Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Pszczelarnia

Pokaż wątki Pokaż posty

Pszczelarnia

Mgduska 13:15, 08 wrz 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Pszczelarnia napisał(a)
I szybka robótka. Ławkę obsadzę trawami wiosną ale już dziś posadziłam nową jabłonkę ozdobną 'Siberian Yellow'.










Kolejny piękny kawałek ogrodu powstaje
____________________
Sałatka pokrzywowa
Pszczelarnia 15:29, 08 wrz 2022


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
sylwia_slomczewska napisał(a)
Ja tej zimy karczochy straciłam mimo zabezpieczeń ciepła ale mokra zima je załatwiła. Pelargonię angielska moja babcia zimowała w pokoju na kwietniku ustawionym koło okna( nie na parapecie), ale nie było ogrzewania centralnego tylko piec kaflowy w drugim rogu pokoju. Maiła ogromną, jeśli dobrze pamiętam po taka z 70 cm, nie przycinała jej po zimie tylko uszczykiwała samiutkie czubki dzięki temu była gęsta i kwitła obficie. Nie wiem, ale o ile dobrze pamiętam to przy przesadzaniu do większej doniczki na dno szedł obornik gołębi lub kurzeniec( ale mogę się mylić bo miałam z 15 lat czyli dawno temu to było)teraz już nie mam jak się dowiedzieć bo babcia chora na Al..ra i nic nie pamięta.
U mnie te ozdobne słoneczniki w tym sezonie z samosiewu ubiegłorocznego w warzywniku rosły. To samo się tyczy tego rdestu jednorocznego. Ja się nie dochowałam ani razu, ale u mojej cioci sam się sieje co roku, lubi świeżo uprawioną ziemię do wschodów. Z tego co mi ciocia mówiła, a z mojego doświadczenia nie lubi być przesadzany. Ani raz mi się siewki od Cioci nie przyjęły.



Dziękuję bardzo. U mnie jak u Twojej babci, bez centralnego.

Karczochy słabo i u mnie zimują. W tym roku dam im warstwę sprasowanej słomy, nie przepuści zimowej wody.



____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 15:35, 08 wrz 2022


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
ewsyg napisał(a)
Oj Ewcia, dopieściłaś ogród. Wydaje się taki lekki. Na widok tak dorodnych winogron poleciała mi ślinka. Bardzo spodobał mi się słonecznik.
Pozdrawiam


Oj Ewcia, może dopracowałam ogród. Wcale się z nim nie pieszczę. Nie, nie jest ani dopieszczony ani dopracowany. Jeszcze czekam na obrzeża stalowe, jeszcze nie ma zlewu ogrodowego, inspektu i ... wciąż dosadzam i odmładzam.

Zakwitły zimowity. Mam kilka kępek w całym ogrodzie.





____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 15:41, 08 wrz 2022


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
antracyt napisał(a)

Bardzo jestem ciekawa efektu końcowego tego miejsca. Jabłonka będzie pojedyncza?
Te delikatne aksamitki nie pachną przypadkiem pomarańczami przy dotyku? Wysiewam podobne co roku w skrzyniach warzywnych, uwielbiam przy nich grzebać, właśnie ze względu na ten pomarańczowy aromat



Tak jabłonka jako akcent. Na zaznaczonym cegłami fragmencie będzie sesleria i szałwia tylko. Choć kusi mnie wersja z R. de Rhest (już pisałam u Aprila, że to przecież moja zapomniana ulubienica) i seslerią. Myślę do wiosny.


Te aksamitki faktycznie przyjemnie pachną, fantastyczne.


____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 15:59, 08 wrz 2022


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Joku napisał(a)
Na ostatnich zdjęciach jest rabata nad strumieniem, nad którą się kiedyś zastanawiałaś na forum zimową porą? Bardzo ładnie wygląda.


Nie Jolu, to dawna rabata, od początku taka sama. Nasadzeń na niej nie omawialiśmy na Forum.
Ta wzdłuż strumienia to tzw. long border, 50 mb po jednej i drugiej stronie. Zaczęłam na niej właśnie gruntowne porządki. Z powodu zeszłorocznych perturbacji kręgosłupowych i innych, została pominięta w pielęgnacji i teraz walczę z tym Goliatem na niej. Są na niej pot, łzy, chwasty, jeżyny i przerośnięte byliny. Stajnia Augiasza.


Fasolnik egipski. Niekłopotliwe roczne pnącze, lekkie i w pięknych kolorach.




Jest ta jesień fioletowa u mnie





















____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 16:05, 08 wrz 2022


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
sylwia_slomczewska napisał(a)
Ślicznotka z tej jabłoneczki Nie kusi Cię pociągnąć bylinami lub krzewami niskimi co się pod jabłoneczką zmieszczą w plecach ławeczki jeszcze?



Tam będzie sesleria i szałwia lub sesleria i róże R. de Rhest z boku. A po zdjęciu szmaty przekopię i założę trawnik na wiosnę. Albo na jesień.

Obsadzenie ławki wytycza cegła, na roboczo.







____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 16:18, 08 wrz 2022


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Mgduska napisał(a)


Kolejny piękny kawałek ogrodu powstaje



Magdo,

to będzie wersja minimalistyczna do pielęgnacji, zaczynam powoli odczuwać niepodzielność czasu.


Za chwileczkę astry wejdą na scenę




Znasz patrinię?

Ta żółta









____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 16:35, 08 wrz 2022


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256




Róża pnąca M. Alfred Carriere - śliczna





Po pomidorach została mi bazylia i aksamitki




Po czymś innym gorczyca jako poplon




A fenkuł nie da się zjeść, bo jak pozyskać te smaczne bulwy? Mój nie wygląda apetycznie.










____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gruszka_na_w... 16:58, 08 wrz 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21989
Fenkuł tworzy jadalne bulwki wczesną wiosną. Z tych bulw wyrastają wtedy takie młode łodyżki przypominające dorodny koper. Później prawdopodobnie cała para z bulw idzie w badyle. Tak jak u szparagów.
W marcu widziałam fenkuł rosnący w naturze (na dzikich łąkach) na Cyprze. Wyglądał bardzo apetycznie. Bulwy były dobrze widoczne. W Polsce bulwy były dostępne w sklepach w kwietniu i w maju. Z tego wnioskuję, że do celów spożywczych zdatny jest wiosną.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
sierika 20:04, 08 wrz 2022

Dołączył: 14 sie 2016
Posty: 573
Masz dobre źródło pozyskiwania jabłonek rajskich, śliczna.
____________________
EwaSierika
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies