Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomysł na... Przedogródek!

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomysł na... Przedogródek!

Dorii 20:46, 15 kwi 2021


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Myślę że tu muszą być jakieś plecki. Zamiast strzyżonego żywopłotu mógł by być szpaler gracków. Oczywiście wszystkie rośliny można zamienić tym co się lubi.
Rysując myślałam o molinii albo stipie gigantea , pod żywopłotem. Pomiędzy ale trochę do przodu wysunięte żeleźnaki. Pomiędzy niskimi i wąskimi prostokątami z czegoś zimozielonego trawy np senserię poprzetykane szałwią, bodziszkiem np różane i białymi jeżówkami.
Słabo widać na rysunku ale pomyślałam o wysokiej ale delikatnej trawie np molinia transparent, dwie trzy sztuki rozrzucone po rabacie.

Drzewo myślę że to mogło by być coś o wąsko owalnej koronie albo odwrócony stożek na niskim pieńku.
Edit dodam rysunek jeszcze raz bo na kolejnej stronie mi opis wskoczył.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Dorii 20:49, 15 kwi 2021


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Johanka77 napisał(a)
Ale Ty Dorcia jesteś artystka!

Tylko się proszę nie podśmiewać
I skupić się na planie, uwagi jakieś?
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Kaha565 21:40, 15 kwi 2021


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 226
Ale super! Ogólny zamysł bardzo mi się podoba Tylko jak dla mnie za dużo gatunków. Zostawiłabym:
- wąskie prostokąty z czegoś zimozielonego - Mega!
- seslerie jesienna (ewentualnie zamienić na stipe bo miało być stipowisko, tylko czy stipa nie przyćmi prostokątów?)
- szałwię
- jeżówki
- dorzuciłabym czosnki główkowate
- drzewo
- no i te plecki... Czy miskanty nie zajmą za dużo miejsca? I czy nie będą wylęgać na silnym wietrze? No i wiosna będzie widać ogrodzenie, i słupki, które chciałam ukryć. A jak by zrobić 'elkę' ze szmaragdow 5 x 3 tak jak wymiary tej rabaty? Czy będzie źle to wyglądało takie plecki tylko na kilu metrach?
____________________
Kasia Pomysł na... Przedogródek!
Dorii 21:45, 15 kwi 2021


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Moim zdaniem plecki że szmaragdów będą ok pod warunkiem że jeszcze gdzieś je użyjesz jako ekran.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Johanka77 21:51, 15 kwi 2021


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Dorii napisał(a)

Tylko się proszę nie podśmiewać
I skupić się na planie, uwagi jakieś?


Rabata piękna tylko wczesną wiosną jej. nie będzie.
Muszą być place, trawy nie. wystarczą.
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Johanka77 21:52, 15 kwi 2021


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Kaha565 napisał(a)
Ale super! Ogólny zamysł bardzo mi się podoba Tylko jak dla mnie za dużo gatunków. Zostawiłabym:
- wąskie prostokąty z czegoś zimozielonego - Mega!
- seslerie jesienna (ewentualnie zamienić na stipe bo miało być stipowisko, tylko czy stipa nie przyćmi prostokątów?)
- szałwię
- jeżówki
- dorzuciłabym czosnki główkowate
- drzewo
- no i te plecki... Czy miskanty nie zajmą za dużo miejsca? I czy nie będą wylęgać na silnym wietrze? No i wiosna będzie widać ogrodzenie, i słupki, które chciałam ukryć. A jak by zrobić 'elkę' ze szmaragdow 5 x 3 tak jak wymiary tej rabaty? Czy będzie źle to wyglądało takie plecki tylko na kilu metrach?


Zrób plecki z cisów i kostki też z cisów.
Będzie spójnie.
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Kaha565 22:03, 15 kwi 2021


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 226
Dorii szmaragdy mogłabym ewentualnie powtórzyć w przeciwległym narozniku. Tam pod brzozami będzie plac zabaw. Dla przypomnienia wrzucam plan. Chodzi o rabatę nr 4. Na zielona zaznaczyłam szmaragdow plecki

Johanka jedynie cisy hillii biorę pod uwagę, ze wzgledu na to ze nie wytwarzają czerwonych owocow. Było by spójnie ale ile bym musiała czekać aż by mi te cisy porosły

____________________
Kasia Pomysł na... Przedogródek!
Dorii 22:10, 15 kwi 2021


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Plecki nie muszą być wysokie. Szmaragdy rosną wielkie trzeba by mocno pilnować ich szerokości i wysokości bo radykalne cięcie jest problematyczne. Cisy do cięcia w wąski parawan będą lepsze.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Anda 22:14, 15 kwi 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Weź buki jako plecki. Tanio można je z gołym korzeniem na pęczki kupić. W zimie są rude, bo trzymają liście. Te kostki wtedy albo też bukowe albo cisowe. Potem te buki mogłabyś jeszcze gdzieniegdzie powtórzyć. Wg mnie buki o wiele bardziej pasują do brzóz niż szmaragdy.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Kaha565 22:26, 15 kwi 2021


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 226
Tylko czy buk poradzi sobie na moich piaskach i wiatrach? Ale rzeczywiście cena fajna i fajna alternatywa.
____________________
Kasia Pomysł na... Przedogródek!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies