Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród z zegarem

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z zegarem

Agatorek 17:15, 04 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13039
Zapomniałam jeszcze o rabacie nr 4.
Tam, gdzie leży teraz ziemia z oczka . Może jakiś mały skalniaczek .

Będę też miała różne korzenie, pieńki itp.

Jeszcze tylko zasmażki brakuje
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
MiluniaB 17:23, 04 sty 2021


Dołączył: 29 lip 2020
Posty: 3387
Zaczyna się czas planowania - najlepsza pora
Dużo tu chętnych osób do pomocy z fajnymi pomysłami.

Napisz jakie ogrody najbardziej Ci odpowiadają? Co lubisz, co Ci się podoba?

____________________
Milunia - Milunia w ogrodzie - z widokiem na rozlewisko ; * Wizytówka *
sylwia_slomc... 17:28, 04 sty 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81586
Myślę, że widząc jak bardzo różne rośliny i style Ci się podobają dobrze by było podzielić ogród na części zagospodarowane w różnych stylach wtedy nie będzie się to wszystko gryzło. Bo jeśli ogród miałby stanowić spójną całość to dobrze go przemyśleć i ukierunkować na jakiś konkretny styl by nie było tzw. Odpustu
Masz bardzo dużą powierzchnię więc różne style można w nim zmieścić i pogodzić z pięknym efektem, ale będzie to wymagało wielu przemyśleń i sadzenia pod kontrolą
Wcale nie musisz mieć wielu roślin zwłaszcza drzew jednej odmiany, ale musisz sobie wyobrazić te drzewka jak będą wyglądać gdy osiągną dorosłość, jaki obraz stworzą, jaką funkcję mają pełnić w ogrodzie.
Zajrzyj do wątku https://www.ogrodowisko.pl/watek/4335-kondziowy-ogrod-cz-ii
są jego dwie części. To ogród który ma pełno różnych drzew, ale pięknie skomponowanych i podzielony jest na tematyczne części.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Agatorek 17:51, 04 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13039
sylwia_slomczewska napisał(a)
Tak na moje oko co do nasadzeń nad tym konkretnym oczkiem mam takie przemyślenia...(o ile dobrze przeczytałam bo dla mnie za małe literki)to:

- taka ilość drzew dookoła spowoduje całkowite zasłonięcie tego oczka i nie będzie go widać z tarasu, ani nie będzie do niego dojścia
- taka ilość drzew wokół przy oczku nie wykładanym folią spowoduje, że wody może nie być wcale bo wypiją( duże drzewo dużo wody wyciąga w krótkim czasie
- drzewa liściaste, brzoza, dąb to jesienią masa liści w oczku i problem z czyszczeniem, z sosnami co dwa trzy lata spora ilość igieł...
- w pobliżu takiego dużego zagęszczenia drzewnego mało roślin niższych będzie chciało rosnąć bo i zacienienie i brak wody, brzozy płytko się korzenią, sosny nie puszczają wody w czasie opadów pod koronę, dęby to potężne drzewa z czasem...

Nie piszę by podcinać skrzydła, pisze z doświadczenia swojego i innych osób. Drzewka piszesz jeszcze małe więc można je mądrze rozsadzić po ogrodzie i na nich opierać i budować wokół nich rabaty


Temat nasadzeń wokół oczka na pewno jest bardzo ważny. Dęby chce stamtąd zabrać, może coś jeszcze.
Dojście jest, ścieżka wokół oczka, a najbliżej drzewka są posadzone w odległości około 2 metrów od brzegu. Ale może je jeszcze bardziej odsunę i porozsadzam.

W najbliższym czasie zrobię lepsze rysunki (czytelniejsze), jak już zrobię spis tego, co mam.

Do Kondzia zajrzę .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Agatorek 17:58, 04 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13039
MiluniaB napisał(a)
Zaczyna się czas planowania - najlepsza pora
Dużo tu chętnych osób do pomocy z fajnymi pomysłami.

Napisz jakie ogrody najbardziej Ci odpowiadają? Co lubisz, co Ci się podoba?



Prościej by było napisać, czego nie lubię .

Trudno mi jest określić jaki styl najbardziej mi odpowiada, np tu, na forum, wzdycham do bardzo różnych ogrodów, bo liczy się dla mnie całość, a nie jakiś tylko jeden styl.

Na pewno bym chciała klony japońskie, kulki bukszpanowe, śliwy wiśniowe, rozchodniki, trawy, hortensje, werbenę. Bardzo lubię iglaki.
Podobają mi się kamienie i korzenie w ogrodzie. I ozdoby (elementy) z metalu i betonu, raczej nie drewno.

Z tego co napisałam, ogród raczej nie będzie minimalistyczny, chociaż wiem, że mniej znaczy lepiej .


____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Basieksp 18:06, 04 sty 2021


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10149
Ja na projektowaniu się tak specjalnie nie znam, ale tu naprawdę jest dużo fajnych osób, które Ci doradzą
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
sylwia_slomc... 18:08, 04 sty 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81586
Agatorek napisał(a)


Temat nasadzeń wokół oczka na pewno jest bardzo ważny. Dęby chce stamtąd zabrać, może coś jeszcze.
Dojście jest, ścieżka wokół oczka, a najbliżej drzewka są posadzone w odległości około 2 metrów od brzegu. Ale może je jeszcze bardziej odsunę i porozsadzam.

W najbliższym czasie zrobię lepsze rysunki (czytelniejsze), jak już zrobię spis tego, co mam.

Do Kondzia zajrzę .


Wiesz na tych rysunkach nie widać ani jaki rozmiar ma oczko, ani w jakiej odległości są rośliny to może przekłamywać w odbiorze
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 18:16, 04 sty 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81586
Agatorek napisał(a)


Prościej by było napisać, czego nie lubię .

Trudno mi jest określić jaki styl najbardziej mi odpowiada, np tu, na forum, wzdycham do bardzo różnych ogrodów, bo liczy się dla mnie całość, a nie jakiś tylko jeden styl.

Na pewno bym chciała klony japońskie, kulki bukszpanowe, śliwy wiśniowe, rozchodniki, trawy, hortensje, werbenę. Bardzo lubię iglaki.
Podobają mi się kamienie i korzenie w ogrodzie. I ozdoby (elementy) z metalu i betonu, raczej nie drewno.

Z tego co napisałam, ogród raczej nie będzie minimalistyczny, chociaż wiem, że mniej znaczy lepiej .



Przy twojej powierzchni ogrodu raczej nie da się mniejDobrze czułam, że różne rzeczy Ci się podobają A mogłabyś podlinkować kilka wątków w których ogrody Ci do gustu przypadły, będzie łatwiej podpowiadać. Mirellka ma rację bez poznania gustów trudno doradzać sensownie bo każdemu podoba się co innego i na co innego patrzy
Kamienie i korzenie przemawiają za ogrodem naturalistycznym, może by w taki pójść po obwodzie ogrodu. Mogłabyś np. ogród bardziej formalny min. kulki bukszpanowe czy cisowe i stożki zlokalizować najbliżej domu, a czym dalej po obwodzie przechodzić stopniowo w coraz większą swobodę, wtedy też będzie spójnie w ogrodzie, a różnorako. Iglaki nie dziw, że lubisz jak bo to miłość wyssana z mlekiem matki A w zimie są niezastąpione
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Agatorek 19:10, 04 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13039
sylwia_slomczewska napisał(a)

Przy twojej powierzchni ogrodu raczej nie da się mniejDobrze czułam, że różne rzeczy Ci się podobają A mogłabyś podlinkować kilka wątków w których ogrody Ci do gustu przypadły, będzie łatwiej podpowiadać. Mirellka ma rację bez poznania gustów trudno doradzać sensownie bo każdemu podoba się co innego i na co innego patrzy
Kamienie i korzenie przemawiają za ogrodem naturalistycznym, może by w taki pójść po obwodzie ogrodu. Mogłabyś np. ogród bardziej formalny min. kulki bukszpanowe czy cisowe i stożki zlokalizować najbliżej domu, a czym dalej po obwodzie przechodzić stopniowo w coraz większą swobodę, wtedy też będzie spójnie w ogrodzie, a różnorako. Iglaki nie dziw, że lubisz jak bo to miłość wyssana z mlekiem matki A w zimie są niezastąpione


Obiecuję zrobić rysunek z odległościami . W miarę dokładnymi.

Trochę mi trudno wybrać jakieś ogrody, bo nie wszystkie jeszcze widziałam i nie chciałabym nikogo pominąć, przez przypadek . Podoba mi się ogród nie tylko bukszpanowy, Twój Sylwio, ogród Kasi Mrokasi, Darii ze Słonecznego Ogrodu, MiluniB, Zuzanny (zieleń, drewno i antracyt), Iwonki (Przerwa na kawę), Przedziwny ogród u Agaty, Tajemniczy ogród, ogród Dominiki (Domi)i wiele innych, które oglądam (nie jestem tu długo, więc widziałam pewnie procencik). Do Kondzia jeszcze nie dotarłam .
Podobały mi się tez „pokoje” w ogrodzie Wzdłuż ścieżki, jak po sznurku u Weroniki.
Niektóre wątki zapominam niestety zaznaczyć do obserwowania .
A w każdym mogę znaleźć coś, co mi się podoba.

Podlinkuję jeden, dla przykładu : https://www.ogrodowisko.pl/watek/3870-wizytowka-radosci-agani
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
sylwia_slomc... 19:30, 04 sty 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81586
Ten który podlinkowałaś to ogród Agatki, znam go osobiście byłam kilka razy w realu w nim wzór wspaniały do naśladowania ja też też się wzorowałam na nim w dużej mierze bo mi jego charakter drzewno krzewiasty mocno w duszy gra. Agania ma piękną kolekcję drzew i krzewów w tym klonów właśnieTo już dojrzały cudny ogród z zachowana spójnością i przemyślany, z oczkami wodnymi oranżerią.
Ogród Weroniki jest w zupełnie innym charakterze, to ogród pełen pięknych kolekcji roślinnych i roślinnych rarytasów, prześliczny ogród
Bukszpanowy jest mocno formalnym ogrodem z wyrafinowanym gustem i dekoracjami, znany na całym świecie, mistrzostwo ogrodnicze w tym stylu.
Tajemniczy ogród jest młodym ogrodem z dojrzałym drzewostanem wspaniale wykorzystanym jako oparcie dla rabat w stylu naturalistycznym, ale uporządkowanym, ma cudny charakter i klimat.
Na forum znajdziesz masę inspiracji godnych naśladowania, choć mam wrażenie, że raczej będziesz Się kierować w wyborach intuicją i sercem, dzięki temu powstanie niepowtarzalne miejsce
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies