Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Okrywanie-zabezpieczanie roślin na zimę

Pokaż wątki Pokaż posty

Okrywanie-zabezpieczanie roślin na zimę

EvieFrye 21:40, 21 lis 2018

Dołączył: 12 mar 2018
Posty: 7
W Wielkopolsce mamy od kilku dni -1– -4, odczuwalna dużo niższa, bo wieje silny wiatr. Widziałam jak szarpie moja 3tygodnie temu posądzaną wiśnia amanogawą i odkryłam białą agrowlokniną. Nie za szybko? Mam jeszcze jabłoń royalty, hortensje, wszystko tegoroczne, bo i ja jestem świeżym ogrodnikiem i boję sie żeby nie za późno, ale tez nie za wcześnie zabezpieczyć.
Gardenarium 22:51, 21 lis 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Za wcześnie i to zdecydowanie. Wiśnia Amanogawa nie potrzebuje w ogóle okrycia, a tym bardziej agrowłókniną, ona nic nie da tej wiśni.
Podobnie jabłoń, to drzewo z naszego klimatu, nie wymaga okrywania. Hortensje - zalezy jakie, bukietowe ani drzewiaste nie wymagają okrywania.

Jesli wszystko tegoroczne i bardzo malutkie to bym ewentualnie to robiła, ale dopiero wtedy jak zima zmrozi glebę i ostatecznie spadną temperatury poniżej zera także w dzień. Na bryły korzeniowe możesz nasypać kopczyki z kory.

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/214-jak-przygotowac-ogrod-do-zimy

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/209-przygotowanie-roz-do-zimy

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/93-jesienne-sprzatanie-ogrodu-i-przygotowania-do-zimy

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gosiek33 08:39, 22 lis 2018


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
Nie wiadomo czy nie trzeba będzie się dostosować do takich zmian - link text

Najgorsze dla ogrodników byłoby czekanie na wiosnę do marca, a nawet początku kwietnia

Trzeba obserwować i myśleć o zmianie nasadzeń
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gardenarium 11:05, 22 lis 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Wyjaśnienie mechanizmów zrozumiałe, ale pogoda nie trzyma się mechanizmów i faktycznie może zaskoczyć. Ja jestem ze starszego pokolenia i faktycznie jestem jeszcze cały czas przyzwyczajona do całkiem innych zim, niż są teraz.
Zaleta takiej zimy - mniej wymarza, ale wiosną gdy ona powinna nadejść, zdarzają się spadki temperatury i wtedy dopiero jest zagrożenie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gosiek33 11:31, 22 lis 2018


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14119
Właśnie Danusiu i jak uchronić się przed tymi wiosennymi mrozami, szczególnie gdy tęsknimy już do wiosennych roślin?
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gardenarium 13:22, 24 lis 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie chronić, rośliny same muszą się obronić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
stajniczakb 13:27, 09 lut 2019

Dołączył: 09 lut 2019
Posty: 5
Odnośnie powyższego: "Nie chronić, rośliny same muszą się obronić."
Mam od 8 lat w ogrodzie np. róże i rododendrony i nie okrywam ich nigdy na zimę. Co roku kwitną i nie ma z nimi problemu. Pytanie czy okrycie ich ma jakiś sens? Czy będą dzięki temu dajmy na to ładniej kwitły albo pachniały?
Gardenarium 16:39, 13 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie okrycie, a osłona przed mroźnym, wysuszającym wiatrem. To różanecznikom szkodzi bo powoduje suszę fizjologiczną, a nie mróz im szkodzi.
Mróz wytrzymują. Jeśli wieje i to jest mroźny wiatr, wzmaga transpirację, wyparowuje woda z liści, a korzenie nie pobierają i to je zabija.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anitan 09:49, 17 lut 2019


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
Waham się czy już zdejmować okrycia z włókniny z klonów palmowych, krzewuszek i czy przycinać miskanty, katalpe i wierzby. Nie za wcześnie? Prognozy są na temperatury dodatnie do połowy marca
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Gardenarium 21:05, 17 lut 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Trzeba było ich nie owijać, nie miałabyś tego problemu
Nikt nie może przewidzieć czy już to robić, czy nie. Może przyjść sroga zima, a może być już wiosna. ja przynajmniej winy na siebie nie wezmę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies