Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mały podmiejski

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały podmiejski

inka74 12:31, 03 lut 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 14930
jak lubisz klimat taki jak na pinach to może ci się spodoba ten
http://lecewkulkiwdomuiwogrodzie.blogspot.com/

Dom podobnej konstrukcji, białe nasadzenia.

Tak sobie myślę, że może u ciebie by było warto pomyśleć o drzewach nie na granicy z sąsiadem z tym od furtki ale o drzewach w okolicy tarasu. Nie tylko w tych dwóch miejscach gdzie ja narysowałam ale może o 1-2 w tych rabatach przy tarasie. Wtedy mniej drzew przy płocie.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
maksimini 20:43, 03 lut 2021


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
Antracyt dziękuję za inspirację kochana pogrzebałam w Printereście i zapisalam sobie takie - nie ten styl ale chodzi o pomysł kratki po bokach, można by częściowo na tej zasadzie przysłonić taras i puścić pnącza
https://pin.it/7Md3n7Q
https://pin.it/7M6sSWn
inka74 napisał(a)
jak lubisz klimat taki jak na pinach to może ci się spodoba ten
http://lecewkulkiwdomuiwogrodzie.blogspot.com/

Tak sobie myślę, że może u ciebie by było warto pomyśleć o drzewach nie na granicy z sąsiadem z tym od furtki ale o drzewach w okolicy tarasu. Nie tylko w tych dwóch miejscach gdzie ja narysowałam ale może o 1-2 w tych rabatach przy tarasie. Wtedy mniej drzew przy płocie.

Iwonko, znam ten blog przeczytałam cały już wcześniej - niesamowita metamorfoza domu, niesamowite hortensje i faktycznie troche w moim stylu
A co przy płocie? Zwłasza od sąsiada dopiero budujacego? Raczej będą tuje. Cis przepiękny ale odpada - za wolno rośnie (jesli cis to gdzieś wewnatrz ogródka, ale nie na ogrodzeniu). Mnie się podobają graby, a mąż woli tuje bo zimozielone, więc zgodzę się na te tuje ale nie na takie takie czopki/pionki tylko równo przycięte, na zasadzie stworzenia tła. Tylko czy na całej długości? Czy tylko od lewego górnego rogu do wysokości domu? Jeśli do wysokości domu to co dalej? Dziś zrobiłam zdjęcie tej (lewej) strony
Całe 3m szerokości. tu też jest wąsko a nieżle to wyglada - podoba mi się https://pin.it/7Md3n7Q



No i najważniejsze który projekt? Jak myślicie?
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
inka74 10:44, 04 lut 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 14930
Ostatnie 2 projekty były warte rozważenia i naniesienia palikami w ogrodzie. W realu mogą wyjść bardzo fajnie. Ew. zastanowiłabym się nad poszerzeniem rabat przy tarasie, nieznacznie o metr. Zastanów się nad umieszczeniem drzew na działce bo to determinuje wielkość i kształt rabat. Może coś w tym stylu?
Środkowe drzewa mogą być bardziej formalne - graby tu pasują. A te w rogach bardziej luźne - brzozy lub/i serby (myślę o zimie coby było coś zielonego)?
Oczywiście tu jest taki program maks. drzewny, tak aby mieć trochę cienia na tarasie i żeby się trochę od sąsiadów odgrodzić


z boku nie robiłabym tui na całej długości. Na pinie nad tujami jest drzewo (pewnie od sąsiada), ono nadaje inny wymiar. Pomyślałabym tam o płotku jakimś ładnym i ta pergola to też nie jest głupi pomysł. Musiałaby być po prostu wyższa, taka ok. 2,8 wysokości i od domu do płotu. Wtedy całość może fajnie się zgrać.

Jak chcesz szczelny żywopłot z żywotnika wybierz brabanta. Rośnie szybko, da się z niego zrobić taką ścianę tylko wymaga regularnego cięcia, aby był ładny.

Edit. po bokach nie robiłabym ścieżki przy samej ścianie domu. Po pierwsze jeszcze bardziej podkreślisz ścianę - ja mam tak z tyłu za domem i wiecznie szukam czegoś do przełamania płaszczyzny. Po drugie 1 metr przy domu to wbrew pozorom wąsko. Jak idę z taczką to owszem się mieszczę ale mam zawsze wrażenie, że łokciami ścianę szoruję. I z tego powodu głównie chodzę ścieżką nową bardziej przy płocie. Wystarczy jak od domu dasz 50-80 cm odstępu na rabatę na niskie nasadzenia a ścieżkę puścisz środkiem (no może nie do końca symetrycznie. Zobacz rabatę cienistą u Kasi Mrokasi jak jest zrobiona.
Popatrz na żywopłoty z grabów lub buka - buk bardzo długo trzyma liście. Wszystkie one wymagają regularnego cięcia aby były ładne.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
antracyt 11:03, 04 lut 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11516
maksimini napisał(a)
Antracyt dziękuję za inspirację kochana pogrzebałam w Printereście i zapisalam sobie takie - nie ten styl ale chodzi o pomysł kratki po bokach, można by częściowo na tej zasadzie przysłonić taras i puścić pnącza

Ta moja inspiracja, to właśnie dla zwizualizowania pomysłu była, a nie dla stylu .

Co do wyboru wersji to już nie będę doradzała. Musicie to rozgryźć sami. Wytyczenie linii rabat naprawdę pomaga ( u mnie najlepiej sprawdza się sznurek i niskie paliki). Dodatkowo zawsze w miejsca drzew wbijam wysokie(im wyższe tym lepsze) paliki i obserwuję światło, cień, ewentualne przysłonięcie niechcianych widoków. Kilka dni się temu przyglądam, chodzę po "ścieżkach", "przysiadam" w miejscu ławek i ewentualnie wprowadzam modyfikacje.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Anda 14:27, 04 lut 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33250
Kasiu, fajnie, że wrzuciłaś fotki. Można sobie troszkę lepiej wyobrazić to, co jest. Oczywiście, to zupełnie nie to samo, co bycie na miejscu

Po namyśle, po obejrzeniu zdjęć, doszłam do wniosku, że Twój plan wg mnie był najlepszy ze wszystkich dotychczasowych. Na podstawie tego właśnie Twojego planu wykroiłam to, co uważam, najlepiej przystosuje się do tej szerokiej powierzchni i ją zakamufluje, a ogród trochę optycznie wydłuży.



Osi widokowych z placykami pośrodku na nim nie ma, bo co to za oś? Po trzech krokach jesteś na placyku, a po następnych trzech już na końcu tej osi. Twój trójpodział ogrodu ukrył jego szerokość. To bardzo duży atut Twojego planu. Będąc na miejscu intuicyjnie dopasowałaś rysunek do sytuacji.

W moim planie naniosłam to, o czym pisałaś, że potrzebne Ci w ogrodzie. Te rogaliki to ławki i siedziska. Ta główna ławka naprzeciw tarasu to może być też jakaś duża donica, rzeźba, ciurkadełko itp. Miejsce na ognisko jest na placyku. Oczywiście mogą tam stać leżaki. Być może zdecydujesz się na jakąś ładną pergolę w tym miejscu?

Ścieżki przy domu są trochę szersze, ok. 1,5m, żeby nie chodzić zaraz przy ścianie, a ścieżki w ogrodzie mają metr. Oczywiście możesz je poszerzyć, ale wg mnie nie ma sensu robienie szerszych niż 1,20m. Na taczkę starczy, a przejść różanych raczej nie zamierzasz robić

Nie sadziłabym zbyt wielu drzew na tej dość małej powierzchni. Konkurencja o wodę może być po latach za duża. Na plan naniosłam 2 większe i 3 mniejsze drzewa. Dwa są w pobliżu tarasu w celu uzyskania cienia. Południowe tarasy to patelnie, a markizy niewiele pomagają. Miejsce na drzewa należy jednak wybrać z rozwagą. Najlepiej, tak jak napisała Zuza, wypróbować i "posadzić" najpierw kijki Jakie to drzewa, to zależy od upodobań i gleby oczywiście. Do tego dojdą pewnie i krzewy, i zimozielone oraz byliny.

Jeśli chcesz sadzić tuje to wg mnie najładniejsze są szmaragdy. Świerki serbskie to duże drzewa. W tak małym ogrodzie nie sadziłabym takich. Ja jestem zwolenniczką cisów, bo mało z nimi roboty
Żywopłoty bukowe są prześliczne. Po trzech, czterech latach są przeważnie dość gęste. To zależy od gleby i pielęgnacji.

No to się opisałam Jednak sumienie by mnie gryzło, gdybym nie napisała co myślę o planach i nasadzeniach. Naturalnie wybierzesz, co wolisz i Tobie bardziej pasuje


____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
inka74 11:27, 05 lut 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 14930
No to masz Kobieto ciężki placek do zgryzienia bo w sumie ze 3 ciekawe koncepcje są - mi się jeszcze ten twój projekt podobał choć to zupełnie inny klimat )
maksimini napisał(a)

Ewcia, u ciebie na planie ja bym jeszcze tylko przesunęła placyk w głąb ogrodu - tak jak jest to tylko miejsce na tuje zostaje i miejsce do siedzenia jest na styku 4 posesji, to jest mało komfortowe, choć z metr jeszcze rabaty bym dodała aby nie siedzieć ludziom w ogródku. I placyk przed wejściem do garażu bym dodała bo nie da się tam ani taczka manewrować ani mebli wnieść na metrowej ścieżce. Ścieżkę od placyku odsunęła bym od tarasu tak jak Kasia chciała. Całość ma bardzo sens, mi też ten łuk z oryginalnego planu się podobał a nie grały mi jakoś boki placykowe.
Z tymi drzewa to 4-5 sztuk może być za mało. Ty wiesz, że u mnie na podobnej powierzchni jest 12 drzew? Tylko ja wybierałam niższe sztuki bo potrzebuję miejsc słonecznych na róże i w całym pasie sąsiedzkim nie ma bardzo wysokich drzew - te za domem mają z 10 metrów, nie więcej. Głupio by było jakby nagle u mnie były drzewa po 15 metrów. A u Kasi mogą być wyższe drzewa typu 15-20 metrów - są na posesji u sąsiadów dalej i wprost za płotem i też po prawo w tle i... bardzo dobrze wyglądają. Tu po prostu osiedle i wszystkie zabudowania są takie bardziej masywne. No warto po prostu na małej przestrzeni wykorzystywać zapożyczony krajobraz. Najlepszym przykładem takiej synergii jest ogród Kwartecika
maksimini napisał(a)


Kasia chce nasadzenia w bieli, stonowane - one znacznie lepiej wyglądają w półcieniu niż w ostrym słońcu jakie tam teraz obecnie jest. No i do takich nasadzeń bardzo pasują brzozy - ich pnie i korony dające rozproszony cień nadają odpowiedni klimat jak na pinach.

I ostatni temat do rozważenia: strefy na tarasie i komunikacja. Jak będą 3 strefy: fotele, osobno kanapa i osobno strefa jadalna to z czoła tarasu warto mieć 2 ścieżki na wyjście. Jak będą 2 strefy: wypoczynkowa i jadalna, które bardziej mi się naturalnie narzucają przy tarasie szerokości 4 metrów to 2 ścieżki są po prostu niepotrzebne a rabaty w sumie dużo mniejsze optycznie wychodzą.

Suma sumarum, ja bym zaczęła od wytyczenia tarasu bo to jest najpewniejsze w całym projekcie i potem na żywo kombinowała z rozplanowaniem ścieżek. Bo kartka bardzo dużo przyjmuje a realny teren już niekoniecznie.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
maksimini 12:44, 05 lut 2021


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
podglądam co piszecie ale nie bardzo mogę sie na razie dlużej rozpisać bo w pracy jestem. Spróbuję wieczorem skrobnąć
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
Anda 13:47, 05 lut 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33250
Iwonko, placyk jest dokładnie tam, gdzie narysowała go właścicielka Rysowałam go z podłożonym jej planem Nawet jeśli przesunąć go o metr w tą czy we wtą to nic nie zmieni. Prywatność daje tylko żywopłot. Głos tak czy siak będzie słychać. Z tym trzeba się liczyć, jeśli mieszka się na takim osiedlu. Czasem trzeba uważać na to co i jak głośno się mówi. Wiem to z własnego doświadczenia Placyk jest w oddaleniu od tarasów tych posesji i jest to raczej maksymalna od nich odległość, jaką można uzyskać nie robiąc placyku dokładnie na środku własnego ogrodu. Przynajmniej dym z ogniska nie będzie leciał w stronę jakichkolwiek okien. To też jest ważne przy takich osiedlach.

Placyk przed garażem owszem, jak najbardziej można wkomponować. To dobry pomysł. Przyda się chociażby do przesadzania kwiatów w doniczkach.

Twojego sposobu upychania drzew bym tu raczej nie brała jako przykład To nie przytyk, nie zrozum mnie źle Kasi dom ma pewnie ok 6m wysokości. Tak wnioskuję patrząc na jej dwa poziomy. Jeśli Kasia posadzi więcej drzew lub wyższe, to po 10 latach być może ładnie prezentowałyby się białe byliny w ich cieniu, gdyby u niej takie rosły, co przy drzewach tej wysokości jest związane z brakiem wody. Wtedy trzeba sadzić byliny, które dadzą radę pod tak dużymi drzewami. Trzeba iść na kompromis.

Poza tym - tak wyglądają proporcje dom + drzewo:



Dom i drzewa muszą się razem komponować, być harmonijne, inaczej dom zginie. Tu musi być zachowana równowaga.


Zapożyczony krajobraz w przypadku Kasi to na razie pobożne życzenia, bo sąsiedzi chyba też mają jeszcze gołe ogródki. Miejmy nadzieję, że posadzą jakieś drzewa, a nie tylko kulki na pniach

Co do rabat. Te rabaty na „moim“ planie mają już 3m do 5m głębokości. Jeśli będą jeszcze większe to i tak konieczne będą ścieżki pielęgnacyjne. W tym ogrodzie nie będzie trawnika, więc te ścieżki na pewno się przydadzą – jako ścieżki pielęgnacyjne oraz w roli podkreślaczy rabat. Inaczej będą wydeptywane w rabatach, co pewnie będzie wyglądało jednak mniej ładnie. Szerokie rabaty podkreślą tylko szerokość ogrodu. Podłużne rabaty tą szerokość gubią i dlatego uważam, że taki podział temu ogrodowi po prostu służy i jest na dodatek praktyczny. Ja chcę ten ogród optycznie wydłużyć Temu służą też drzewa – wyższe sadzone bliżej tarasu, niższe dalej.

Taras Kasi ma 13m szerokości, więc te ścieżki mają jak najbardziej uzasadnienie. Tu nie będzie trawnika. Przeważnie w większości ogrodów z tarasu schodzi się na całej lub prawie całej szerokości prosto na trawnik, którego jest dużo. Nawet u mnie szerokość trawnika przy tarasie to 4m. A mój taras ma tylko 7 m szerokości czyli prawie połowa tego, co Kasi.

Kasiu, burza mózgów - oby Ci się przydała

Może ktoś jeszcze się udzieli i poda jakieś pomysły
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
kasiab 14:34, 05 lut 2021


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1505
Kasiu i ja wtrace swoje zdanie na temat az tylu drzew z propozycji Iwonki: dom jak sama Inka zauwazyla jest "masywny" i tyle drzew moim zdaniem sprawi wrażenie, że będą się one "przepychały" z domem. Sądzę ze po kilku latach powstanie straszny ścisk i efekt będzie przytłaczający.
____________________
Kasia - tu na razie jest...
inka74 16:46, 05 lut 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 14930
Ewcia - dom ma min. 8-9 metrów wysokości. Zerknij na pierwszy z brzegu projekt domu tego typu
https://www.homekoncept.com.pl/produkt/projekt-domu-homekoncept-64/
6 metrów ma dom parterowy... mój ma 8,5 metra

Serb ma szerokość docelową od 2 do 4 metrów a wysokość 15-20 m w ogrodach. Czyli zupełnie inne proporcje niż na rysunku. I inna przestrzeń. No i można go ciąć. I ja się przy serbie nie upieram. To był przykład. U Danusi rosną wysokie drzewa na działce 500 metrów, też w tym serby, grujecznik, cały rząd Umbr - czy tam wyglądają one nieproporcjonalnie? Wręcz przeciwnie. Bo na innych działkach też są wysokie drzewa. I dom też jest spory. Całość jest dobrze zestopniowana. A to był klimat, który podobał się Kasi.
Asia pisała zresztą o proporcjach.
http://podmiejskiogrodek.pl/2020/09/22/skala-jak-dobrac-rosliny-do-bryly-domu/
Żeby było jasne - ja się nie upieram przy moim projekcie ani przy ilości drzew. Gdyby to był mój ogród poszłabym w linie na planie koła bo tak po prostu wolę, dałabym więcej drzew bo lubię jednak intymność na swoim własnym skrawku ziemi bez sąsiadów zaglądających w talerz i cień, taki rozproszony lepiej się w tego typu ogrodach czuję. Tu można zrobić spokojnie ze 20 lub więcej dobrych projektów tej przestrzeni uwzględniających różne aspekty wykorzystania ogrodu, stylu nasadzeń, jakie wskazała Kasia i bez trawnika. Decyzja jest po stronie właścicieli, to co nam się podoba i nam się wydaje nie zawsze jest tym co podoba się innym. Można podpowiadać, sugerować ale to nie my będziemy w tym ogrodzie przebywać. Dlatego ja traktuję wszystkie projekty, szkice jak podpowiedzi możliwości a nie finalny plan.

Makadamia bardzo potrzebna...
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies