Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe

Pokaż wątki Pokaż posty

Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe

Ivo 07:28, 13 lip 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
U mnie coraz mniej czasu na ogród, ale co się uda to staram się nadrobić w sobotę

Wszystkie rabaty mam wyznaczone wg projektu
Od dzisiaj zaczynamy męczącą i czasochłonną akcję "zrywania" darni.

I pytanie do Was - czy na tym pustym polu między krzewami/ drzewami - bo nie mam szans, aby od razu pojawiała nowa roślinność na całość tylko stopniowo - dać korę? Jaką? Drobną, średnią?

____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
makadamia 07:44, 13 lip 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
kup w markecie tekturę w rolkach i ją połóż na rabatach, zmocz i dopiero na to korę. Im drobniejsza tym ładniejsza
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
kasia1 07:14, 14 lip 2020


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Iwonko, ja robiłam tak ja napisała Asia, tylko akurat miałam mnóstwo kartonów z Ikei itp. I sposób jest super. Po roku nie ma kartonów i nie ma chwastów.

Robiłam nawet eksperyment, że jedną rabatę odchwaściłam, a drugą już nie (czyli położyłam kartony na chwasty). Nie zauważyłam różnicy. Chociaż u mnie najgorszy był perz (może są jeszcze gorsze) i on w niektórych miejscach przebijał, ale systematycznie go usuwałam.

Kartony układałam na zakładkę, bo chwasty przebiją się w każdej wolnej szczelinie.

Jest to naprawdę świetny sposób.
____________________
Kasia - Duże pole do popisu
Ivo 11:41, 14 lip 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
Kobitki - przedzięki!!!!

Zaczynam zbierać kartony.....
____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
Ivo 08:37, 18 sie 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
Aktualny stan prac:

- kartony zrobiłam kawałek + kora, i poddałam się... jak cały obszar ma być w ten sposób to nie wyrobię z korą oraz kolejnymi nasadzeniami - wolę już na spokojnie raz w tygodniu przepielić

- tworzenie wg planu miejsca do nasadzeń w toku - wolno bo była przerwa. Ale idę na spokojnie, i wtedy też od razu nasadzenia, na razie na luzie, jak coś nie tak to przesadzę za rok, lub na bieżąco - uczę się

- wcześniejsze nasadzenia fajnie dają radość - jako ich piękna i też trudu pracy...


Szalejące winorośla i nie tylko



Ulubione - bo pierwsze - "wytyczenie" ogrodu


I jego szczegóły:




Z drugiej strony tarasu i winorośla, pęcherznica, krzewuszka



I budowanie pozostałej części ogrodu


____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
MartaCho 11:00, 18 sie 2020

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2168
Piękne rabaty powstają! Bardzo fajnie to już wygląda.
____________________
Marta Ogród zacząć czas
SylwiaBe 11:21, 18 sie 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 854
Dzieje się u Ciebie, dzieje. U mnie wszystko stoi
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
Ivo 12:09, 05 wrz 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
I mam język
Tam gdzie słabo trawa/ więcej jeszcze ziemi - to była "dobudowa" trawnika po rabacie z wrzosów.




Dzisiaj planuję przesadzić drzewa z "języka" oraz posadzić nowe (i pewnie ostatnie w tym roku) nasadzenia. Zaszalałam z trawami i bylinami - zwłaszcza tymi "daj drugie życie" po 5-8 zł np. jeżówki.
Tylko pada i pada....


A takie widoki za świerkami czasem się zdarzają...




____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
SylwiaBe 10:22, 06 wrz 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 854
No proszę, nie próżnujesz Iwonko
Pokaż zakupy, wiesz, że to cieszy nas
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
Ivo 18:00, 06 wrz 2020


Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 258
No właśnie słabo były postępy przez okres wakacyjny.
Teraz trochę nadrabiam + porządki jesienne.

Zakupy - aż buzia mi się sama cieszyła przez cały dzień, niby niewiele względem ile potrzeb, ale małymi kroczkami...

Spisuję teraz i wrzucę potem listę.
A teraz różne zdjęcia

Lepiej widoczne nasadzenia - i teraz czekanie 2-3 lata na ich efekty i też ocenę czy pasuje, czy coś jeszcze, czy wręcz odwrotnie. Na pewno dojdą tu trawy. A w "języku" nasadzenia z szaleństwa zakupowego Na zdjęciu przymiarki na razie traw i cyprysika...



Długo myślałam JAK tą część na przeciwko ławki, ale też tak aby było dojście i słońce dla porzeczek. I są wrzosy, tawuły, trawa i dam jeszcze coś może wiosennego.



Zakupy tzw "daj drugie życie" - tańsze o połowę, i z nadzieją na nowe kwitnące życie w 2021.




I przymiarki:

____________________
Iwona - Lepiej późno niż wcale - dojrzewanie ogrodowe
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies