję i przesadzam. Radzę się zawodowców.

Np. West Dean Garden













____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 21:15, 20 sie 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
sierika napisał(a)
Ewa to mistrzyni ogrodowa.
U mnie cieszą dzięgle ozdobne, dzięki Tobie mam je w tym sezonie/Twoje inspiracje z podróży/ nie pierwszy raz bo kiedyś gościły, niestety w tym sezonie nie ma sadzonek a z nasion trzeba czekać.


Dziś widziałam u Ciebie.

A to żółta rabata z typowego ogrodu użytkowego, kuchennego West Dean. Cieszę się, że wreszcie dotarliśmy do tego ogrodu.



____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 21:20, 20 sie 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Już na koniec zostawiam ogólnonastrojowe, obiecując jeszcze (kiedyś indziej) pokaz daliowy.













____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
sylwia_slomc... 21:28, 20 sie 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81727
Wspaniałe rabaty, a u Ciebie zachwycam się zawsze
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Pszczelarnia 21:31, 20 sie 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
To jeszcze dla całokształtu (Mała Mi mówi, że brakuje jej zdjęć) wjazd i podkuchenna od zachodu. Kurdybanek to zmora trawnika mojego. Kostka kamienna też czeka na żmudne czyszczenie.





Tego trawnika pilnuję (jak długo wytrzymam?)





____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 21:35, 20 sie 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
I dla Miry tytoń (czy to ten?)



A tutaj w donicy mam ten zielonkawy



____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Joku 21:35, 20 sie 2019


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12068
Przepiękne widoczki z okolic domku i wjazdu. Co siejesz w sierpniu do gruntu?
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Pszczelarnia 21:42, 20 sie 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
effka napisał(a)
Ewa, jaka to odmiana zawilcow? Piękne są


Tych nie pamiętam. Miały być niższe. Kupione 2 lata temu. September Charm, chyba.

Na wiosnę można je dzielić - jakbyś mnie przypilnowała, to chętnie podzielę i poślę umyślnym (oby tylko znowu mi się kataklizmy nie zwaliły na duszę).

Tu są inne a nad nimi rutewka - zaobserwuję różnicę. Zastanawiam się, gdzie wsadziłam taki rarytasik Dreaming Swan?





____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 21:44, 20 sie 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Joku napisał(a)
Przepiękne widoczki z okolic domku i wjazdu. Co siejesz w sierpniu do gruntu?


W warzywnym posiałam sałaty i szpinak oraz koperek na mrożenie.

W skrzyniach łubiny, naparstnice, ostróżki, ślaz i na próbę białe jeżówki.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 21:59, 20 sie 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
sierika napisał(a)
Rozumiem, że inspiracje z wyprawy po ogrodniczych rajach, zawsze dopingują/prawda?/ do zmian i upiększania bo nigdy nie jest tak by nie mogło być lepiej..


Rozmawiałaś z A. lub M.?

Przecież pozycją obowiązkową jest zapisywanie wniosków i dywagacje nad nimi nad cydrem (pimmsa nie było, tylko raz w gospodzie).

Nowe chciejstwa się pojawiają, np.

Szpaler rugos niższych (dobra byłaby Kórnik, Hansa) podsadzony oregano (dobre byłoby o. laevigatum 'Herrenhausen').

Jak w Parham (Nr 2 tej wycieczki)

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies