Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród z zegarem

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród z zegarem

Gruszka_na_w... 13:28, 06 sty 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21904
Z lekka zgłupiałam.
Inspiracje, na które się powołujesz są stylistycznie sprzeczne z Twoimi wyborami.
Kamień to trudny materiał. Jego nadmiar może przytłoczyć ogród.Dobrze byłoby, aby kamienne elementy użyte w ogrodzie były z "jednej bajki".
Metalowe elementy (balustrady, ławki, zegar) też mają swoją "wagę", dominują.
Te białe otoczaki na rodzie z zegarem budzą moją kontrowersję- piękny zegar w takim trochę sztucznym obramowaniu.To miejsce to wizytówka całości. Aż prosi się, żeby wprowadzić tam więcej zieleni, która zrównoważy sporą wybetonowaną powierzchnię.
Duża przestrzeń stwarza okazję do powstania pięknego ogrodu krajobrazowego, naturalnego. Nie szkoda w tę przestrzeń wciskać takich nienaturalnych elementów?
Przepraszam, jeśli to, co napisałam brzmi tak jak brzmi. Może nie do końca sympatycznie. Nie jest moją intencją krytykowanie dla samego krytykowania.
Chciałam tylko podkreślić jak ważna w ogrodzie jest konsekwencja w doborze materiału, form i kolorystyki.
Ogród Margerytki jest dowodem na to, że mozolną pracą na etapie projektowania całości ogrodu można stworzyć perełkę. Wszystkie miejsca w jej ogrodzie są ze sobą spójne.
Z przyjemnością będę obserwowała narodziny Twojego ogrodu. Życzę powodzenia.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
sylwia_slomc... 13:48, 06 sty 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81638
Haniu nic nie wiemy w jakim klimacie jest dom, może to wszystko będzie pasowało do domu...
Choć tak jak sugerujesz przy tej powierzchni ja też widziałam tam bardziej naturalistyczne założenie Jednak biorąc pod uwagę właśnie ten kamień i metaloplastykę należałoby spodziewać się ogrodu uporządkowanego..... dlatego sugerowałam formalne centrum ogrodu przechodzące czym dalej od domu w bardziej naturalne, ale to nie nasze wybory, my możemy podpowiadaćI mieć nadzieję, że właściwie zostaną te podpowiedzi wykorzystane i na coś się przydadzą
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Agatorek 17:15, 06 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13039
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Z lekka zgłupiałam.
Inspiracje, na które się powołujesz są stylistycznie sprzeczne z Twoimi wyborami.
Kamień to trudny materiał. Jego nadmiar może przytłoczyć ogród.Dobrze byłoby, aby kamienne elementy użyte w ogrodzie były z "jednej bajki".
Metalowe elementy (balustrady, ławki, zegar) też mają swoją "wagę", dominują.
Te białe otoczaki na rodzie z zegarem budzą moją kontrowersję- piękny zegar w takim trochę sztucznym obramowaniu.To miejsce to wizytówka całości. Aż prosi się, żeby wprowadzić tam więcej zieleni, która zrównoważy sporą wybetonowaną powierzchnię.
Duża przestrzeń stwarza okazję do powstania pięknego ogrodu krajobrazowego, naturalnego. Nie szkoda w tę przestrzeń wciskać takich nienaturalnych elementów?
Przepraszam, jeśli to, co napisałam brzmi tak jak brzmi. Może nie do końca sympatycznie. Nie jest moją intencją krytykowanie dla samego krytykowania.
Chciałam tylko podkreślić jak ważna w ogrodzie jest konsekwencja w doborze materiału, form i kolorystyki.
Ogród Margerytki jest dowodem na to, że mozolną pracą na etapie projektowania całości ogrodu można stworzyć perełkę. Wszystkie miejsca w jej ogrodzie są ze sobą spójne.
Z przyjemnością będę obserwowała narodziny Twojego ogrodu. Życzę powodzenia.


Krytyka bywa pomocna .
Zegar na rondzie z białymi kamieniami jest od frontu. Taras i ta część, którą będę tworzyć - od tyłu. Wiem, że ogród powinien tworzyć całość.
Białe kamienie znikną (w tak zwanym międzyczasie ), podstawa będzie bardziej naturalna plus jakieś duże donice. Tak chciałam zrobić wcześniej, białe otoczaki nie były moim pomysłem . Ale czasami trzeba ustąpić, żeby i tak później dopiąć swego .
W „obramowaniu” domu tez mam dużo kamieni, przy oczkach z przodu również, ale tam już są wyrośnięte rośliny.
Dom jest położony daleko od drogi (daleko od szosy ), mamy długi podjazd, więc ta wizytówka i tak jest tylko dla nas.
Może ja to inaczej postrzegam, ale nie odbieram tych metalowych elementów jako ciężkich i dominujących. Może przez wielkość terenu. W sumie nigdy się nad tym nie zastanawiałam.

Nie wiem tylko, jak mam rozumieć to, że inspiracje, na które się powołuję, są sprzeczne z moimi wyborami.
Co nie pasuje do metalowych i kamiennych elementów? Czy do metaloplastyki pasowałby tylko ogród formalny? Nie czepiam się, choć może to tak wyglądać, ale po prostu jestem ciekawa.

Najwyżej będzie „dziwnie” .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Agatorek 17:20, 06 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13039
sylwia_slomczewska napisał(a)
Haniu nic nie wiemy w jakim klimacie jest dom, może to wszystko będzie pasowało do domu...
Choć tak jak sugerujesz przy tej powierzchni ja też widziałam tam bardziej naturalistyczne założenie Jednak biorąc pod uwagę właśnie ten kamień i metaloplastykę należałoby spodziewać się ogrodu uporządkowanego..... dlatego sugerowałam formalne centrum ogrodu przechodzące czym dalej od domu w bardziej naturalne, ale to nie nasze wybory, my możemy podpowiadaćI mieć nadzieję, że właściwie zostaną te podpowiedzi wykorzystane i na coś się przydadzą


Zaczynam się bać . Tego, co sobie wymyśliłam.
No risk, no fun
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
antracyt 17:52, 06 sty 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11516
Agnieszka
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Mary 19:03, 06 sty 2021


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Agatorek napisał(a)
Takie jeżówki
Jeżówka na zdjeciu przypomina odmianę Real Green, ewentualnie Green Jewel.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
sylwia_slomc... 19:08, 06 sty 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81638
Agatorek napisał(a)


Zaczynam się bać . Tego, co sobie wymyśliłam.
No risk, no fun

No pewnie Po sobie wiem, że człowiek zaczyna jak mu się podoba i potrafi, a dopiero potem dojrzewa do pewnych zmian Dobrze by było gdyby Ci się udało w realu zobaczyć jakieś ładne ogrody, nie koniecznie forumowiczów. Np Pisarzowice, Wojsławice, Kapiasa, Bolestraszyce, Hortulus, Brzoskwinię....., a jeśli chodzi o byliny to Anglię Danusi. Zyskałabyś porównanie wielkości roślin i masę różnych podpowiedzi aranżacji dużych powierzchniowo ogrodów.
Ogród formalny na takiej powierzchni jaką posiadasz samodzielnie będzie bardzo trudno utrzymać w dobrej kondycji. Nie jest to niemożliwe, ale bez pomocy bardzo trudne i trzeba poświęcić na to każdą wolną chwilę, a i tak efekt może Cię koniec końców nie zadowolić. Ogród bliższy naturalnemu jest w opiece łatwiejszy bo można mu pozwolić na pewną swobodę i nie będzie widać drobnych niedociągnięć. W życiu różnie bywa, a przy ogromnym ogrodzie formalnym nawet dwutygodniowa nieobecność powoduje, że ilość prac do wykonania jest trudna do nadrobienia.
Ja mam tylko pół ha, pracujemy w nim we dwoje a czasem troje lub czworo( jak synowie pomagają)a i tak połowę tego terenu prowadzimy na pół dziko( łąka i lasek)Każdą wolną chwilę i każdą sobotę poświęcamy ogrodowi i praktycznie zimą mało mamy przerwy. Dlatego teraz jak Jesteś na początku zakładania ogrodu dobrze przemyśl ile jesteś w stanie mu oddać swojego czasu i do tego go dostosuj To są rady z doświadczenia i z serca. Uporządkowany ogród, któremu nie będziesz mogła poświęcić czasu będzie Cię bardziej frustrował niż dawał radość. Życzę by zapału, energii i zdrowia nie zabrakło. a jeszcze jedno dobrze jest pomyśleć jak ten ogród będzie wyglądał gdy nam lat przybędzie, a sił ubędzie, czy będziemy w stanie nadal utrzymać go w formie i nie stracić zdrowiaKibicuję( choć może masz mnie już dość )
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Agatorek 19:55, 06 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13039
antracyt napisał(a)
Agnieszka


Tak?
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Agatorek 19:56, 06 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13039
Mary napisał(a)
Jeżówka na zdjeciu przypomina odmianę Real Green, ewentualnie Green Jewel.


Dziękuje
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Margerytka40 20:14, 06 sty 2021


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Ja myślę, że trzeba dać Agnieszce czas. Czas na poszperanie, poszukanie inspiracji, poczucie, że to jest to. Na początku jest tzw zachłyśnięcie się pięknymi ogrodami, kompozycjami, chęć posiadania wielu ciekawych roślin. Cieszy mnie, że Aga ma zamiar zabrać się na początku za ogólne zaplanowanie swojej przestrzeni. Wiemy, że to podstawa by stworzyć spójną całość, coś co fajnie się ogląda, co cieszy oczy.
Agnieszko oglądaj, zapisuj co Ci się podoba. Nim zaplanujesz kształt rabat, zrobisz plan trochę czasu upłynie, emocje opadną a Tobie zacznie się rozjaśniać w głowie
Tak na marginesie to właśnie na froncie, na rabacie z zegarem ja bym widziała moje nasadzenia z ronda. Trawy przełamały by ten beton a i zegar by się wpasował
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies