Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomysł na... Przedogródek!

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomysł na... Przedogródek!

Johanka77 23:07, 10 kwi 2021


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Dorii napisał(a)
Wszyscy sądzą tuje bo szybko rosną i są ich zdaniem bezobsługowe. Kiedyś byłam bardzo na nie, bo są wszędzie i z czasem jak zaniedbane to się brzydkie robią. Jednak mój brat ma bardzo ładny zawsze idealnie przycięty żywopłot z tuji chyba barabant. A rodzice w przedogródku mają fajnie się prezentujące szmaragdy tyle że nie jako żywopłot a szpaler oddzielonych od siebie. Te niestety już trochę za szeroko się rozrosły i zaczynają przytłaczać zaraz zawładną całym ogródkiem.


Bo tuje wymagają czyszczenia i. pielęgnacji.
A ludziom wydaje się, ze są bezobsługowe….

Ja pomimo, że mam nawadnianie, w tym roku również będę musiała je poczyścić. Już się boję
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Anda 07:58, 11 kwi 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33371
Kasiu, napisz mi proszę jeszcze raz, jakie tam masz warunki, czyli ile słońca, ziemia, woda itp. Wiem, że jesteś minimalistką. Taki żywopłot jest bardziej naturalistyczny niż minimalistyczny. Teraz taki trend naturalistyczny Postaram się podać krzewy bardziej ułożone No i nie musisz sadzić aż tylu gatunków. Tylko szerokość takiego żywopłotu jest większa. Za to nie trzeba go często ciąć
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 08:08, 11 kwi 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33371
Johanka77 napisał(a)


Ewa, dawaj. gatunki, bo ja tylko graba znam na żywopłot krzewiasty i mirabelkę, ale tego nie polecam (mój sąsiad ma i strasznie śmieci).

Ale niechże tam jakaś ściana zieleni będzie, bo ta siatka. bardzo razi Tak łyso.


Wiesz, bo w Pl rzadko sadzi się żywopłoty nie cięte, naturalistyczne. Tutaj graby i buki to żywopłoty cięte. Jeszcze czasem klon polny używany jest na cięty żywopłot. No i ligustr.

Na nie cięte albo cięte co dwa, trzy lata używa się deutzia, Abelia, Corylus, Cotinus, Viburnum carlcephalum, Spiraea w odmianach, Berberis Julianne, Chaenomeles, Pyracantha. Tylko nie wiem, czy Kasi taki bardzo naturalistyczny styl będzie odpowiadał
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Johanka77 08:36, 11 kwi 2021


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Anda napisał(a)


Wiesz, bo w Pl rzadko sadzi się żywopłoty nie cięte, naturalistyczne. Tutaj graby i buki to żywopłoty cięte. Jeszcze czasem klon polny używany jest na cięty żywopłot. No i ligustr.

Na nie cięte albo cięte co dwa, trzy lata używa się deutzia, Abelia, Corylus, Cotinus, Viburnum carlcephalum, Spiraea w odmianach, Berberis Julianne, Chaenomeles, Pyracantha. Tylko nie wiem, czy Kasi taki bardzo naturalistyczny styl będzie odpowiadał


No wiem, u nas tujolandia.
Ja 3 lata się broniłam, próbowałam z jałowcami.
Ale ostatecznie to ja moje szmaragdy lubię, choć nie wyobrażam sobie. jako soliter.

Wczoraj nabyłam cisy i to. będą moje pierwsze iglaki w ogrodzie (poza ramami).
Dwóch starych conica nie liczę
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Anda 09:14, 11 kwi 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33371
Johanka77 napisał(a)


No wiem, u nas tujolandia.
Ja 3 lata się broniłam, próbowałam z jałowcami.
Ale ostatecznie to ja moje szmaragdy lubię, choć nie wyobrażam sobie. jako soliter.

Wczoraj nabyłam cisy i to. będą moje pierwsze iglaki w ogrodzie (poza ramami).
Dwóch starych conica nie liczę


Cisy są super, będzie pani zadowolona

Szmaragdy wg mnie to najładniejsze tuje. U nas niestety coraz częściej padają ofiarą suszy.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Dorii 11:41, 11 kwi 2021


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Przy stylu nowoczesnym najlepszy byłby jednak strzyżony żywopłot ale nie musi być on być wysoki.
Z drugiej strony taki luźny ale raczej jednogatunkowy szpaler byłby takim delikatniejszym przejściem z prawie naturalnego polnego krajobrazu do nowoczesnego ogrodu.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Kaha565 12:29, 11 kwi 2021


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 226
EwaPiach, słońce, halny wiatr! I miejsce na linie kroplujaca
Ogrody naturalistyczne bardzo mi się podobają, ale muszę zdecydować się na coś co bardziej będzie pasować do bukszpanowych kulek i cisowej obwódki z przedogródka.
Kulki już są

Dorii Tak, napewno na części tej strony, od pola chce coś niewysokiego, max do połowy ogrodzenia. Najlepiej coś niestrzyzonego bo nie ogarnę tego swojego ogrodu hehe.



Tak to wygląda od strony przedogródka! Muszę rozłożyć sobie bukszpany, kilka dni na nie popatrzeć i dopiero wkopać!
____________________
Kasia Pomysł na... Przedogródek!
Dorii 12:31, 11 kwi 2021


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Tak sobie przeglądam krzewy z listy Andy i pigwowiec mi się podoba np
igwowiec okazały Yukigoten, albo Kinshiden kwitną na biało
Pigwowiec wspaniały CAMEO nie macierni ale kolor ma łososiowy.
Na piasek to jeszcze róża pomarszczona.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Anda 12:41, 11 kwi 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33371
Kaha565 napisał(a)
EwaPiach, słońce, halny wiatr! I miejsce na linie kroplujaca
Ogrody naturalistyczne bardzo mi się podobają, ale muszę zdecydować się na coś co bardziej będzie pasować do bukszpanowych kulek i cisowej obwódki z przedogródka.
Kulki już są


Jedno drugiego nie wyklucza, skąd taki pomysł?

Strzyżone formy, czy to bukszpanowe, czy też cisowe, wyglądają o wiele lżej w lekkich nasadzeniach naturalistycznych niż pośród kamieni i grysu. Poza tym wprowadzają wtedy ład i porządek, który niekiedy przy takich nasadzeniach schodzi na drugi plan

Najlepszy przykład to Danusia i jej Anglia.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 12:55, 11 kwi 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33371
Dorii napisał(a)
Tak sobie przeglądam krzewy z listy Andy i pigwowiec mi się podoba np
igwowiec okazały Yukigoten, albo Kinshiden kwitną na biało
Pigwowiec wspaniały CAMEO nie macierni ale kolor ma łososiowy.
Na piasek to jeszcze róża pomarszczona.


I jeszcze Rosa pimpinellifolia

Właśnie myślę, że podane przez Ciebie pigwowce, te róże i Spiraea arguta, Spiraea cinerea 'Grefsheim' to byłyby ładne i w sumie dość eleganckie krzewy na taką rabatę. Te dwa ostatnie krzewy widuję tu często i gdy kwitną są zjawiskowe. Wyglądają jak białe fontanny
Skoro jest nawadnianie, to nie byłoby z nimi żadnych problemów, bo one ogólnie nie są wymagające.
Do tego można dodać jeszcze Philadelphus 'Belle Etoile' z fantastycznym zapachem

Kasiu, co o tym sądzisz?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies