Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mały podmiejski

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały podmiejski

inka74 14:42, 31 sty 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Nijak. Coś mi przyszło do głowy to narysowałam. Tyle
Czy coś ci się z tego przyda - nie wiem.

Ja lubię rysować a na razie utkwiłam z moją rabatą na froncie, placykiem z tyłu i musiałam odpocząć.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
maksimini 14:52, 31 sty 2021


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
Wyszłam na zewnatrz zmierzyłam - różnica pomiędzy tarasem a poziomem ogrodu - ok. 30 cm. Lecę bo obiad mi się przypala
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
inka74 14:56, 31 sty 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
1 schodek
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
maksimini 19:20, 31 sty 2021


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
inka74 wszystko mi się podoba, przeanalizowałam cały plan i wszystkie moje koncepcyjne chciejstwa tu są. Jest i ławka i element wodny i pukt centralny.
1. ławka świetnie - w prawym górnym rogu nie jest mi potrzebny jakiś wiekszy placyk, w pierwotnym moim planie (łukowym) też go nie było, dopiero jak weszłam w linie proste to taki placyk zrodził mi się w głowie, jako kontynuacja/nawiązanie do placyka z lewej strony.
2. Dwie większe rabaty przy tarasie przedzielone szerszą ścieżką, która dzieli ogród na dwie połowy, podobają mi się bardzo, nie ma co ukrywać, że rabata po prawej stronie lepiej wyglada jak nie jest w nią wcięta ścieżka do jednego z dwóch wejść na taras. Lepiej wygląda jak tego wejścia nie ma a tym samym rabatę można dociągnąć do tarasu. Tu miałam najwięcej wątpliwości, ale plusy przeważyły minusy i zrezygnuję z jednego zejścia z tarasu na rzecz jednego szerszego. Mąż tylko poprosił, aby z mnieszej części tarasu (tej za rogiem) było zejście na ścieżkę z boku domu.
3. Placyk w środkowej części - super, cały czas próbowałam znaleźć na swoich palnach centralny punkt (stąd kombinowałam, wprowadziałam koło, łuk). Tam widzę jakiś wyższy topiar albo rzeźbę, fontanna raczej nie, ponieważ element wodny jest gdzie indziej. Chyba że na placyku dać fontannę a tam gdzie element wodny dać np lustro.
4. ścieżka prowadząca do elemetu wodnego - ściany wody, podoba mi się jak dzieli część ogrodu na prawą i lewą stronę i prowadzi dokądś (tzn. właśnie do ściany wody). Zupelnie nie pprzyszło mi to do głowy, a wyglada świetnie.
5. Największy a właściwie jedyny kłopot mam z lewą częścią (placyk, leżaki), dlatego że nie wiem co chcę albo co będzie mi bardziej potrzebne a co zbędne. Może masz rację, że taras duży i może być tak że rzadko ktokolwiek będzie z nich korzystał. Może faktycznie zrobić tam huśtawkę albo jakieś siedziska (fajny pomysł). Z drugiej strony na tym placyku można byłoby zamiast leżaków postawić palenisko. Sama nie wiem co zrobić z tym miejscem.
6. Donice wkomponowane w taras - od początku coś takiego siedziało mi w głowie.
7. Z grabami trafilaś w 10. Lubię je i chciałam dać z boku domu z lewej strony (tam gdzie jest od płotu tylko 3m). Ta ściana budynku jest bez okien i chciałam ją zrównoważyć właśnie grabami. Na moim pierwszym rysunku na wątku tam jest narysowana pergola, ale wydaje mi się że będzie za niska w stosunku do całej gołej ściany. Ale tą częścią zajme sie później.
A mogłabyś narysować jak widziałabyś huśtawkę/siedziska z lewej strony, gdyby zrezygnować z placyka? Tak jak piszesz myślę, że fajnie wygladałoby takie odbicie prawej strony z ławką.
Widzę też na Twoim planie, że poumieszczałaś jakieś nasadzenia w rogach tarasu (drzewa?) I jeszcze coś w prawym górnym i lewym górnym narożniku oraz z boku przy prawej i lewej granicy działki - co to takiego?
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
inka74 21:12, 31 sty 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Dużo pytań
W skrócie. Po bokach domu nie masz okien ale... masz sąsiadów. 3 metry to bardzo blisko. Warto pomyśleć o jakimś wyższym żywopłocie takim 2 metry. Tłumi hałas. Zamiast żywopłotu można dać panele drewniane, taki płotek. Albo zrobić pas żywopłotu i pas płotka. Tu pomyślałam o grabowym żywopłocie lub z tui. W narożnikach może cisowy.
Jakby płotek nie wystarczył można dać graby lub ambrowce ale strzyżone tak
https://www.instagram.com/p/CKsu_n8AicU/?igshid=9ykwzsvyqley

Zobacz płotek u Basi: https://www.ogrodowisko.pl/watek/10482-chodzze-na-pole-do-mojego-ogrodu?page=39
(edit - link nie działał, na telefonie pisałam sorry)

Co wybrać to zależy od poziomu prywatności jaki jest ci potrzebny. Na wysokości tarasu myślę, że jest ona potrzebna szczególnie, że sąsiad obok też tam będzie miał taras. Za tujami nie przepadam ale mam i bardzo bym się zdenerwowała gdyby sąsiadka swoje wycięła. Czułabym się jak w miejscu publicznym. Oprócz tego tuje są dużo tańsze niż... cisy.

To co zaznaczyłaś na czerwono po lewo to rabata. To co zaznaczyłaś jako drzewa to rzeczywiście potencjalne drzewa. Może być jednorodnie lub jakieś smaczki typu judaszowiec, magnolia, lub coś ciemniejszego typu Pissardi. Lub kuliste. Niższe drzewo takie do 5 metrów i szerokości do 3 metrów. Ambrowiec Gumball, platan kulisty Alpens Globe itp. Wszystko zależy jaki styl nasadzeń wybierzesz. Po lewo zmieści się coś wielopniowego.

Co do placyku, hmm... jeżeli lubicie siedzieć przy ognisku to warto go zrobić. Ognisko nie musi być stałe. Może to być przenośne palenisko. Jak niepotrzebne przestawiasz je lub chowasz. Opcji jest mnóstwo.
Co do huśtawki to może taki bardziej wiszący fotel
Mam tego typu na tarasie i uwielbiam w nim pić kawę i czytać. On na placyku nie musi stać, może być też na tarasie od strony zachodniej, tam za rogiem.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 21:31, 31 sty 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Zerknij na kilka pinów o co chodzi mi z ogrodzeniem
https://pin.it/20yo05E
https://pin.it/2G0aQj4
https://pin.it/63EgXet

Takie też mogą być przerywniki
https://pin.it/4PGCGzx
https://pin.it/4ZC1uW5
https://pin.it/13fLuU2

Ogólnie polecam Pinterest. Popatrz co ci się podoba. Styl. Konkretne rozwiązania. Czy drewno czy kamień czy może coś innego.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Anda 18:23, 01 lut 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Bardzo ładny plan narysowała Inka - ma dziewczyna talent
Styl ewaluował od nowoczesno-formalnego do barokowego, formalnego z wyraźną osią widokową, a nawet dwoma, długą i krótką. Wydaje mi się jednak, że krótka oś powinna iść od okna, a nie od ściany pomiędzy oknami. Takie osie pięknie wyglądają również z okna i szkoda byłoby je oglądać tylko z boku.
Pozwoliłam sobie ten kawałeczek przekopiować kawałek dalej. Iwonko, mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko



Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa. Ogród jest krótki i szeroki. Czy ta poprzeczna ścieżka nie poszerza tego ogrodu dodatkowo? W Twoim planie Kasiu podobało mi się to, że dzięki ścieżkom od tarasu do płotu zastosowałaś trick ukrywający szerokość ogrodu. Rabaty były bardziej kwadratowe i ogród zmienił proporcje. Tutaj wg mnie poprzeczna szeroka ścieżka podkreśla jeszcze jego szerokość.


____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
maksimini 20:46, 01 lut 2021


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
Anda napisał(a)
Styl ewaluował od nowoczesno-formalnego do barokowego, formalnego z wyraźną osią widokową, a nawet dwoma, długą i krótką. Wydaje mi się jednak, że krótka oś powinna iść od okna, a nie od ściany pomiędzy oknami. Takie osie pięknie wyglądają również z okna i szkoda byłoby je oglądać tylko z boku.


Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa. Ogród jest krótki i szeroki. Czy ta poprzeczna ścieżka nie poszerza tego ogrodu dodatkowo? W Twoim planie Kasiu podobało mi się to, że dzięki ścieżkom od tarasu do płotu zastosowałaś trick ukrywający szerokość ogrodu. Rabaty były bardziej kwadratowe i ogród zmienił proporcje. Tutaj wg mnie poprzeczna szeroka ścieżka podkreśla jeszcze jego szerokość.

Anda Wydaje mi się, że Iwonka narysowała ścieżkę od ściany, bo ona jest prawie w połowie budynku i tym samym dzieli ogród na dwie prawie równe części. Przy Twoim rysunku ścieżka jest w stosunku 2/3 ale za to z dużego okna faktycznie jest oś widokowa Jak miałabym wybrać to nie wiedziałabym który.
I zgadzam się z Tobą, że w projekcie Iwonki ogród jeszcze bardziej się wydłużył, a ja faktycznie próbowałam pogłębić ogród liniami/ścieżkami od tarasu. Pooglądałam trochę fotek w necie małych ogródków (wąskich i długich oraz szerokich i krótkich) i zauważyłam 3 tendencje: albo ścieżki kręte/łukowe albo jeszcze większe wydłużenie dłuższego boku żeby zrobić oś widokową i perspektywę (tak jak w projekcie Iwonki) albo poszerzenie ogródka przez podział wzdłuż krótszego boku (tak jak próbowałam to zrobić ja). I bądź tu człowieku mądry.
No cóż ogródek jest jaki jest i teraz próbuję z niego wyciągnąć jak najwięcej dobrego.
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
inka74 08:09, 02 lut 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Ewcia, zmieniaj do woli, to tylko plan. Ja tam się nie obrażam.

Proponowany przeze mnie układ jest bardzo klasyczny, trochę pałacowy, angielski wręcz. Uwzględnia to, o czym Kasia pisała, że chciała by mieć. Mam podobną przestrzeń u siebie z boku domu, 23x9 metrów, mam więc pewne odniesienie. Kasia ma 3 metry więcej, to tyle co zajmuje taras, no trochę mniej W przypadku tego projektu wystarczy przesunąć dwie ścieżki, aby zmienić proporcje rabat i optycznie go wydłużyć, trochę zmienić jego szerokość. Jakby jedną z rabat przy tarasie zamienić na trawnik to też oszukujemy oko. Duża, jednolita powierzchnia podkreśli nasadzenia po bokach i optycznie powiększy przestrzeń.
Można to zrobić tak.

Tracimy tu jednak symetrię całości. Układ nie jest wtedy ani nowoczesny ani klasyczny.

I nie zmieni taka zmiana faktu, że dom jest dużą, piętrową budowlą dodatkowo podkreśloną długim, dominującym tarasem. Przy takim układzie niewiele da samo kombinowanie ze ścieżkami na niewielkim ogrodzie. Po prostu 4 metry z jego praktycznie całej długości jest zjedzone na taras i on sam w sobie skraca działkę bardzo mocno. Taras stanowi 1/3 całej odległości do płotu. Można to trochę oszukać zmieniając kształt tarasu i przenosząc część jadalną z boku a od tej strony zostawiając wypoczynkową i komunikację, ew. Stolik barowy i krzesełka przy pokoju muzycznym. Takie miejsce tylko na kawę. Ja mam pewne obawy co do ilości słońca od głównej części ogrodu, że tam będzie za bardzo słonecznie w lato i nie da się po prostu siedzieć po południu. Ale tego nie wiem bo szkic nie uwzględnia ani tego co jest do zasłonięcia za płotem ani nasłonecznienia. Kasia pokazała tylko sam dom a to diabelnie mało, aby projekt rabat uwzględniał wyższe, potrzebne nasadzenia. A to trzeba by było uwzględnić już na etapie projektu. Papier wiele przyjmie ale w realu może to nie być dobre. Potem będzie jak u mnie szukanie miejsca na drzewo bo za dużo słońca
Taras można zmienić np. tak. Trochę za dużo tu odjęte, trudno mazać na telefonie, wystarczy metr mniej


Miejsce do siedzenia przenosimy w miejsce stołu a stół od strony zachodniej.
Mi akurat ścieżka w centrum okna nie pasuje jakoś tak ogólnie. I widokowo i komunikacyjnie. Rabaty mają kiepskie proporcje. Dlatego dałam ją pomiędzy oknami. Wszystko tak za bardzo od razu jest odkryte. Kasia pisała też, że chce mieć widok na rabatę.

Jeszcze jedna opcja mi przyszła do głowy - przesunięcie całej ścieżki bardziej w stronę płotu a tam zostawienie rabaty tak koło 2 metrów. Drzewa wtedy do posadzenia szpalerem a nie jako zagajnik na mijankę.


Tak się zastanawiam i myślę, że warto by było, abyś przyjrzała się wątkowi Madżenie ogrodnika. Marzenka już nie pisze ale układy nasadzeń może jakieś rozwiązanie by ci podsunęły.
Finalny plan z kartki bym przeniosła w realu na ziemię. Dziewczyny farby w sprayu używały. Można kijki wbite w ziemię i sznurek użyć. Chodzi o to, aby pochodzić po tych ścieżkach, sprawdzić komunikację. Zobaczyć wielkość rabat itp. ale to dopiero jak się ociepli
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
inka74 08:15, 02 lut 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Co do grabœw to zobacz jak one mogą być piękne zimą
https://www.instagram.com/p/CJ0ZHlEs_mX/?igshid=1a37hxy68100g

Sorry, ja się zachwycam ich miedzianym kolorem na tle zieleni zwykłych tujek.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies