Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Pszczelarnia

Pokaż wątki Pokaż posty

Pszczelarnia

makadamia 08:19, 04 wrz 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Pszczelarnia napisał(a)
Wszystkim zaglądającym


Mogłabym mieć rabatkę z samej seslerii jesiennej, szałwi np. Schwellenburg, astra frikartii 'Breslau' albo 'Moench' i rozchodnika jakiegoś albo bodziszka. Może wtedy byłaby mniej obsługowa?




A jest bardzo obsługowa?
To mój ulubiony widok z Twojego ogrodu

Wynik rozważań osiowo-widokowych - prima sort.

A koło buksów to do host polecam jeszcze bodziszka korzeniastego (nie do zdarcia). I carex ice dance, mimo że wilgociolubny, u mnie też znakomicie daje radę z minimalnym podlewaniem. Te dwie byliny zostają na zimę, w przeciwieństwie do host.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
kasia1 09:02, 04 wrz 2019


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Ewa, dziękuję za zestawienie - podsumowanie pomysłów na zakończenie osi widokowej , dla mnie super ściąga na przyszłość.
____________________
Kasia - Duże pole do popisu
Pszczelarnia 11:27, 04 wrz 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
W suchym cieniu, bez konieczności podlewania, dobrze sobie radzi runianka. Cały rok masz zasłonięty ten kawałek.

(...)


Gruszko, runianka nie da tam rady z powodu ziemi poprzerastanej korzeniami jesiona ogromnego, tam nie ma gleby. Hosty mają zwarty system korzeniowy, więc kopię dla nich dół w tych korzeniach, daję ziemię na start i hosty się zadomowią.

Ale spróbuję z runianką również, żeby się przekonać.

Zależy mi właśnie na jednolitej połaci tego samego (nic, co sugerowałoby istnienie tam jakiejś rabatki). Bluszczu (wyprzedzając inne propozycje) nie chcę.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
sylwia_slomc... 11:33, 04 wrz 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81927
Ewo ja mam runiankę pod starą jabłonią gdzie korzenie poprzerastane z wiśniami i brzozą, dwa sezony stała w miejscu w tym już się rozbujała ładnie
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Pszczelarnia 11:53, 04 wrz 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
makadamia napisał(a)


A jest bardzo obsługowa?
(...)
A koło buksów to do host polecam jeszcze bodziszka korzeniastego (nie do zdarcia). I carex ice dance, mimo że wilgociolubny, u mnie też znakomicie daje radę z minimalnym podlewaniem. Te dwie byliny zostają na zimę, w przeciwieństwie do host.


Bodziszka mam w innym miejscu też w takiej roli, musi być bez kwiatków tam.


------------

Ta rabata jest
1. bezobsługowa.

Ja ją zrobiłam
2. obsługową.

Ad 1.
Wymaga 3 wejść w sezonie. Wiosną ścięcie, w maju opielenie, w lipcu poprawienie pielenia (z grubsza) i ew. przycięcie czegoś tam.

Kanciki i przycinanie wąsów - bardzo ważne przy tej rabacie: kanciki 4 razy w sezonie, wąsy zawsze po koszeniu (idealnie byłoby).

Raz na 2 lata tnę kule bukszpanowe (te na zdjęciu są niecięte, tylko im pojedyncze gałązki obcięłam).


Nawożę raz na 3 lata w grudniu obornikiem.


Ad 2.

Gdybym zachowała obgadaną z Magnolią czystość gatunków i nie mieszała eksperymentów i chciejstw byłaby bezobsługowa (taka prosto spod ołówka projektantki). Ale - ponieważ nasadziłam tam wiele kwiatków - to je rozsadzam, wyrzucam, inaczej grupuję.

I tak naprawdę wracam powoli do reżimu, czyli wyrzuciłam przetacznika, przesadzę piwonię, wyrzuciłam róże (jeszcze nie wszystkie), dam dojść do głosu rozplenicom i turzycy górskiej (chyba?), dosadziłam floksów (niechcący, bo byłam w Zielonych Progach i się skusiłam) i mam tam astry do obserwacji (powinnam mieć poletko doświadczalne gdzie indziej). Wprowadziłam zawilce.

Wyrzuciłam bodziszki. Generalnie bardziej z poduch wyniosłam tę rabatę do góry i dałam duże rośliny na tyły (ale jest spad 70 cm więc nie widać dużej dysproporcji), zrobiłam ją sterczącą, żeby zaistniała w tym, co mnie dookoła otacza (wspaniała, ugorowana "dzicz").

Robota więc polega na dobrowolnym eksperymentowaniu.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
makadamia 12:29, 04 wrz 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ewciu, doskonale Cię rozumiem.

Ze mnie się śmieją, że ciągle z nosem w ziemi siedzę. A jak się zastanowiłam, to cała robota kumuluje się wiosną: najpierw sprzątanie, obornik i kora, potem dzielenie i przesadzanie. W czerwcu robota się kończy i od tego czasu w ogrodzie nie robiłam w zasadzie nic oprócz przycięcia uschniętych kwiatów i podparcia floksów i przetaczników. Tylko podlewanie mi dużo czasu zajmuje.

Czyli - też na własne życzenie
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Agania 12:31, 04 wrz 2019


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
I to jest cała nasza prawda o tworzeniu kwietnych rabat...eksperymentalnie,
przez to nasze rabaty są zawsze żywe i zmienne...Tobie to wychodzi rewelacyjnie, moją eksperymentową bylinówkę opanowały floksy, więc teraz w tę bezobsługową rabatę muszę zaingerować
Podoba mi się wykorzystanie na tej rabacie kuli zimozielonych ja też szukam u siebie miejsca na ich dopasowanie do czegoś?
Co to za bylina ta borodowa Ewcia z tą cudną jeżówką?





Ominęła mnie burza mózgów na temat osi widokowej dobrze tam pasuje ten słupek wodny ja jeszcze pomyślałam o inspekciku po drugiej stronie wanny i słupka?

____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
malgorzata_s... 14:09, 04 wrz 2019


Dołączył: 24 lip 2013
Posty: 33758
No widzisz.Słupek z wodą superWłaśnie o wielkim domku dla owadów myślałam jak u KapiasaTylko jak piszesz że ognisko w pobliżu to odpada. Dymu owady nie lubią. Słupek też mi się widzi i u siebie chcę
____________________
ogrod-cioci-cz-3/ Gocha - Ogród cioci czyli ciociogród cz. 2 / Ogród Cioci cz. 1/ Wizytowka ogrod-cioci-Gosi/
Rench 14:23, 04 wrz 2019


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 9086
Pszczelarnia napisał(a)
Dyskusja co do osi widokowej Nr 1

Wygląda to tak:




i ze strony przeciwnej:




Sielsko, klimatycznie. Strasznie mi się podobają te daliowe rabaty. Mam mocne postanowienie zakupić kilka karp w nowym sezonie. Bukieciki śliczne. Coraz częściej zaczynam ścinać moje kwiatki do wazonu, kiedyś było to nie do pomyślenia. Kupowałam bukiety na straganach a moich nie wolno było ruszać
____________________
Renata`---- RRR - różane rozmaitości ------- A miało być tak pięknie
Pszczelarnia 14:39, 04 wrz 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Reania, ogród mój musi być produktywny. Czasami w sezonie w tygodniu robię 5 - 6 kompozycji, dużych bukietów.

Mam już przemyślenia na przyszły sezon: więcej warzyw, więcej jeżyn, więcej malin i porzeczek oraz agrestu.


Produktywność, jadalność nade wszystko.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies