Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Okrywanie-zabezpieczanie roślin na zimę

Pokaż wątki Pokaż posty

Okrywanie-zabezpieczanie roślin na zimę

anitan 10:00, 18 lut 2019


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
a czy ja winą chcę obarczać? O rade prosiłam
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Gardenarium 10:06, 18 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ale tu się nie da doradzić bo duchem świętym nikt nie jest, żeby wziąć na siebie odpowiedzialność. Tutaj przyroda rządzi a nie moje rady w tej sytuacji. Zrozum. Obrażać się nie ma o co. Chcę tylko wyjaśnic, że pytanie jest nie do odpowiedzenia.:

Nie odkrywaj, tak będzie bezpiecznie. Tu się doradzić na 100 % nie da.

Napiszę odkryj, zmarznie. Bo może przyjdą duże mrozy, ale tego ja nie wiem,. gdzie mieszkasz i jaka będzie pogoda u Ciebie w ciągu 2 miesięcy

Napiszę nie odkrywaj, zaparzy się, albo puści pod ciepłym okryciem zbyt wcześnie listki, bo słoneczko przygrzewa i wtedy dopiero będzie masakra. Jedyne wyjście to takie:

- odkryj a jak będą zapowiadać mrozy - przykryj ponownie i tak aż do skutku.
Na przyszłą zimę nie okrywaj, bo nie ma takiej potrzeby, wtedy roślina będzie reagowała na pogodę zgodnie z jej rytmem, nie wspomaganym przez nadgorliwą ogrodniczkę, która potem ma dylematy, odkrywać czy nie


Tak samo, ciąć, czy nie ciąć, Nie wiem. Ja tnę bo mam cięcia tak dużo, że jak opóźnię, to będzie kwitło wszystko.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anitan 10:14, 18 lut 2019


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
o i taka rada jest dla mnie satysfakcjonująca, dziękuję
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Gardenarium 10:16, 18 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
No to dobrze. Trzeba zrozumieć mechanizm działania rośliny pod okryciem. Gdy słońce przygrzewa, ma ona dużo cieplej, szybciej rusza i potem, gdy będą mrozy prawdziwe, rozhartowana szybko zmarznie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anitan 11:29, 18 lut 2019


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
czytam sporo i staram się zrozumieć. Po jednej zimie bez okrywania, kiedy mi przemarzł jeden miskant i jeden rodzaj krzewuszek, kolejnego roku okryłam i przetrwały bez problemu. W tym roku też je okryłam, ale wyjątkowo dziwna ta zima więc nie chcę czekać aż się faktycznie przegrzeją. Wolę pobiegać teraz ze szmatami w razie przymrozków niż kupować nowe rośliny.
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
JoasiaSz 11:34, 14 paź 2019


Dołączył: 01 lis 2016
Posty: 9
Witam cieplutko Nieoczekiwane przymrozki w zeszłym tygodniu 'ścięły' liście tuberozy wonnej i śniedka Saundersa. Rosną w donicach, planowałam wykopać cebule na zimę i niestety dałam się zaskoczyć. Czy w tej sytuacji pomoże przestawienie donic do pomieszczenia i zaprzestanie podlewania, żeby doprowadzić do zasuszenia liści?
Shellka 22:13, 21 lis 2020


Dołączył: 21 lis 2020
Posty: 7
Witam A ja mam troszkę inne pytanie-zakupiłam na początku listopada kilkanaście kłączy tawułek i wszystkie od razu wsadziłam do ziemi...No i potrzebuję pomocy, bo z kłączami mam do czynienia prawdę mówiąc pierwszy raz...czy zrobiłam prawidłowo że je od razu wkopałam i czy jeśli ocieplę je grubo korą to nie przemarzną w zimę? Jak to jest z tymi kłączami? Bardzo proszę o pomoc...
Gardenarium 23:43, 21 lis 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To trochę niefortunny termin (zbyt późny) na tak delikatną i małą część rośliny. Ocieplenie grubo korą może spowodować gnicie, zaduszenie rośliny. Radzę delikatnie otulić suchymi liśćmi tak, aby nie przytłumić zaczątków stożka wzrostu, jak tu powiedzieć "serduszka" rośliny, z którego potem będzie wypuszczać liście.

Tak późno odradzam kupować rośliny w kapersach. Najlepiej kupować ukorzenione, dorosłe rośliny w doniczkach, z mocno rozbudowanym systemem korzeniowym.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Shellka 23:53, 21 lis 2020


Dołączył: 21 lis 2020
Posty: 7
Dziękuję bardzo za odpowiedź Napisała Pani "nie przytłumić zaczątków stożka wzrostu" a ja te roślinki wkopałam na mniej więcej 10 cm, tak jak było napisane na opakowaniu Za głęboko?
Shellka 23:59, 21 lis 2020


Dołączył: 21 lis 2020
Posty: 7
To są kłącza z podzielonej rośliny i były obłożone torfem. Prawdę mówiąc nie potrafiłam zlokalizować z całą pewnością, z której strony jest "góra" roślinki, więc kładłam je po prostu korzonkami w dół, tak że oba końce kłącza są na jednym poziomie...nie wiedziałam, że tyle będzie z tym problemu, bo kupiłabym roślinki w doniczkach, tak jak Pani radzi:"(
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies