Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe

Pokaż wątki Pokaż posty

Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe

Ivo 08:18, 27 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
Ta magnolia jest w formie drzewka, i takie kwiaty ma


I myślałam właśnie o innym drzewie jako tło dla niej, bo ona po przekwitnieniu nie jest za ciekawa. I dlatego tu pojawił się jarząb.
Tez wtedy wpakowałam tu śliwowiśnie, bo wtedy pięknie lśni od słońca, najpierw wchó, i potem zachód.
____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
Ivo 08:27, 27 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
Aaaa.. żywopłot nie wiem jeszcze jaki nowy chcę, ale na pewno mieszany tzn. jakiś kawałek liściasty, potem może zakątek z cisów/ tuje. Kawałek może same hortensje z trawą..
____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
Misia 10:03, 27 maj 2020


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
Ivo napisał(a)


Misia cześć Oj, tak - dzięki Asi, i też Ani - kierunkowi na "język" mam power do działania.
A u Ciebie też brzozy. Czy po czasie oceniasz czy warto je zostawiać?


Te brzozy na mojej działce maja jakieś 10 lat i chyba jeszcze to za mało by oceniać na razie nie żałuje chłopaki maja tam swój domek schowany i w lecie jest tam przyjemny cień a jak dzieciaki z domku wyrosną to chciałabym tam zrobić taki taras/altanę w brzozach w planach też mam linie kropkującą tam zrobić ale na razie nie mam takiej potrzeby
____________________
Misia - Między brzozami
makadamia 10:49, 27 maj 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ivo napisał(a)


makadamia - zacznę właśnie od "rysowania", i wtedy stopniowo co się da będę przesadzać.
A co wtedy proponujesz do posadzenia "w języku" - niskie rośliny, czy może właśnie też jakieś krzaki/ byliny itp?


Jakieś niskie nasadzenia - ok. 1m.
Mogą być i krzewy typu tawuła japońska albo irga pozioma. i uzupełnić bylinami.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Roocika 13:49, 27 maj 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Ivo napisał(a)
Sylwia - Ale słodziak

A moja to hovawart, i nie do końca czarna


Śliczna sunia. My mamy kundelka ze schroniska ale własnie bardzo przypomina tą rasę
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Ivo 15:21, 27 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
Misia - u teściów jedna z działek to też same sosny, tylko tam nic innego nie rośnie Plusy i minusy, ale chyba najgorsze, że mocno zabierają wodę innym roślinom.

makadamia - dzięki - bo nie czułam czy to ma być "oddzielanie" zakątków, czy też element dekoracyjny.. a tawule już są koło tarasu
ale najpierw to przygotowanie terenu mnie czeka...

Roocika - może wspólne geny?
____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
Ivo 06:58, 29 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
Już nie mogę się doczekać soboty - cały dzień na ogród.
Teraz to max 2 godz udaje się wygospodarować. Koszę, pielę i zaczynam robić rabaty wg projektu Asi - od bocznych idę

Ta rabata od sąsiadów, od południa będzie miała ok. 5 m szerokości - co na niej planować z nasadzeń? Bo też nie posadzę wysokiego żywopłotu bo wtedy słońca na niej nie będzie. Grupowane wyższe nasadzenia i pomiędzy nimi niższe?
____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
Roocika 09:23, 29 maj 2020


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Ivo napisał(a)
Misia

Roocika - może wspólne geny?


Możliwe, jest trochę bardziej krępa niż hovawarty i ma krótsze uszy, teraz jak jest starsza to może mniej podobna niż jak była szczeniakiem.

W nasadzeniach to wiele nie pomogę ale przyglądam się uważnie
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Ivo 13:00, 29 maj 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
Roocika - szczeniaki najbardziej słodkie
Zawsze coś pomożesz - spojrzenie z innej strony.


Kolejne pytanie
Przy tarasie mam te półkole, robię teraz z drugiej strony drugie.
I na tym jest już wyrośnięta tawula. Czy z drugiej strony też powinno być symetrycznie podobne nasadzenie przynajmniej tawulą?




____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
SylwiaBe 18:29, 29 maj 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 854
Iwonko, moim skromnym zdaniem możesz nieco lub całkiem powielić nasadzenia na drugiej stronie, bazując właśnie na tawułach japońskich. Ja osobiście tawuły bardzo lubię, umieściłam je np na projektowanej rabacie (tej po nieszczęsnych świerkach). Możesz do niej dobrać inne rośliny, może coś na pniu? Zależy jak Ci się bardziej podoba.
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies